Wywodzący się z lat 60. XX wieku ruch hippisowski stanowił wyraźny bunt przeciwko społecznym normom i kulturowym ograniczeniom. Jego manifestacją było nie tylko ubranie czy fryzura, ale przede wszystkim sposób myślenia i postępowania. Ikony tego ruchu, takie jak Janis Joplin czy Jimi Hendrix, nie tylko inspirowały swoją muzyką, lecz także stwarzyły niezapomniane wizerunki, które do dziś są symbolem wolności i eksperymentowania z życiem. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o stylu hippie.

Na czym polega styl hippie?

Wolni ludzie, dzieci kwiaty - to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl, gdy wspominamy hippisów. Hippie style nie tylko moda, lecz prawdziwa filozofia życia. Wywodzący się z lat 60. XX wieku ruch hippisowski nawiązywał do idei życia w miłości, pokoju, wolności i harmonii z naturą. Styl hippie to manifestacja tego ducha poprzez sposób życia, ale również charakterystyczny ubiór i fryzury. Podstawą stylu hippie jest idea rezygnacji z konwencji, przeciwstawienie się normom społecznym i kulturowym ograniczeniom. Wszystko to w duchu umiłowania miłości i wolności.

Oto kilku popularnych hipisów i hipisek, którzy znacząco przyczynili się do kształtowania ruchu hippisowskiego:

  • Janis Joplin - legendarna wokalistka, symbol rockowej psychodelii. Jej styl ubioru, obfitujący w frędzle, kolorowe tkaniny i charakterystyczne okulary, stał się ikonicznym elementem ruchu hippisowskiego.
  • Jimi Hendrix - wirtuoz gitary i jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki rockowej. Hendrix nie tylko inspirował swoją grą, ale również swoim ekscentrycznym stylem ubierania, łączącym elementy etniczne z psychodelią.
  • Joan Baez - folkowa piosenkarka i aktywistka społeczna. Jej długi, zwiewny strój, kwiaty we włosach i zaangażowanie w ruchy społeczne uczyniły ją ikoną ruchu hippisowskiego.
  • Bob Dylan - piosenkarz, tekściarz i jeden z najbardziej wpływowych artystów folkowych. Jego teksty pełne były idei wolności i zmian społecznych, a swobodny, niekonwencjonalny styl ubioru wpasowywał się w hippie style.

Co ciekawe, Steve Jobs, czyli współzałożyciel Apple Inc., również był jednym z pierwszych przedstawicieli stylu hippie, którzy z powodzeniem przenieśli swoje przekonania na grunt zawodowy. Jobs, noszący charakterystyczne dla hippisów długie włosy i ubrany w luźne, kolorowe stroje, był ikoną kontrkultury nie tylko w sferze mody, ale również w świecie technologii.

W czasach, gdy dominowały korporacyjne stroje i formalności, Steve Jobs kroczył odmienną ścieżką, manifestując swój styl życia wraz z ideałami wolności, kreatywności i innowacyjności. To podejście przyniosło mu sukces, a Apple stało się symbolem nowatorskich rozwiązań, przełamując konwencje i kształtując współczesną erę technologii.

Jak wyglądają hipisi?

W przypadku stylu hippie, czasem ważniejsze niż wygląd jest samo podejście do życia. Typowy hipis to osoba, która odrzuca zorganizowany styl życia, zasady społeczne i konwencje ubioru swojego czasu. Pierwszych hipisów często widywano w luźnych, kolorowych ubraniach. Charakteryzowały ich długie włosy i wpięte w nie kwiaty. Kolejny wyróżnik hippie style to obecność elementów etnicznych, czyli takich zaczerpniętych z innych kultur. Hipisi umiłowali sobie takie dodatki jak naszyjniki z koralików czy wszechobecne frędzle, które zdobiły ich ubrania i akcesoria. Warto również zaznaczyć, że hipisi pielęgnowali także miłość do tatuażu i biżuterii - często z motywami zaczerpniętymi z natury lub etnicznymi.

Ubrania hippie

Ubrania hippie to zazwyczaj wyrazista mieszanka kolorów, wzorów i tekstur. Wśród popularnych elementów można wymienić dzianinowe swetry, dzwony, przepaski, kwieciste sukienki i tuniki. Poprzez swój ubiór, hipisi podkreślali bliskość z naturą, więc wśród materiałów dominowały te naturalne, takie jak len, bawełna czy dżins, ale również sztruks. Nieodłącznym elementem stylu hippie są także akcesoria, takie jak okulary przeciwsłoneczne w stylu Lennon, długie naszyjniki, nakładane warstwowo bransoletki i oczywiście kwiaty jako ozdoba włosów.

Zobacz także:

Hipisowskie ubrania były luźne, często w stylu boho. Charakterystyczne elementy garderoby dla hippie style to długie spódnice, szerokie spodnie dzwony, bluzy oraz długie tuniki. Te ubrania koniecznie były ozdobione wszechobecnymi frędzlami. Włosy w stylu hippie mogły być noszone rozpuszczone, splecione w warkocze lub luźno spięte. Obuwie miało być wygodne i naturalne, dlatego popularne były sandały, klapki czy po prostu bose stopy.

Motywy hipisowskie

Wśród często wykorzystywanych motywów przeważały symbole pacyfistyczne. Równie często jak pacyfki, hippisi nosili także kwiaty. Były one wykorzystywane jako ozdoby do włosów oraz dekoracja elementów garderoby, na przykład w postaci naszywek na ubraniach.

Etniczne elementy

Popularne były ubrania w odcieniach tęczy, a także etniczne i abstrakcyjne wzory. Hipisi chętnie nosili również akcesoria zainspirowane różnymi grupami etnicznymi. Mogły to być naszyjniki z muszelek, koralików, piór, a także bransoletki z drewna czy skóry. Im bardziej naturalne, tym lepiej.

Przeczytaj również artykuł: Natural style to wygoda i elegancja w minimalistycznym wydaniu. 10 kluczowych elementów garderoby, które warto mieć w swojej szafie

W kontrze do nadmiernego konsumpcjonizmu

Hipisi promowali ideę recyklingu i przeciwstawiali się konsumpcjonizmowi. Z tego powodu często wybierali ubrania z second-handów, czyli sklepów z używaną odzieżą. Hippisi swoje ozdoby tworzyli z naturalnych materiałów, takich jak muszelki, pióra, drewno czy skóra.

Tatuaże i inne ozdoby ciała

Hipisi chętnie eksperymentowali z tatuażami i obrazami malowanymi na ciele, często nawiązującymi do symboliki psychodelicznej i kultury natywnych mieszkańców Ameryki. Charakterystyczne dla ruchu hipisów były długie, naturalne włosy, które często przyozdabiali kwiatami.

Styl hipisowski był bardzo zindywidualizowany, a hipisi dążyli do wyrażania swojej wolności i odrębności poprzez swoje wybory ubioru i stylu życia.

Czym styl boho różni się od hippie?

Chociaż style hippie i boho mają wiele wspólnych cech, są pomiędzy nimi subtelne różnice. Boho, czyli styl bohemian, bardziej skupia się na swobodzie i nonszalancji, bez zbytniego podkreślania przekazu politycznego czy społecznego. Boho to swego rodzaju mieszanka różnych inspiracji, z elementami etnicznymi, vintage i artystycznymi. 

W przeciwieństwie do hippie style, styl boho nie niesie ze sobą tak silnej ideologii społecznej. Ubrania boho to często lekkie, zwiewne tkaniny, kwiatowe wzory, koronki i luźne kroje. Styl boho jest bardziej eklektyczny, pozwalając noszącym go wyrazić swoją indywidualność poprzez unikalne połączenia i zestawienia. Styl hippie jest manifestem politycznym, niekiedy bardzo radykalnym.

Zarówno styl hippie, jak i boho, są wyrazem ducha wolności, kreatywności i niezależności. Oba style czerpią inspirację z różnych kultur i epok, tworząc niepowtarzalne i oryginalne połączenia, które przekraczają granice tradycji i konwencji w ubiorze i podejściu do życia.

Styl hippie, będący odzwierciedleniem ducha swojej epoki, pozostawił trwały ślad w historii mody i kultury. Choć lata świetności ruchu hippisowskiego dawno przeminęły, ich wpływ wciąż jest obecny. Ikoniczne elementy tego stylu, takie jak kolorowe tkaniny, frędzle czy kwiaty we włosach, przetrwały próbę czasu, znajdując swoje miejsce w nowoczesnych interpretacjach tego trendu. Należy jednak pamiętać, że styl hippie to nie tylko kwestia ubioru. To manifestacja wolności, kreatywności i pragnienie łączenia się z matką naturą. Hippie style wciąż inspiruje ludzi do wyrażania siebie poprzez ubiór i podejście do życia, przypominając o pięknie niekonwencjonalności i szukaniu własnej drogi wśród szarości codzienności.