Tatuaż to nic innego jak wprowadzenie tuszu pod skórę przez jej nakłuwanie igłą. Logika podpowiada, że to musi boleć. Jednak nie zawsze jest tak źle, jak mogłoby się wydawać. Na to jak bardzo wykonanie „dziary” boli wpływa kilka czynników:


•    wielkość i rodzaj tatuażu,
•    indywidualny próg odczuwania bólu,
•    styl i wprawa tatuatora (niektórzy po prostu tatuują wolniej, lub mniej delikatnie),
•    ilość tkanki tłuszczowej u osoby tatuowanej,
•    (a przede wszystkim) miejsce na ciele, w którym jest wykonywany tatuaż.

Zatem gdzie najbardziej boli  tatuaż? Listę z najmniej odpornymi na ból miejscami na ludzkim ciele przedstawiamy wam poniżej.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: żebra i kręgosłup

Największy problem z decyzją o tatuażu na żebrach lub kręgosłupie będą miały osoby szczupłe. Jest to część ciała, gdzie skóra jest cienka, a bezpośrednio pod nią znajdują się kości, tj. żebra i kręgi.  W okolicach kręgosłupa i na nim znajduje się również wiele nerwów. Ludzie z większą tkanką tłuszczową na pewno lżej zniosą taki zabieg.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: pachwiny i okolice intymne

Dodatkowe kilogramy i tutaj mają znaczenie jednak nie tak duże, jak w przypadku żeber i kręgosłupa. Pachwiny oraz okolice intymne to bardzo czuły obszar ciała. Skóra w tym miejscu najczęściej jest znacznie delikatniejsza niż np. na nogach. Głównie przez to, że przez większość życia chronimy ją przed działaniem jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Co więcej, okolice intymne z pewnością mogą okazać się mało komfortowym wyborem na tatuaż ze względu na zwyczajne zawstydzenie i konieczność rozbierania się przed osobami trzecimi. W związku z tym zaczynającym przygodę ze sztuką tatuażu odradzamy pachwiny, a jeżeli już jesteście zdecydowani - wówczas warto spróbować z jakimś bardzo małym wzorem.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: stopa i okolice kości

Tatuaże na stopach to częsty wybór u kobiet. Taka ozdoba potrafi wyglądać naprawdę ciekawie. Natomiast tatuaże na stopach lub w okolicach kostek są bolesne. Dlaczego?  Jest to miejsce, gdzie tkanka tłuszczowa gromadzi się raczej w znikomych ilościach, przez co z pewnością odczujemy igłę tatuatora zdecydowanie mocniej niż w innych częściach ciała.

Kontakt igły z miejscami, gdzie znajdują się kości bezpośrednio pod skórą jest bolesny. Potwierdza to ból odczuwany podczas zdobień igłą w okolicach kręgosłupa i łokci.  Dodatkowe miejsca, na których ludzie rzadziej decydują się na sztukę, jaką jest tatuaż to:

•    kolana,
•    nadgarstki,
•    piszczela,
•    obojczyki,
•    i inne punkty w pobliżu kości.

Zobacz także:

Gdzie najbardziej boli tatuaż: łokieć

Często można zauważyć ludzi, którzy mają wytatuowaną całą rękę z pominięciem łokci. Dużo wzorów jest tak projektowanych, aby omijały kość łokciową. To nie jest przypadek! To bardzo bolesny obszar i tylko najbardziej wytrwali i doświadczeni decydują się na tatuaż w tym miejscu. Czy warto wybierać łokieć na swój pierwszy tatuaż? My odradzamy tę opcję. Przede wszystkim dlatego, że chyba nikt nie chce sytuacji, w której np. jego tatuator nie będzie mógł skończyć projektu przez nadmierne odczuwanie bólu u ciebie.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: piersi

Tatuaże na piersiach to też nie jest codzienność. Niewiele kobiet decyduje się na tatuaż w bezpośrednio na biuście. Być może wynika to z faktu planowania w przyszłości dzieci i świadomość laktacji, która się z tym wiąże.

Zwykle tatuaże wykonuje się bezpośrednio pod piersiami. Piersi są czułą częścią ciała. Skóra na nich też nie należy do najgrubszych na ciele. Natomiast okolice brzucha, bezpośrednio pod biustem powinny zdecydowanie mniej boleć.

Gdzie najbardziej boli tatuaż: powieki, usta i za uchem

W XXI wieku, gdzie tatuaże już nie są tak zaskakujące jak kiedyś wiele osób mocno stara się, aby mimo wszystko ich tatuaż był wyjątkowy i zadziwiający. Starają się zaskoczyć nie tylko wzorem, ale również tym, gdzie on będzie się znajdował. Takimi właśnie miejscami są brwi, usta czy powieki. (Niestety tatuaż w jednym z tych miejsc wciąż może wiązać się np. problemami ze znalezieniem pracy.)

Co do kwestii bólu, to jest dużo silniejszy niż w przypadku zabiegu w miejscach bliskich kości.  Przede wszystkim dlatego, że są to dodatkowo mocno ukrwione części ciała. Tu również występuje najcieńsza skóra na ciele człowieka, nieprzekraczająca 0,5 mm grubości. Tatuowanie powiek jest dodatkowo niebezpieczne, w związku z faktem, że bardzo blisko znajduje się gałka oczna. Jest ona delikatna na działanie czynników zewnętrznych.

Tatuaż za uchem boli? W tym przypadku sprawa jest dużo łatwiejsza. Obszar nie umożliwia wykonania bardzo dużych i skomplikowanych zdobień. Pomimo cienkiej skóry zabieg tatuowania małego elementu, który nie powinien trwać więcej niż trzydzieści minut – powinien  być do zniesienia nawet dla bardzo wrażliwych na ból osób.

Tatuaże na uszach – najpiękniejsze inspiracje z Instagrama >>>

Czy można zmniejszyć ból przy tatuażu?

Czy istnieje jakiś sposób, żeby lżej znieść zabieg wykonania tatuażu? Jednym ze sposobów jest wybór tych miejsc do wytatuowania:
•    uda,
•    ramiona,
•    plecy,
•    przedramiona.

Dodatkową opcją jest poproszenie tatuatora o znieczulenie. Natomiast o to warto spytać przed zapisaniem się na zabieg, ponieważ nie każdy tatuator stosuje takie środki.

Sposobów na zmniejszenie bólu jest jeszcze kilka natomiast nie ma potwierdzenia, że działają one w stu procentach. Niektórzy głęboko oddychają, inni starają się skupić uwagę na czymś innym i uciec myślami. Jeżeli marzysz o tatuażu i nie jesteś osobą zbyt odporną na ból, mocno przemyśl gdzie on ma się znajdować i jakiej wielkości ma być. Pamiętaj też, że całego tatuażu nie musisz wykonywać jednego dnia. Najlepiej skonsultuj się ze swoim tatuatorem i wspólnie opracujcie plan działania dopasowany do twoich oczekiwań.