Zaproszenie na ślub wiąże się nie tylko z ekscytacją i falą czułości, jeśli chodzi o bliską nam osobę, ale również ze stresem czy niepewnością. I wcale nie chodzi o organizację wieczoru panieńskiego albo wybór odpowiedniej kreacji na ślub, tylko o finanse. Okazuje się, że koperty z pieniędzmi cieszą się większą popularnością niż pozostałe prezenty (np. sprzęty AGD i RTV). W takim razie pozostaje pytanie: ile daje się na wesele? Oto kilka kwestii, które powinniście wziąć pod uwagę, zastanawiając się, ile dać do koperty na wesele.

Ile dać na wesele 2021? Te kwestie powinniście wziąć pod uwagę!

Ile wypada włożyć do koperty na wesele? – część z was na pewno zadaje sobie takie pytanie. Jednak odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jaka relacja łączy was z nowożeńcami? Jeśli jesteście bliskimi przyjaciółmi lub rodzina, kwota, którą przekazujemy w prezencie, będzie wyższa niż w przypadku luźnej znajomości. Do takiego wydatku warto się przygotować! Kolejna sprawa dotyczy tego, czy idziecie na wesele sami, czy z osobą towarzyszącą. Wielkość koperty będzie to odzwierciedlała.

10 najgorszych pytań, które można zadać pannie młodej >>>

Kwoty, które wkładamy do koperty na wesele, rosną lub maleją w zależności od tego, gdzie odbywa się ślub. Jeżeli wasi znajomi także otrzymali zaproszenia na ceremonię, możecie zrobić rekonesans i wspólnie zastanowić się, ile dać na wesele parze młodej.

Ile w kopertę na wesele – opinie z forów eksperckich

Na forach eksperckich możemy zauważyć dwie (skrajnie różne) tendencje. Ile daje się na wesele? Część osób sądzi, że jeśli nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, a zaproszenie otrzymaliśmy od dalszych znajomych, nie powinniśmy go w ogóle przyjmować. Inni przekonują, że wesele to nie licytacja. Dysponując ograniczonym budżetem, możemy potraktować prezent ślubny jako zwrot kosztów za gościnę. Jeżeli państwo młodzi organizują poprawiny, kwota oczywiście wzrośnie. Warto jednak pamiętać, że pary rzadko stosują dokładne przeliczenia. Szczególnie, gdy decydują się na wystawne przyjęcie. Państwo młodzi zapewniają, że nie oczekują od gości rewanżu za zaproszenie na huczny ślub.

Ile daje się na wesele w konkretnych miastach? Stawki na 2021 rok

Przyszedł czas na konkrety! Ile daje się na wesele w konkretnych miastach? Jeżeli chodzi o Warszawę i inne duże miejscowości, w kopercie znajdzie się kwota 400-500 złotych. Dotyczy to przypadków, w których wydajemy za mąż najlepszą przyjaciółkę lub żenimy bliskiego przyjaciela. Rodzina i rodzeństwo decyduje się na nieco wyższe sumy, chociażby 600-1000 złotych. Wyjątkiem są rodzice, którzy zwyczajowo organizują całe wesele.

Internauci deklarują, że idąc na wesele dalszych znajomych, do koperty wkładają około 300 złotych. Goście, którzy nie wiedzą, ile dać na ślub, czasem decydują się na niepodpisywanie kopert. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość par młodych uważa takie zachowanie za niestosowne.

Zobacz także:

Co zamiast koperty z pieniędzmi dla pary młodej? O niestandardowe pomysły na prezent ślubny pytamy eksperta >>>