Gdzie najbardziej boli tatuaż? Wiele osób zadaje sobie to pytanie przed spotkaniem z tatuatorem czy tatuatorką. Szczególnie przed pierwszym w życiu. W niektórych przypadkach to właśnie poziom bólu odczuwany podczas tatuowania ma wpływ na to, gdzie znajdzie się nasz upragniony wzór. Oczywiście to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy czują się ultra komfortowo, leżąc na charakterystycznym łóżku w profesjonalnym studiu tatuażu. Natomiast inni, choć lubią swoje tatuaże, woleliby zapomnieć moment, w którym powstawały. Fakt – faktem jest kilka takich miejsc na ciele, których ozdabianie wiąże się z wyjątkowo dużym dyskomfortem. Dlatego rozprawiamy się z popularnymi mitami i podpowiadamy, gdzie najbardziej boli tatuaż. Przeczytajcie, zanim umówicie się z tatuatorem bądź tatuatorką. 

Gdzie najbardziej boli tatuaż? Co wpływa na ból podczas tatuowania?

Tatuaż to nic innego jak wprowadzenie tuszu pod skórę przez jej nakłuwanie igłą. Logika podpowiada, że proces tatuowania wiąże się z bólem. Jednak nie zawsze jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Na ból związany z wykonywaniem wzoru na ciele wpływa kilka czynników. A mianowicie:

 • wielkość i rodzaj tatuażu,
 • indywidualny próg odczuwania bólu,
 • styl i wprawa tatuatora (niektórzy po prostu tatuują wolniej, lub mniej delikatnie),
 • ilość tkanki tłuszczowej u osoby tatuowanej,
 • miejsce na ciele, w którym jest wykonywany tatuaż.

Zatem gdzie najbardziej boli  tatuaż? Sprawdźcie poniżej

Gdzie najbardziej boli tatuaż: żebra i kręgosłup

Największy problem z decyzją o tatuażu na żebrach lub kręgosłupie będą miały osoby szczupłe. Jest to część ciała, gdzie skóra jest cienka, a bezpośrednio pod nią znajdują się kości, tj. żebra i kręgi.  W okolicach kręgosłupa i na nim znajduje się również wiele nerwów. 

Gdzie najbardziej boli tatuaż: pachwiny i okolice intymne

Pachwiny oraz okolice intymne to bardzo czuły obszar ciała. Skóra w tym miejscu najczęściej jest znacznie delikatniejsza niż np. na nogach. Głównie przez to, że przez większość życia chronimy ją przed działaniem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. 

Gdzie najbardziej boli tatuaż: stopa i okolice kości

Tatuaże na stopach cieszą się sporą popularnością. Niektóre wzory wyglądają naprawdę cool. Ale... Tatuaże na stopach lub w okolicach kostek są bolesne. Dlaczego?  Jest to miejsce, gdzie tkanka tłuszczowa gromadzi się raczej w znikomych ilościach, przez co z pewnością odczujemy igłę tatuatora zdecydowanie mocniej niż w innych częściach ciała.

Kontakt igły z miejscami, gdzie znajdują się kości bezpośrednio pod skórą jest bolesny. Dlatego raczej nie będziecie czuć się komfortowo, gdy tatuator lub tatuatorka będzie wykonywać wzór w okolicach kręgosłupa czy łokci. Wśród miejsc, które najbardziej bolą podczas tatuowania, są również:

Zobacz także:

 • kolana,
 • nadgarstki,
 • piszczela,
 • obojczyki,
 • i inne punkty w pobliżu kości.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: łokieć

Prawdopodobnie zauważyliście, że wiele osób ma wytatuowaną całą rękę z wyjątkiem łokcia. Dużo wzorów jest projektowanych właśnie tak, aby omijały tamte okolice. To nie jest przypadek. Jest to bowiem bardzo bolesny obszar, dlatego tylko najbardziej wytrwali decydują się na tatuaż w tym miejscu. 

Czy warto wybierać łokieć na swój pierwszy tatuaż? Choć nie jest to bardzo popularna opcja, to i tak ją odradzamy. Pierwszy wzór warto wykonać w miejscu, w którym skóra jest grubsza, a sam proces najprawdopodobniej będzie wiązać się z mniejszym dyskomfortem. 

Gdzie najbardziej boli tatuaż: piersi

Tatuaże w okolicach piersi, a szczególnie między nimi cieszą się sporym zainteresowaniem. Natomiast wzory wykonywane bezpośrednio na nich już nie. Jeżeli jednak jesteście zainteresowane lub zainteresowani ozdobieniem właśnie tej części ciała, warto wspomnieć, że może być to (bardzo) bolesne doświadczenie. Skóra na piersiach jest bardzo czuła. 

Gdzie najbardziej boli tatuaż: powieki, usta i za uchem

Na naszej liście nie mogło zabraknąć również takich miejsc jak brwi, usta czy powieki. Niestety tatuowanie ich raczej nie będzie czymś przyjemnym. Ból może być zdecydowanie silniejszy niż w przypadku okolic kości. Te części ciała są mocno ukrwione. A skóra jest wyjątkowo cienka – jej grubość nie przekracza 0,5 mm. Warto dodać, że tatuowanie powiek może okazać się niebezpieczne. A to ze względu na znajdujące się obok oczy, które są niezwykle delikatne na działanie czynników zewnętrznych. 

Tatuaż za uchem boli? Wzory w tym miejscu cieszą się sporą popularnością w mediach społecznościowych, na czele z Instagramem. I to m.in. dlatego to pytanie często pojawia się w sieci, np. na specjalistycznych forach czy grupach internetowych. W tym wypadku nie jest tak źle jak mogłoby się wydawać. Skóra jest cienka, ale obszar za uchem jest dość ograniczony, co ma bezpośredni wpływ na rozmiar tatuażu, a co za tym idzie: na czas wykonywania go. Zazwyczaj trwa około 30 minut. Dlatego nawet wrażliwe osoby są w stanie znieść ten dyskomfort. 

 

Czy można zmniejszyć ból przy tatuażu?

Jeśli marzycie o tatuażu, ale macie dość niski próg bólu, weźcie pod uwagę tatuowanie takich obszarów ciała jak:

 • uda,
 • ramiona,
 • plecy,
 • przedramiona.

Pojawia się również pytanie: czy istnieje sposób na złagodzenie / zmniejszenie bólu podczas tatuowania? Niektórzy tatuatoży i tatuatorki oferują znieczulenie. O taką opcję trzeba jednak zapytać wcześniej, najlepiej w momencie, w którym zapisujecie się na tatuaż i omawiacie szczegóły wzoru. Należy spodziewać się, że taka usługa będzie dodatkowo płatna. 

Sposobów na zmniejszenie bólu jest jeszcze kilka. Niektórzy głęboko oddychają, inni starają się skupić uwagę na czymś innym i uciec myślami. Warto jednak zaznaczyć, że nie dają one stuprocentowej gwarancji. 

Pierwszy tatuaż – co warto wiedzieć?

Do wizyty w studiu tatuażu trzeba odpowiednio się przygotować. Szczególnie, jeżeli odwiedzasz takie miejsce po raz pierwszy w życiu. Pierwsza kwestia to wybór samego studia albo konkretnego artysty czy artystki. Nie idźcie do przypadkowego miejsca. Sprawdźcie opinie, zobaczcie prace danej tatuatorki albo tatuatora, upewnijcie się, że taka stylistyka wam odpowiada. Gdy wzór będzie już gotowy, pamiętajcie o właściwej pielęgnacji. O szczegółach (w tym maści lub kremie, którego trzeba używać) powinniście zostać poinformowani / poinformowane przed albo tuż po sesji. To bardzo, bardzo ważne.