Kiedy odnawiamy przysięgę małżeńską?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej większości z nas kojarzy się z podeszłym wiekiem współmałżonków. Jest to jednak mit. Odnowić przysięgę małżeńską możecie nawet kilka lat po ślubie, jeżeli tylko tego chcecie. Można świętować ten dzień w każdą okrągłą rocznicę – np. kolejne dziesięciolecia czy pięciolecia związku małżeńskiego. To do was należy wybór, ile razy pragniecie odnowić ową przysięgę.

Po co odnawiamy przysięgę małżeńską?

Różne pary z różnych powodów decydują się na odnowienie przysięgi małżeńskiej Dla jednych będzie to pragnienie świętowania szczęśliwego związku i kolejnych wspólnie spędzonych lat. Dla kogoś innego zaś może to być symboliczny nowy początek zwłaszcza po przejściu kryzysu w relacji bądź innej trudnej sytuacji.

Niekiedy odnowienie przysięgi małżeńskiej jest drogą do rozbudzenia trochę już uśpionych uczuć oraz powrót wspomnieniami do tamtego wyjątkowego dnia, jakim był ślub. Może stanowić przypomnienie: dlaczego pragniecie razem przejść przez życie i jesteście dla siebie najważniejsi. Część osób pragnie przy tej okazji zorganizować ślub i wesele swoich marzeń, którego być może nie miała szansy zrealizować lata temu, kiedy pobierała się po raz pierwszy.

Jak wygląda odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele może się odbyć w czasie popularnych, często organizowanych mszy grupowych. W ich trakcie kilka bądź kilkanaście par małżeńskich równocześnie, podczas liturgii, odnawia swoje przysięgi. Istnieje również możliwość zorganizowania mszy indywidualnej ze specjalnie dobraną dla was liturgią słowa oraz poszczególnymi modlitwami.

Powszechne jest odnawianie przysięgi małżeńskiej w czasie mszy w kościele nie tylko w dzień rocznicy ślubu, ale też przykładowo w takie święta jak niedziela Świętej Rodziny.

Cena za odnowienie przysięgi małżeńskiej w kościele jest zależna od konkretnej parafii. Zazwyczaj w przypadku mszy grupowych musicie zapłacić od 50 do 120 złotych. Msza indywidualna to kwota oscylująca w granicach 100-250 złotych.

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego, czyli inaczej świeckie odnowienie przysięgi małżeńskiej, wymaga upewnienia się, czy dany urząd w waszych okolicach (mieście, powiecie, okolicy) organizuje tego rodzaju ceremonie. Część urzędów stanu cywilnego umożliwia odnowienie przysięgi wyłącznie z okazji 50. rocznicy ślubu. Natomiast inne urzędy pozwalają na odnowienie przysięgi niezależnie od stażu małżeńskiego. Cena takiej uroczystości waha się zazwyczaj pomiędzy 30 a 70 złotych. Wszelkich informacji udziela kierowniczka lub kierownik danego urzędu.

Zobacz także:

 

Nie da się ukryć, że odnawianie przyrzeczeń ślubnych wciąż stanowi swego rodzaju novum w naszym kraju. Tego rodzaju postrzeganie ma wiele zalet. Pobierający się ponownie ludzie mogą zorganizować ceremonię wyłącznie według własnych upodobań, bo nie ma jeszcze narzuconych wytycznych co do tego, jak to powinna wyglądać.

Duchowni zazwyczaj podchodzą z entuzjazmem do odnawiania przysięgi małżeńskiej. Zezwalają nawet na drobne modyfikacje słów tradycyjnej przysięgi np. poprzez dołączenie podziękowań za wspólnie spędzone lata, a także wypowiedzenia własnej, której treść jest ograniczana jedynie naszą własną wyobraźnią. Przy odnawianiu przysięgi łatwiej jest nakłonić kapłana czy urzędnika do zorganizowania ceremonii w plenerze, co jest spełnieniem marzeń wielu par.

Czy warto odnowić przysięgę małżeńską po zdradzie?

Odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie może mieć sens - pod warunkiem jednak, że udało wam się przepracować to zranienie i rzeczywiście żyjecie w związku monogamicznym bez tzw. skoków w bok. Jeśli w tym układzie pragniecie spędzić resztę życia z tą jedną, wyjątkową osobą, to odnowienie przysięgi małżeńskiej jest dobrym pomysłem, który może dodać wam powera w realizacji wspólnej wizji przyszłości.

Może się jednak zdarzyć i tak, że odnowienie przysięgi małżeńskiej po zdradzie nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów. Ba, może nawet wzbudzić negatywne emocje i sprawić, że wasze relacje jeszcze bardziej się pogorszą. Nie ma reguły. Jeżeli jesteście absolutnie pewni tego, że chcecie być razem do końca i nie w głowie wam przygodne romanse – odnowienie ślubów może wam przynieść wiele dobrego. Jeżeli jednak z góry czujecie, że nie chcecie być z daną osobą do końca życia, to szkoda tracić pieniądze i nerwy. Bądźcie ze sobą szczerzy i ustalcie, czy to, co was łączy, jest prawdziwe i pragniecie, aby przetrwało.

Jeszcze inaczej rzecz ma się w sytuacji, gdy nie wiecie, czy bylibyście w stanie ponownie zdradzić, lub nie wiecie, czy chcecie z daną osobą na 100 procent spędzić resztę życia. Czy w takiej sytuacji warto spróbować odnowić przysięgę małżeńską? Cóż, nic nie tracicie. A nuż się okaże, że taka chwila wypowiadania słów przysięgi wznieci na nowo ogień, który kiedyś rozpalił was do bycia razem? Warto dać sobie szansę.

Ile kosztuje odnowienie przysięgi małżeńskiej?

Cena za odnowienie przysięgi małżeńskiej jest zależna od różnych czynników: czy nasz ślub będzie indywidualny czy grupowy (np. w kościele zbiorowo z większą ilością par). Ślub indywidualny zawsze wychodzi drożej niż grupowy, ale zapewne ma w sobie więcej uroku. W kościele za odnowienie przysięgi małżeńskiej indywidualnie zapłacimy około 100-250 zł, zaś zbiorowo: pomiędzy 50-20 zł (są to oczywiście jedynie stawki orientacyjne, wiele zależy od konkretnej parafii, duchownego i waszej sytuacji finansowej, która również powinna być brana pod uwagę).

Odnowienie przysięgi małżeńskiej w urzędzie stanu cywilnego to koszt około 30-70 zł, ale tutaj również nie należy zapominać o indywidualnych czynnikach, które mogą odegrać ważną rolę w finansowaniu imprezy.

W jaki sposób zorganizować odnowienie przysięgi małżeńskiej? Instrukcja krok po kroku

Odnowienie przysięgi małżeńskiej to indywidualna sprawa. Jednakże jeśli chcesz, aby twoja ceremonia była wyjątkowa, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, takich jak wybór odpowiedniej muzyki i napisanie własnej przysięgi.

  1. Wybierz datę i miejsce: Zdecydujcie, kiedy i gdzie chcielibyście odnowić swoje śluby. Weźcie pod uwagę porę roku, ewentualne specjalne daty lub rocznice oraz rodzaj otoczenia, które najlepiej odpowiada Waszym potrzebom.
  2. Zaproś rodzinę i przyjaciół: Zdecyduj, kogo chciałbyś zaprosić na swoją ceremonię i stwórz listę gości. Jeśli macie małe spotkanie, możecie rozważyć wysłanie zaproszeń z wyprzedzeniem.
  3. Znajdź urzędnika: wybierz prawdziwego mistrza ceremonii.
  4. Napiszcie własny tekst przysięgi: Poświęć trochę czasu na napisanie lub ponowne napisanie ślubów, które będziecie wymieniać podczas ceremonii. Jest to jedna z najważniejszych części procesu odnowy i powinna być traktowana poważnie!
  5. Wybierzcie muzykę i inne szczegóły: Wybierzcie muzykę do ceremonii, zdecydujcie czy będą czytania czy nie, wybierzcie dekoracje do miejsca ceremonii, jeśli jest to potrzebne, itp. Upewnijcie się, że wszystkie te szczegóły są zorganizowane przed wielkim dniem!
  6. Świętowanie: Zorganizuj przyjęcie, ciesz się każdą minutą z rodziną i przyjaciółmi!