Jestem wysoko wrażliwą osobą – czyli kim?

WWO, wysoko wrażliwa osoba (ang. HSP – Highly Sensitive Person) to jednostka, która charakteryzuje się bardziej intensywnym i subtelniejszym odczuwaniem bodźców zewnętrznych i wewnętrznych oraz emocji niż przeciętnie. Wysoka wrażliwość to nie choroba ani zaburzenie, lecz cecha osobowości, która występuje u około 15-20% populacji. I ma swoje blaski oraz cienie. 

Osoby wysoko wrażliwe czują bardziej; mają bardziej wyrafinowane zmysły i zauważają więcej szczegółów w otoczeniu. Szybciej reagują na bodźce, takie jak dźwięki, zapachy, światło czy dotyk. Mają zdolność do dostrzegania niuansów i szczegółów, co sprawia, że są bardziej wnikliwe i spostrzegawcze. Z powodu wyjątkowej wrażliwości mogą jednocześnie łatwiej się przeciążać, odczuwać zmęczenie, stres i potrzebować więcej czasu na odpoczynek, wyciszenie się i regenerację.

Związek z wysoko wrażliwą osobą: problemy

Związek z wysoko wrażliwą osobą może być wyjątkowy i piękny, ale również wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Oto kilka typowych problemów, z jakimi można się spotkać w takiej relacji:

Nadwrażliwość emocjonalna: 

Wysoko wrażliwe osoby często odczuwają emocje intensywniej niż inni, co może prowadzić zarówno do głębszego odczuwania radości, jak i smutku czy zmartwień, a co za tym idzie – częstszych konfliktów emocjonalnych. WWO są bardziej podatne na zranienie, co wymaga większej delikatności i zrozumienia ze strony drugiej osoby.

Nadmierna stymulacja

HSP jest bardziej podatna na przeciążenie sensoryczne, np. hałas czy zatłoczone miejsca. Zdarza się, że unika spotkań towarzyskich z powodu nadmiernego stresu społecznego, obawia się miejsc czy sytuacji, które są zbyt intensywne lub chaotyczne. Nierzadko powoduje to trudności w organizacji wspólnych aktywności czy planowaniu wyjść. 

Potrzeba czasu dla siebie

WWO potrzebują więcej czasu i przestrzeni niż inni na ukojenie nerwów, wyciszenie się, znalezienie równowagi psychicznej. Może to wieść do konieczności oddzielnego spędzania czasu, co dla niektórych osób może być trudne do zaakceptowania.

Trudności w komunikacji

Osoby wysoko wrażliwe często są bardzo empatyczne i potrafią doskonale wczuć się w uczucia innych osób. Jednocześnie same mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich emocji i potrzeb, zwłaszcza jeśli czują się przebodźcowane. To prosta droga do nieporozumień w związku. Tym bardziej, że wysoka wrażliwość może prowadzić do unikania konfrontacji.

Zobacz także:

Wrażliwość na krytykę

WWW są zazwyczaj bardziej wrażliwe na krytykę i mogą ją traktować jako personalny atak. Partner(ka) musi zachować ostrożność, by wyrażać swoje uwagi w sposób delikatny i konstruktywny. Wysoko wrażliwe osoby często potrzebują większej uwagi i zrozumienia, zwłaszcza w trudnych momentach. 

Trudności z zarządzaniem stresem

HSP łatwiej odczuwa negatywny wpływ otoczenia, np. toksycznych relacji czy wymagającej pracy, a także zwykle ma większe trudności z radzeniem sobie ze stresem, co nierzadko wpływa na jej zdrowie psychiczne i fizyczne. W partnerze/partnerce taka osoba szuka wsparcia w rozwiązywaniu problemów oraz tworzeniu pozytywnego i bezpiecznego środowiska.

Związek z wysoko wrażliwą osobą: jak go pielęgnować?

W związku z HSP kluczowe jest zrozumienie, że wysoka wrażliwość to zaleta, nie słabość. Utrudnieniem jest fakt, że to, co dla ciebie może wydawać się błahe, dla WWO może mieć ogromne znaczenie. Stąd w relacji z taką osobą ważne jest trzymanie się kilku zasad.

Szukaj harmonii, nie dąż do konfliktów

Wysoko wrażliwe osoby zazwyczaj unikają konfrontacji i konfliktów, ponieważ obawiają się zranień.  Próbuj komunikować się spokojnie i szanować ich uczucia. Nie idź na starcie. Staraj się o szczerość w swoich przekazach a także odpowiadanie na potrzeby HSP z empatią i zrozumieniem.

Uważaj na nadmierną stymulację

Jak już kilkukrotnie zaznaczaliśmy, WWO są często bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, takie jak głośne dźwięki, jasne światło czy intensywne emocje innych ludzi. Nie wymagaj od nich tyle, ile wymagasz od siebie. Dbaj o to, by czasem zapewnić im spokój i czas na odpoczynek.

Daj czas na przetworzenie emocji

Wysoko wrażliwe osoby potrzebują czasu na przetworzenie swoich emocji i doświadczeń. Nie naciskaj na nie, by natychmiast rozmawiały o tym, co je trapi, ale daj im przestrzeń, by same to zrobiły w swoim tempie.

Spróbuj docenić głębię emocjonalną

Spróbuj zauważyć pozytywy w wysokiej wrażliwości i postaraj się zaakceptować to, że nie wszystkie reakcje WWO muszą być logiczne czy racjonalne. Często są one po prostu wynikiem ich silnych emocji. Gdy te ostatnie wybuchają, zastanów się, co można zrobić, aby pomóc przetworzyć je w spokojniejszy sposób. Czasami wystarczy dać odrobinę wsparcia.

Wspieraj ich rozwój

Wysoko wrażliwe osoby często są bardzo zaangażowane w swoje pasje i zainteresowania. Wspieraj je w tym, co kochają robić, i okaż zainteresowanie tym, co dla nich ważne. To dla HSP wiele znaczy.

Otwarta i pełna empatii komunikacja

Szczera, otwarta komunikacja jest kluczowa w każdym związku, ale w przypadku wysoko wrażliwych osób może mieć jeszcze większe znaczenie. Dzielcie się swoimi myślami i uczuciami, miejcie wzajemną uważność na swoje potrzeby.

Czytaj i dowiaduje się więcej o wysokiej wrażliwości

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy o cechach i potrzebami wysoko wrażliwych osób, warto poszukać informacji na ten temat. Zrozumienie tego, jak funkcjonują umysły i serca WWO, pomoże ci lepiej zadbać o taki związek.