Dzięki swojej ciężkiej pracy i ogromnemu talentowi Iga Świątek wspięła się na tenisowy szczyt. 4 kwietnia 2022 r. jako pierwsza Polka w historii objęła prowadzenie w rankingu WTA. Raszynianka od tego czasu wciąż odnosi sukcesy na światowych kortach, dopisując do swojego dorobku kolejne tytuły, w tym m.in. wielkoszlemowe. Sukcesy Igi Świątek to także ogromne osiągnięcie jej sztabu, który dopinguje i wspiera ją z trybun podczas każdego turnieju. Jedną z kluczowych postaci w teamie naszej zawodniczki – oprócz głównego szkoleniowca Tomasza Wiktorowskiego i trenera przygotowania fizycznego, Macieja Ryszczuka – jest psycholożka, Daria Abramowicz. Co wiemy na jej temat?

Tomasz Wiktorowski, Iga Świątek i Daria Abramowicz / fot. Getty Images

Kim jest Daria Abramowicz? 

Pochodząca z Iławy Daria Abramowicz to ceniona w środowisku sportowym psycholożka, która w przeszłości współpracowała z narodową kadrą w kolarstwie torowym i pływaniu. Ukończyła psychologię ze specjalnością psychologia kliniczna na SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie, a także gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu. 

Wspieram proces szkoleniowy i sportowy rozwój na różnych poziomach zaawansowania. Skupiam się na całościowym podejściu do kariery sportowej pamiętając, że sportowiec to przede wszystkim człowiek – czytamy na oficjalnej stronie Darii Abramowicz. 

Zanim Abramowicz rozpoczęła pracę ze sportowcami, sama była aktywną zawodniczką. W młodości trenowała żeglarstwo regatowe i dwukrotnie reprezentowała Polskę na mistrzostwach Europy dziewcząt. Później została trenerką żeglarskiego klubu MOS Iława, z którym zdobyła Klubowy Puchar Europy w 2005 roku. 

Iga Świątek o współpracy z Darią Abramowicz

W lutym 2019 roku Daria Abramowicz dołączyła do sztabu Igi Świątek, by wspomóc wschodzącą wówczas gwiazdę tenisa w treningu mentalnym. Na efekty współpracy nie trzeba było długo czekać. Już rok później mistrzyni juniorskiego Wimbledonu po raz pierwszy wygrała turniej wielkoszlemowy w karierze seniorskiej. Współpracowałam z kilkoma psychologami, ale Daria doskonale mnie rozumie. Czasem mam wrażenie, że czyta w moich myślach. Podnosi poziom mojej pewności siebie – zapewniała w jednym z wywiadów zwyciężczyni French Open 2020

Po sukcesie Igi Świątek w Paryżu, Komisja Sportu Kobiet przy Polskim Komitecie Olimpijskim wyróżniła Darię Abramowicz w kategorii Trenerka Roku 2020To dla mnie niezwykłe wyróżnienie, za które jestem bardzo wdzięczna. Ogromnie doceniam, że mogę przyczyniać się do zwiększania świadomości w zakresie roli psychologii w sporcie i że zmiana jest widoczna. Takie wyróżnienie właściwie się nie zdarza i jestem w pełni świadoma jego wagi. Dziękuję też za wszystkie ciepłe słowa – przyznała Abramowicz po otrzymaniu nagrody. 

Daria Abramowicz – Instagram, podcast 

Daria Abramowicz prężnie działa także w mediach społecznościowych. Na Instagramie, gdzie często porusza tematy dotyczące zdrowia psychicznego oraz organizuje sesje Q&A dla obserwujących ją osób, znajdziecie pod nazwą @abramowiczdaria. Profil aktualnie śledzi ponad 22 tys. użytkowników popularnej aplikacji. Co więcej, psycholożka Igi Świątek prowadzi także autorski cykl podcastu – „Daria Abramowicz Podcast” – którego możecie posłuchać na platformie Spotify. 

Zobacz także: