Handpoke cieszy się ostatnio wyjątkową popularnością. Jednak – wbrew pozorom – jest to metoda znana od wielu, wielu lat. Często określa się jako technikę pierwotną czy plemienną. Stanowi ciekawą alternatywę dla tatuowania za pomocą maszynki elektryczną, którą dysponuje zdecydowana większość tatuatorek i tatuatorów. Niestety jest bardzo czasochłonna, do tego może wiązać się z bólem. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tatuażach wykonywanych metodą handpoke

Tatuaż na obojczyku - wszystko co musisz wiedzieć. Galeria inspirujących wzorów

Tatuaż hanpoke – na czym polega ta metoda?

Jak wspomniałyśmy i wspomnieliśmy na początku artykułu, do wykonania tatuażu techniką handpoke nie jest potrzebna maszynka elektryczna. Tatuatorka albo tatuator korzysta natomiast z igły oraz tuszu. Niektóre osoby używają także nici. Owijają nią igłę, która jest niezbędna, aby tusz lepiej się wchłaniał. 

Proces tworzenia tatuażu handpoke jest bardzo praco- i czasochłonny. Podobnie jak w przypadku rysunków wykonywanych innymi technikami, całość rozpoczyna się od przygotowania szkicu na skórze. Gdy wzór jest gotowy, tatuatorka bądź tatuator rozgrzewa igłę i zanurza ją w tuszu. Następnie przechodzi do tatuowania, czyli miarowego nakłuwania skóry, a co za tym idzie: wprowadzania pod nią tuszu. Właśnie w ten sposób – kropka po kropce – powstaje tatuaż. 

Czytaj również >>> Damski tatuaż na przedramieniu - jaki wybrać wzór?

Tatuaż hanpoke – opinie

Stworzenie tatuażu handpoke wymaga ogromnego skupienia, a jednocześnie cierpliwości oraz precyzji. Dlatego tatuatorki oraz tatuatorzy, którzy specjalizują się w tej technice, często są określani mianem artystek i artystów. Niestety nie brakuje też mniej pochlebnych opinii. To dlatego, że metoda handpoke bywa wykorzystywana przez amatorki oraz amatorów, którzy nie chcą inwestować w profesjonalny sprzęt. Takie działania odbijają się zarówno na profesjonalistach oraz profesjonalistkach kultywujących tę technikę, jak i na zdrowiu osób, które decydują się na taki tatuaż. W związku z tym będziemy powtarzać niczym mantrę, by wybierać tylko zaufane, cieszące się dobrymi opiniami studia tatuażu. 

Tatuaż handpoke – czy boli?

Czy tatuaż wykonywany techniką handpoke boli? Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Można spotkać się z opiniami, według których handpoke jest mniej bolesny niż wzór tworzony za pomocą maszynki elektrycznej. Niemniej jednak to bardzo indywidualna kwestia. Warto pamiętać, że odczucia towarzyszące osobie tatuowanej są uzależnione od wielu czynników, w tym m.in. od tak zwanej tolerancji na ból, a także od miejsca, w którym znajduje się tatuaż, jego wypełnienia albo braku. 

Zobacz także:

Tatuaż handpoke – cena

Ile kosztuje tatuaż handpoke? Powtórzymy się, ale – niestety – w tym wypadku odpowiedź także nie jest oczywista. Cena tatuażu wykonywanego techniką handpoke (lub jakąkolwiek inną) zależy od takich czynników jak m.in. jego rozmiar, jak również popularność danego studia czy konkretnego artysty albo artystki. Wpływ może mieć także lokalizacja – w większych miastach ceny tatuaży są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych. Jedno jest natomiast pewne: tutaj nie warto oszczędzać. Zdrowie i bezpieczeństwo osoby, która decyduje się na tatuaż, powinno być na pierwszym miejscu. 

Tatuaż handpoke – o czym warto pamiętać?

Istnieje jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać przed wykonaniem tatuażu (nie tylko) metodą handpoke. Upewnij się, czy nie ma żadnych przeciwskazań medycznych do wykonania tego rodzaju rysunku i pamiętaj, że nie powinien powstać na opalonej czy podrażnionej skórze. Co więcej, wybierz profesjonalne studio i upewnij się, że dba się w nim o higienę (sterylne igły czy rękawiczki to absolutna podstawa). No i koniecznie zapytaj swoją tatuatorkę bądź tatuatora o to, jak prawidłowo dbać o tatuaż po jego wykonaniu. To bardzo ważne.