Myślisz o tatuażu? Ta decyzja wymaga przemyślenia i odpowiedniego przygotowania. Przed wizytą w profesjonalnym studiu warto pamiętać nie tylko o tym, że wzór zostanie z nami na zawsze (no chyba, że zdecydujemy się na usuwanie tatuażu), ale również o konieczności specjalistycznej pielęgnacji. Szczególnie na początku, gdy rana jest świeża. Jak dbać o tatuaże czarne i tatuaże kolorowe? Co zrobić, aby pozostały wyraźne na dłużej. Oto wszystko, co warto wiedzieć na ten temat.

Jak wspomóc skórę, by ładnie się wygoiła po tatuażu?

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu go? Co należy zrobić ze skórą, aby mogła się odpowiednie wygoić po wykonaniu tatuażu? Ten fragment artykułu może się okazać szczególnie istotny dla osób, które właśnie zrobiły swój pierwszy tatuaż. Spieszymy więc z odpowiedziami na najważniejsze pytania dotyczące pielęgnacji skóry po wizycie w salonie tatuażu. 

Po wykonaniu swojej pracy tatuator lub tatuatorka okrywa pokrytą tuszem skórę specjalną folią, która pełni formę opatrunku. Kiedyś używano folii spożywczej, teraz dostępne są bardziej profesjonalne produkty. Tego rodzaju folie mogą chronić tatuaż nawet przez dwa dni od momentu jego wykonania. Oczywiście o szczegóły warto dopytać tatuatora lub tatuatorkę. 

Po upływie wyznaczonego czasu można zdjąć folię i pozwolić skórze odetchnąć. Warto teraz przemyć ranę letnią wodą z odpowiednim (o delikatnym składzie) mydłem. Świeży tatuaż osusza się w delikatny sposób jednorazowym, czystym ręcznikiem.

Pielęgnacja tatuażu po zabiegu polega na tym, by nałożyć na wzór cienką warstwę maści natłuszczającej. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciało w tym miejscu wykazuje tendencje do wysychania. Jeżeli zatem zależy nam na zachowaniu pięknego koloru oraz dobrej kondycji tatuażu, powinniśmy smarować go odpowiednimi maściami takimi jak: Alantan plus - krem pielęgnacyjny do skóry, Diabetegen - krem wspomagający regenerację skóry, Reprintic - krem ochronny do codziennej pielęgnacji. Na rynku dostępne są także maści oraz kremy dedykowane pielęgnacji świeżego tatuażu. Można je kupić w wybranych studiach, jak również online. 

Kiedy już wiemy, czym smarować tatuaż, dana maść powinna się stać dla nas najbliższym przyjacielem. Powinna ona działać przeciwbakteryjnie na otwartą ranę. Ważne jest także, aby wykazywała działanie regeneracyjne dla naszej skóry i posiadała w swoim składzie witaminę A lub E.

Ile razy dziennie smarować tatuaż? Istotne jest, aby co najmniej przez 14 dni smarować wzór nawet cztery razy dziennie. Nie należy przesadzać z warstwą maści - powinna ona być raczej cienka. Warto też, przed smarowaniem tatuażu, każdorazowo przemywać go mydłem hipoalergicznym.

Zobacz także:

Po upływie trzech tygodni następuje przejście do codziennej pielęgnacji. Najważniejsze jest, aby pamiętać, że tatuaż lubi być nawilżany i natłuszczany.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Świeży tatuaż wymaga szczególnego traktowania. Bardzo istotne jest, aby w początkowym okresie gojenia skóry chronić wzór przed zanieczyszczeniami i infekcjami. Kluczowe jest przyspieszenie regeneracji skóry, a tym samym zapobieganie przedwczesnej utracie barw.

Gdy zdejmiemy folię ochronną ze skóry, możemy dostrzec opuchliznę i zaczerwienienia. Nie należy wówczas panikować, bo to naturalne. W tej sytuacji konieczne jest przemycie skóry mydłem do tatuażu lub ciepłą wodą z dodatkiem żelu, następnie osuszenie papierowym ręcznikiem, a na końcu nasmarowanie całości maścią.

Następnie nakłada się nowy opatrunek, mający za zadanie zapewnienie tatuażowi właściwej ochrony. Warto do niego użyć specjalnej folii do tatuażu, która będzie odpowiednio chroniła wzór przed zanieczyszczeniami oraz szorstkością noszonych ubrań. Specjalistyczne folie pozwalają na przepuszczanie pary, dzięki czemu skóra swobodnie oddycha, a przy tym następuje szybsze gojenie rany.

Świeży tatuaż w nocy również wymaga specjalnego traktowania. Należy unikać spania na wytatuowanej skórze, a także zabezpieczyć ją bawełnianą koszulką bądź inną częścią ubioru. Wszystko zależy od tego, gdzie zlokalizowany jest nasz wzór. Należy także zadbać o to, aby pościel była czysta, aby w ten sposób unikać kontaktu rany z zanieczyszczeniami, kurzem i bakteriami.

Powinniśmy także mieć na uwadze, że niewskazane jest spożywanie trunków alkoholowych przez minimum dwa dni od wizyty w salonie. Picie alkoholu może spowodować wolniejsze gojenie się rany, a także bardziej naraża skórę na infekcje. Przez kilka pierwszych dni od zrobienia tatuażu powinno się także unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Jak dbać o tatuaż po zagojeniu?

Po zagojeniu nadchodzi czas na codzienną pielęgnację tatuażu. Jest ona równie ważna, jak pielęgnacja świeżego wzoru. Aby tatuaż zachował wyraziste kontury i nie stracił koloru, konieczne jest przestrzeganie kilku (prostych) zasad.

Na początek należy pamiętać o zachowywaniu higieny. Wygojony wzór powinniśmy codziennie przemywać łagodnymi żelami lub mydłami do tatuażu, które pozwalają nie tylko oczyścić, ale też nawilżyć skórę, co z kolei zapewnia zachowanie intensywności kolorów.

Poza higieną konieczne jest odpowiednie nawilżanie skóry. Wcale nie trzeba poświęcać temu zadaniu długich godzin. Wystarczy regularnie smarować wzór kremem bądź masłem do tatuażu, mającym zapewnić właściwe nawilżenie. Smarowanie tatuażu należy wykonywać po każdym prysznicu. Zapobiega to przesuszeniu i łuszczeniu się naskórka, a to z kolei pozwala na powstrzymanie blaknięcia kolorów oraz konturów tatuażu.

Poza tym możesz sięgać po kosmetyki przeznaczone typowo do pielęgnacji wytatuowanej skóry. Są one bogate w odpowiednie składniki odżywcze i nawilżające, których ilość może być niewystarczająca w zwykłych kosmetykach do pielęgnacji.

A jak dbać o tatuaż latem? Jest to okres, kiedy wzory są znacznie bardziej narażone na blaknięcie, dlatego należy im poświęcić szczególną uwagę. Najważniejsza zasada to porządne zabezpieczenie tatuażu przed promieniowaniem słonecznym. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem (spf 50), które będą stanowiły tarczę ochronną dla naszej skóry. Tutaj również warto zainwestować w kosmetyki przeznaczone specjalnie do tatuaży. Ich formuła jest nastawiona na zabezpieczanie barw.

Pamiętajmy, że kremów z filtrem nie używamy tylko na urlopie czy podczas celowego wystawiania skóry na słońce. Powinny być one stosowane codziennie, przed każdym wyjściem z domu. Nie chcemy przecież pozwolić na to, aby wzór wyblakł pod wpływem szkodliwego dla skóry promieniowania UV.

Jak dbać o tatuaż kolorowy, a jak o czarny?

Zasadniczo nie ma różnicy pomiędzy tatuażem czarnym, a kolorowym. Zarówno jeden jak i drugi wymagają takiej samej, specjalistycznej pielęgnacji. Intensywność ich kolorów może wyblaknąć w taki sam sposób, co daje nieciekawy efekt wizualny. Pamiętajmy jednak, że proces starzenia się tatuaży da się spowolnić.

Warto w tym celu pamiętać o podstawowych zasadach. Pierwsza z nich to zabezpieczanie świeżego tatuażu specjalistyczną, oddychającą folią. Pozwoli to na regenerację i szybkie dojście do siebie naszej skóry.

Druga zasada to codzienne mycie skóry delikatnym mydłem bądź żelem do tatuażu. Ma on za zadanie dokładnie oczyścić, a także nawilżyć naszą skórę, co z kolei doprowadzi do wzmocnienia intensywności koloru naszego wzoru.

Trzecia zasada to codzienna, regularna pielęgnacja tatuażu. W tym celu konieczne jest nakładanie masła lub kremu do tatuażu kilka razy dziennie. W ten sposób dochodzi do nawilżenia oraz odżywienia naskórka, co zapewnia ochronę przed wysychaniem oraz płowieniem.

Na samym końcu należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Jest ona niezbędna w upalne, słoneczne dni, ale nie tylko wtedy. Najlepiej nakładać kosmetyk z filtrem UV przed każdym wyjściem z domu, niezależnie od pory roku. W tym celu warto stosować kremy specjalnie przeznaczone do ochrony tatuaży.

To są podstawowe zasady, które warto stosować, jeśli zależy nam na tym, żeby nasz tatuaż przez cały czas prezentował się nienagannie.

Ciekawy jest fakt, że jasne kolory tuszu (jak biel) mają tendencję do szybszego blaknięcia niż ciemne. Proces blaknięcia zależny jest od kilku czynników. Ma to związek m. in. z tym, w jakim miejscu na ciele został wykonany. Najgorzej jest w sytuacjach, gdy tatuaż jest często narażony na ocieranie - między udami, na stopach, na nadgarstkach bądź po wewnętrznej stronie palców. Ważny jest także skład atramentu. Pamiętajmy, by wykonywać tatuaż wyłącznie w renomowanych salonach i by stosowano do zabiegu profesjonalne produkty znanych producentów. I na koniec - należy dbać o tatuaż stosując się do wyżej wymienionych zasad.

Jak chronić tatuaż, aby dłużej był wyraźny i ładny?

Jeżeli chcemy, aby nasz tatuaż zawsze wyglądał jak nowy, musimy o niego odpowiednio dbać. Obecnie mamy ułatwione zadanie, gdyż na rynku pojawiło się wiele specjalistycznych produktów, dedykowanych specjalnie wytatuowanej skórze. Przyspieszają one gojenie, regenerują, łagodzą, a także działają antybakteryjnie.

Kluczowa w pielęgnacji małego dzieła sztuki jest wspomniana już kilka razy ochrona przeciwsłoneczna. Będziemy to powtarzać do znudzenia. Po wykonaniu świeżego tatuażu w ogóle nie powinniśmy wystawiać skóry na słońce ani opalać się w solarium. Grozi to bowiem rozmyciem i wyblaknięciem wzoru. Podczas gojenia się rany, najlepiej kryć ją pod ubraniem bądź przykrywać odpowiednim opatrunkiem.

Warto także regularnie smarować zabarwioną skórę specjalistycznymi produktami, które zapewnią sprężystość i nawilżenie skóry, a tym samym tatuaż zachowa świeżość, ostre kontury oraz wyraziste kolory.

Pamiętajmy, że dbałość o tatuaż jest przede wszystkim w naszych rękach. Jeśli będziemy regularnie nawilżać i oczyszczać skórę, chronić ją od szkodliwych czynników zewnętrznych - wzór odwdzięczy się nam wyrazistością i trwałością barw.   

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.