Jak masaż oddziałuje na ludzi?

Ciało ludzkie potrzebuje dotyku i jest to związane z fizjologią człowieka, dlatego tak dużo przyjemności sprawia nam między innymi przytulanie. Kontakt cielesny z drugą osobą w pozytywnym otoczeniu i atmosferze bardzo dobrze wpływa na mózg i cały organizm. Stąd też tak popularną i przez wiele osób upragnioną formą relaksu jest masaż. Bardzo często pełnia wypoczynku i odprężenia jest utożsamiana z zabiegami masażowymi.

Metod, rodzajów i sposobów na to jak masować jest całe mnóstwo. Niekiedy jest to związane z danym regionem, z którego pochodzi rytuał uzdrawiania przez dotyk oraz z jego kulturą. Szeroka paleta zabiegów pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Jednym z nich jest masaż gorącymi kamieniami.

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami wywodzi się z Ajurwedy, czyli tradycyjnej medycyny indyjskiej. Jest to zabieg, który ma działanie fizjoterapeutyczne. Był stosowany już w starożytności. Jest techniką relaksacyjną, która opiera się między innymi na działaniu energii znajdującej się w ludzkim ciele.

Do masażu używa się kamieni bazaltowych, które nie mogą być przypadkowe. Nadają się tylko te pochodzenia wulkanicznego, które są idealnie i naturalnie gładkie. Za wyszlifowanie odpowiada natura, czyli woda oceaniczna i piasek.

Kamienie wybierane są tylko z konkretnych rejonów świata takich jak Hawaje albo Bali. Muszą mieć odpowiedni kształt i wagę. Wyselekcjonowane podgrzewa się przed zabiegiem w specjalnym urządzeniu i umieszcza na ciele w miejscach, które kumulują energię. Te miejsca to czakry i meridiany, których konkretne położenie powinien znać każdy masażysta wykonujący zabieg.  Zwykle kamienie podgrzewane są do 50 stopni Celsjusza, natomiast jest to dostosowywane do konkretnego zabiegu i preferencji klienta. Ciepło płynące z kamieni oraz płynne ruchy terapeuty, przesuwające je po ciele umożliwiają przepływ energii między narządami, co wpływa na nie leczniczo.

Zalety masażu gorącymi kamieniami

Masaż ten jest kierowany szczególnie do osób, które chcą kompleksowo wpłynąć na regeneracje i relaksację organizmu. Dla tych, którzy mają problemy bólowe, są przemęczeni, codziennie borykają się ze stresem i napięciami.

Zabieg z użyciem gorących kamieni jest w dużej mierze przeznaczony dla osób, które potrzebują odprężenia po ciężkim dniu. Nie tylko dla tych zmęczonych fizycznie, ale również dla tych narażonych każdego dnia na dużą ilość różnych bodźców zewnętrznych.

Zobacz także:

Masaż gorącymi kamieniami bardzo pozytywnie wpływa na układ mięśniowy, ponieważ zwiększa ich wydajność, elastyczność i przyspiesza regenerację. Kolejnym atutem jest nieoceniony wpływ na układ nerwowy. Świetnie łagodzi objawy stresu, wycisza i uspokaja. Obszary organizmu człowieka, na które z dużym skutkiem oddziałuje to układ limfatyczny i krwionośny. Przede wszystkim poprawia pracę jednego i drugiego. Poza tym zmniejsza obrzęki i  stany zapalne. Jest świetnym uzupełnieniem leczenia nadciśnienia. Ponadto terapia podgrzanymi bazaltowymi kamieniami pomaga w leczeniu nerwicy, wszelkiego rodzaju stanów po urazach, rwy kulszowej lub brakowej. Dużo dobrego masaż ten robi również dla naszej skóry.

Sprawdź również >>> Masaż klasyczny - wszystko co musisz wiedzieć

Jak masaż gorącymi kamieniami wpływa na skórę?

 • pomaga w walce z cellulitem,
 • zwiększa jędrności i elastyczności skóry,
 • poprawia odżywienie skóry,
 • nawilża skórę,
 • przyspiesza obiegu krwi i limfy.

Poza całym ogromem i długą listą zalet jakie niesie ze sobą masaż gorącymi kamieniami, jest jeden duży plus szczególnie doceniany w obecnych czasach. Jest to czas poświęcony wyłącznie sobie, w którym głowa zapomina o problemach. Co jakiś czas taki reset jest zalecany każdemu.

Przeciwwskazania do masażu gorącymi kamieniami

Jest grupa przypadłości, przy których niewskazane jest wykonywanie tego rodzaju zabiegów. Niestety nie wszyscy mogą korzystać z takiego dobrodziejstwa, ponieważ w ich przypadku taki masaż nie pomoże, a dodatkowo może źle wpłynąć na zdrowie.  Zatem w jakich przypadkach należy albo zrezygnować z masażu gorącymi kamieniami, albo skonsultować to dokładnie z lekarzem? Oto one:

 •  okres ciąży,
 •  nowotwory,
 •  zapalenia żył,
 •  ostre stany zapalne,
 •  tętniaki,
 •  gorączka,
 •  przerwanie ciągłości skóry,
 •  świeże rany,
 •  menstruacja,
 •  łamliwość kości,
 •  zakrzepy.

Jak się przygotować na masaż gorącymi kamieniami?

Jeżeli korzystaliście już wcześniej z masażu w jakimś gabinecie lub spa to wiecie czego się spodziewać i jak się przygotować, ponieważ w tym przypadku jest zdecydowanie tak samo.

Dla osób, które zamierzają skorzystać pierwszy raz uspokajamy – nic specjalnego nie trzeba robić. Ważne, aby ostatni posiłek przed zabiegiem był zjedzony nie wcześniej jak półtorej godziny.

Dobrze też zdjąć biżuterię wcześniej niż w gabinecie, ponieważ to przyspieszy całą procedurę rozpoczęcia zabiegu. Warto zaopatrzyć się również w gumkę do włosów, aby związać je na czas seansu. Coś co również wpłynie na komfort i płynność wizyty to wygodny strój, który łatwo będzie można zdjąć pod zabieg. O całą resztę zadba terapeuta i z pewnością wszystko wyjaśni. Masaż gorącymi kamieniami to przyjemność dla duszy i ciała, dlatego cały personel odwiedzanego miejsca zapewne będzie dbał, aby osoby przybywające na zabiegi czuły się swobodnie i mogły się odstresować.                                                                                                                                                                   

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.