Śmierć Julee Cruise

Nawet jeśli nie wszyscy kojarzą jej nazwisko, chyba wszyscy znają utwór „Falling”, którego instrumentalna wersja rozpoczynała każdy kolejny odcinek kultowej produkcji Davida Lyncha i Marka Frosta „Miasteczko Twin Peaks”. To właśnie Julee Cruise zaśpiewała słowa piosenki napisanej przez reżysera do muzyki stworzonej przez Antonia Badalamentiego. Trudno wyobrazić sobie ikoniczny serial bez tych dźwięków, ich niepokojący klimat na stałe zrósł się z historią morderstwa Laury Palmer. 

Piosenka, która pojawiła się na debiutanckiej płycie Cruise, zatytułowanej „Floating Into the Night” (1989), na zawsze zapisała się w historii kinematografii i naszej zbiorowej wyobraźni. Z wielkim smutkiem przyjęliśmy więc wiadomość o śmierci artystki, której eteryczny głos nawigował nas przez mroki opowieści Lyncha. 

O odejściu wokalistki zawiadomił na Facebooku jej mąż Edward Grinnan. Napisał:

Dzisiaj pożegnałem moją żonę Julee Cruise. Opuściła to królestwo na swoich warunkach. Bez żalu. W spokoju. [...] Gdy przechodziła na drugą stronę, włączyłem jej [piosenkę] „Roam” (ang. wędrówka). Teraz wyruszyła w wieczną wędrówkę. Spoczywaj w pokoju, ukochana.

Cztery lata temu Julee podzieliła się ze światem informacją, że zdiagnozowano u niej toczeń (choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje sam siebie). Skarżyła się na chroniczny ból towarzyszący chorobie. Odeszła w wieku 65 lat.

Julee Cruise: nie tylko „ta od Lyncha”

Cruise rozpoczęła współpracę z Davidem Lynchem jeszcze przed spektakularnym sukcesem opowieści o śledztwie Dale’a Coopera w sprawie zabójstwa uczennicy, Laury Palmer. Już w 1986 roku mogliśmy usłyszeć Julee w „Blue Velvet”, w skomponowanym przez Badalamentiego utworze „Mysteries of Love”. Zagrała również w samym „Miasteczku Twin Peaks”, gdzie zaśpiewała w miejskim barze. Pojawiła się także w filmowej odsłonie serialu, który był dystrybuowany pod tytułem „Ogniu, krocz za mną”, jak również w trzecim sezonie serii, „Twin Peaks: Powrót”, który w 2017 roku nakręcił twórca „Mulholland Drive”.

Zawsze będę znana jako ta od Lyncha i zawsze będę z tego dumna – stwierdziła piosenkarka w wywiadzie dla „Los Angeles Times” w 2017 roku.

Jednak reżyser, o którym Cruise mówiła, że jest dla niej jak starszy brat, nie był jedynym twórcą światowego formatu, który zapraszał Julee do wspólnych projektów. Jej cover kawałka „Summer Kisses” Elvisa Presleya Wim Wenders zamieścił w soundtracku filmu „Aż na koniec świata”. Gościnnie zaśpiewała również u boku Pharrella Williamsa w utworze „Class System” autorstwa hip-hopowego duetu Handsome Boy Modeling School. 

Wspomniany w pożegnalnym wpisie jej męża utwór „Roam” Julee Cruise wykonywała jako członkini grupy The B-52’s, w której w latach 90. zastępowała wokalistkę Cindy Wilson. 

Zobacz także: