Zdarza się tak, że jedna z osób w związku jest bardziej gotowa na zaręczyny niż druga. Uważa, że związek jest już na tyle stabilny i poważny, że to już czas. Czas na pierścionek, piękną scenerię i to jedno magiczne pytanie, a następnie na twierdzącą odpowiedź. Czasem jest jednak tak, że partner lub partnerka nie myśli podobnie i kompletnie nie spieszy się z zaręczynami. Czy to oznacza, że nie bierze ciebie i waszego związku na poważnie? Nie kocha cię? A może nie chce z tobą być na zawsze? Nic bardziej mylnego. Powodów, dla których chłopak (lub dziewczyna) jeszcze się nie oświadcza może być mnóstwo. My przedstawimy wam 7 kluczowych znaków, które świadczą o tym, że na tak poważny krok może być jeszcze za wcześnie.

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – nadal jesteście w „honeymoon phase”

Warto pobyć ze sobą trochę zanim podejmie się decyzję o ślubie. Na początku związku jesteśmy w tak zwanej honeymoon phase. Oznacza to, że nie możemy się sobą nacieszyć, wszystko wydaje się idealne, a wizja wspólnej przyszłości z tą drugą osobą jest bardzo jasna i niemal pewna. Taka faza trwa od 6 miesięcy do nawet 2 lat. Wtedy dodatkowo działają także takie czynniki, jak pożądanie. W honeymoon phase może wydawać ci się, że chcesz jak najszybciej wziąć ślub, ale warto chwilę poczekać, aby potem się po prostu nie rozczarować. Albo żeby chociażby pozwolić waszej miłości się rozwinąć.

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – nie znasz zbyt dobrze swojego partnera / partnerki

Wiadomo, że trochę tajemnicy w związku jeszcze nikomu nie zaszkodziło (o ile oczywiście nie są to sekrety związane z kluczowymi i ważnymi sprawami). Jednak, gdy dopiero się poznajecie, jesteście na początkowym etapie waszej relacji i czujesz już, że to „ten jedyny”, to mimo wszystko z zaręczynami warto poczekać. Na początku nie masz jeszcze podstaw do powiedzenia „tak”, a twój partner / partnerka nie ma podstaw do zapytania, czy za niego / nią wyjdziesz. Wykorzystajcie ten czas na poznanie się i wypróbowanie waszej relacji w każdej sytuacji. Przejdźcie razem przez te dobre, ale i te złe chwile. To z pewnością was wzmocni i sprawi, że poznacie się jeszcze lepiej. Jak możesz z czystym sumieniem zgodzić się, gdy nie jesteś w pełni pewna / pewny? I na odwrót.

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – wasza relacja jest niestabilna

Jedną z ważniejszych rzeczy w związku jest poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Druga osoba ma sprawiać, że tak właśnie się czujesz. Oczywiste jest więc to, że zanim się zaręczycie, musicie czuć się po prostu dobrze w waszej relacji. Każde niedopowiedzenie, brak zaufania czy bezpieczeństwa to kwestie do przegadania. Dopiero, gdy poczujecie, że w pełni osiągnęliście te wszystkie stany zaręczyny będą dobrym pomysłem. W końcu chcecie spędzić razem całe życie – warto więc czuć się stabilnie i bezpiecznie!

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – nie poznałaś / nie poznałeś jeszcze jego / jej rodziny, przyjaciół i kręgów towarzyskich

Małżeństwo sprawia, że (nie tylko) prawnie stajecie się rodziną. Oznacza to, że wasze kręgi się przeplatają. Rodzina, znajomi, praca – to wszystko powinno być ci dobrze znane. Jeśli nie poznałaś / nie poznałeś jeszcze jego / jej znajomych, a tym bardziej rodziny, to oznacza to, że na zaręczyny jeszcze za wcześnie. Przecież zarówno znajomi, jak i najbliżsi dużo mówią o człowieku. Gdy się zaręczamy, a później bierzemy ślub, stajemy się częścią wzajemnych rodzin i kręgów znajomych. Warto ich najpierw poznać, zanim sama staniesz się ich częścią.

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – nie rozmawialiście jeszcze o wspólnej przyszłości

To może wydawać się oczywiste. Skoro nie przeprowadziliście jeszcze rozmowy o tym, jak będzie wyglądało wasze wspólne życie, to chyba logiczne jest to, że na zaręczyny jeszcze za wcześnie. Jednak nie dla wszystkich. Niektóre pary unikają poważnych tematów i rozmów, wolą zamieść te ważne sprawy pod dywan. To absolutnie nie jest dobre. Wszyscy wiemy, jak ważna w związku jest komunikacja. Zanim podejmiecie ten duży krok i zaręczycie się warto przedyskutować parę kwestii. Co, jeśli twój partner / partnerka nie chce mieć dzieci w przyszłości, a dla ciebie jest to największe marzenie? Co, jeśli wasze spojrzenia na świat diametralnie się różnią? Trzeba najpierw wiedzieć, na czym się stoi, żeby później nie okazało się, że najzwyczajniej w świecie wasze plany na przyszłość nie pokrywają się.

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – macie do przepracowania nierozwiązane problemy

Jeśli między wami są jakieś nierozwiązane sprawy i problemy do przepracowania, to oświadczyny w takim momencie nie są najlepszym pomysłem. Warto wtedy (oprócz rozmowy) zastanowić się, czy oboje jesteście emocjonalnie gotowi na zaręczyny. Ten moment, mimo jego uroku i całej magii, nie sprawi, że wszystkie problemy nagle znikną. Lepiej zająć się trudnymi tematami teraz niż gdy już będzie za późno. Nierozwiązane problemy mogą też później powodować kolejne.

Zobacz także:

Znaki, że to jeszcze za wcześnie na oświadczyny – nie doświadczyliście jeszcze trudnych momentów

Gdy na swojej związkowej drodze nie doświadczyliście jeszcze konfliktów, to również wskazuje na to, że na zaręczyny jeszcze przyjdzie czas. Nie można cały czas żyć w pięknym świecie bez problemów. One i tak prędzej czy później się pojawią. Warto jednak zobaczyć, jak zachowujecie się w trudniejszych momentach i jak radzicie sobie z problemami. To wzmocni wasz związek i sprawi, że gdy moment oświadczyn już nadejdzie obydwoje będzie siebie pewni na 100 procent.