Przyznam szczerze, świadkową była raz i generalnie nie jestem osobą, która przepada za ślubami i weselami. I cóż, zapomniałam o tym, że wypada zorganizować wieczór panieński przyjaciółce, która szykowała się do ślubu. Na szczęście wybaczyła i szybko wspólnie udało się coś przygotować. Dlatego przychodzę teraz wszystkim innym osobom z odsieczą. PS. Warto się zorientować, czy panna młoda chce wieczoru panieńskiego, bo obecnie nie tylko śluby mają coraz bardziej indywidualny charakter, daleko im do tych tradycyjnych, podobnie jest i z imprezami wokół. 

Od czego rozpocząć organizację wieczoru panieńskiego? Ustal szczegóły

Wieczór panieński w przeciwieństwie do wielu innych imprez najczęściej nie jest formą niespodzianki. Często przyszłe panny młode spodziewają się, że ich świadkowa zorganizuje dla nich tego typu przyjęcie.

W związku z tym na samym początku, zanim zaczniesz planowanie ustal szczegóły z główną zainteresowaną, czyli panną młodą. Kluczowe są:

• liczba osób,

• informacja, kto konkretnie ma zostać zaproszony,

• termin wieczoru panieńskiego, (najlepiej dwa, aby gościnie mogły sobie wybrać ten, w którym większość jest dyspozycyjna),

• ewentualne preferencje dotyczące atrakcji (chyba, że te mają być całkowitą niespodzianką).

Zobacz także:

Gdy już zdobyłaś taką wiedzę wówczas możesz przejść do zapraszania koleżanek młodej. Istnieje prawdopodobieństwo, że nie poznałaś wcześniej osobiście każdej z dziewczyn, które ona chce zaprosić. Nawet, gdy ma się wspólne grono przyjaciół czy znajomych nie zawsze zna się np. znajome z pracy lub z dalszego otoczenia swojej przyjaciółki. Nic strasznego, są na to sposoby.

Stwórz grupę w mediach społecznościowych, gdzie zaproszone będą mogły się wypowiadać na temat wieczoru panieńskiego

W XXI wieku komunikowanie się z osobami, nawet takimi, których nie znamy nie stanowi większego problemu, ponieważ większość ludzi ma konta w mediach społecznościowych lub przynajmniej komunikatory w formie aplikacji.

Jeśli jednak chcesz odezwać się do kogoś na Facebooku lub Instagramie, a ta osoba nie ma cię w znajomych wówczas sytuacja jest nieco bardziej utrudniona. Bowiem twoja wiadomość może wpaść do spamu.

Najczęściej stosowanym sposobem na skomunikowanie wszystkich zainteresowanych danym wydarzeniem jest utworzenie grupy zaproszonych na panieński, np. na Messengerze przez.. samą pannę młodą. Można tam koleżankom przedstawić w dwóch zdaniach swoją świadkową, a następnie usunąć się z tej grupy, tak aby dziewczyny mogły dogadać szczegóły wspólnej rozrywki bez obecności głównej zainteresowanej. Proste? Zrobienie takiej grupy potrwa maksymalnie 5 minut.

Ustal plan wieczoru panieńskiego najlepiej z dwoma wariantami terminu i atrakcji

Znasz już odpowiedź na pytania, kiedy i kto ma zostać zaproszony. Następnie trzeba ustalić, gdzie odbędzie się impreza i czy jest to jedno, czy może kilka miejsc.

Jeśli jest zaproszonych kilka lub kilkanaście koleżanek to warto zaproponować im np. dwa warianty wspólnego spędzania tego dnia, wieczoru czy weekendu. Jeśli będziesz rzucała luźne propozycje bez większych konkretów najpewniej większość dziewczyn będzie miało względem nich różne podejścia, inne propozycje, itp. W takiej sytuacji poszukiwanie alternatywy, która będzie odpowiadać absolutnie wszystkim może nigdy się nie zakończyć.

Z drugiej strony, jeśli z góry narzucisz tylko jedną, swoją wizję tego wieczoru wówczas inne uczestniczki mogą się źle poczuć z tym, że nie miały prawa do decyzji w żadnej z istotnych kwestii.

Nie musisz znać wszystkich dziewczyn, ale w związku z tym najczęściej nie będziesz także wiedziała, jakie mają charaktery i czy lubią być angażowane w proces decyzyjny bo np. je to cieszy, czy może zdecydowanie wolą być biernymi słuchaczkami.

Dlatego tak ważny jest kompromis. Zrób ogólny plan, a jeśli chodzi o konkretne szczegóły pozwól wypowiedzieć się pozostałym uczestniczkom. Po to też powstała wcześniej wspomniana grupa na komunikatorze. Pamiętaj, że zaproszone to zapewne osoby również bliskie sercu panny młodej, więc z pewnością będą chciały brać czynny udział w tym, aby ten dzień był dla niej szczególnie wyjątkowy.

Zrób zatem dwa plany na to jak spędzicie wieczór panieński i przeprowadź głosowanie, ile z zainteresowanych opowiada się za konkretnymi propozycjami. Na podstawie odpowiedzi sprawdź, co większość z was woli robić tego dnia i przejdź do rezerwowania terminów. Jeśli zaproszonych jest dużo, najprościej będzie, jeśli zrobisz ankietę na Facebooku a odpowiedzi same ci się zliczą.

Warto pamiętać, że najczęściej wieczory panieńskie organizowane są pomiędzy kwietniem, a wrześniem. W tych miesiącach terminy na najciekawsze atrakcje w dużych miastach są rezerwowane minimum z miesięcznym wyprzedzeniem. Gdy będziesz znała już konkretną datę waszej imprezy, najlepiej jak najszybciej dogadaj się z usługodawcami.

Jak zorganizować wieczór panieński, czyli propozycje na atrakcje:

Możliwości masz wiele, ale najpopularniejszymi atrakcjami wybieranymi na wieczór panieński  są m.in:

-wspólne wyjście do dobrej restauracji lub piknik na plaży, w parku czy na działce,

-przejazd limuzyną lub Party Busem po mieście,

-rejs łódką po rzece, (jeśli taka znajduje się w miejscu, w którym organizujecie panieński),

-wspólny udział w warsztatach, np. robienia świec lub naturalnych kosmetyków,

-zajęcia, np. z burleski lub ulubionego tańca,

-dzień w SPA, np. z masażem relaksacyjnym, masażem gorącymi kamieniami, lub dowolnym innym, 

-wspólna sesja zdjęciowa z tego wydarzenia,

-wyjście do klubu.

Powyższe atrakcje najczęściej jednak dotyczą panieńskiego, który ma mieć klasyczną, imprezową formę. Jest jednak wiele dziewczyn, które nie lubią klubów, tłumów i tego typu imprez, a np. wolą ciszę, spokój natury i wąskie grono przyjaciółek. Nic straconego! Dla takich pań zdecydowanie można zorganizować wieczór panieński wyjazdowy, do jakiegoś urokliwego miejsca bądź przygotować imprezę w domu.

Jak zorganizować wieczór panieński w domu?

To nieprawda, że imprezy w domu muszą być nudne. Aby to spotkanie nie wyglądało jak każda inna domówka zadbaj o szczególną oprawę. Przede wszystkim ustal z koleżankami dress code. Bardzo fajnie wygląda to na pamiątkowych fotografiach. Najczęściej gościnie mają jednolite kreacje, albo przynajmniej ubierają się w jeden kolor, a panna młoda wyróżnia się na ich tle, np. białą sukienką.

Dodatkowo przygotujcie odświętnie pokój, w którym impreza będzie organizowana. Nawet jeśli panna młoda nigdy jakoś szczególnie nie przywiązywała uwagi do ozdób w formie balonów czy konfetti to z pewnością będzie jej bardzo miło, gdy wejdzie do tak przygotowanego dla niej pomieszczenia.

Atrakcje możecie wymyślać same na bieżąco bądź przygotować wcześniej jakieś propozycje. Jest wiele gier i zabaw dedykowanych na wieczór panieński, które mogą okazać się zabawne, a jednocześnie będą mocno nawiązywały do przyszłego pana młodego oraz nadchodzącego wielkiego wydarzenia, czyli ślubu.

Prezent dla panny młodej jako nieodłączny element wieczoru panieńskiego

Świadkowa najpewniej będzie miała jakiś pomysł na prezent dla przyszłej panny młodej. Natomiast ustalenie kwestii co to będzie jest istotne już na samym początku organizacji imprezy, ponieważ jego koszt najczęściej wlicza się w składkę, którą ustalają wszystkie zaproszone.

Jeśli jednak panna młoda na pierwszy rzut oka ma wszystko i ciężko wybrać dla niej coś co poza niespodzianką będzie też praktycznym upominek, wtedy warto wypytać o to, czego młodzi jeszcze nie zakupili przed ślubem.

Być może panna młoda jeszcze nie zakupiła sobie biżuterii, ale ma już upatrzony model, który by chciała? Ma całą kreację, ale nie dobrała torebki do sukni ślubnej? Tego typu upominki warto zawsze skonsultować z nią osobiście. Natomiast większość kobiet będzie raczej szczęśliwa, gdy otrzyma od swoich bliskich koleżanek coś, co będzie mogła wykorzystać na ślubie.

Jak zorganizować wieczór panieński kobiecie w ciąży?

Podczas organizowania wieczoru panieńskiego dla kobiet w ciąży praktycznie większość w powyżej zamieszczanych rad się nie zmieni. Jedyną zmienną, która wystąpi jest to, że panna młoda nie będzie w tym dniu spożywać alkoholu. Ponadto, wymyślając atrakcję, trzeba brać pod uwagę stan głównej zainteresowanej i to, co może w danym momencie zrobić, a czego nie będzie mogła.