Polscy aktorzy obcego pochodzenia 

Sporo mówi się o gwiazdach światowego formatu, w których żyłach płynie domieszka polskiej krwi. Emily Ratajkowski, Zac Efron, Angelina Jolie, Natalie Portman, Nicolas Cage, Gwyneth Paltrow i Lisa Kudrow – to zaledwie kilka znanych na całym świecie postaci, których przodkowie wywodzili się kraju nad Wisłą. A czy wiecie, które rodzime gwiazdy mają korzenie sięgające dalekich zakątków? 

Polscy aktorzy obcego pochodzenia, którzy mają w swoich żyłach również zagraniczną krew, to między innymi: 

 • Pola Negri,
 • Eugeniusz Bodo,
 • Weronika Książkiewicz,
 • Aleksandra Szwed,
 • Patricia Kazadi,
 • Marina Łuczenko-Szczęsna.

Skąd pochodzą ich rodzice? Jak potoczyły się ich losy i czemu zawdzięczają ważne miejsce w kulturze Polski? Czytajcie dalej!

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Weronika Książkiewicz 

Weronika Książkiewicz to znana polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Niewiele osób wie, że celebrytka nie urodziła się w naszym kraju. Książkiewicz przyszła na świat w Moskwie jako córka choreografki i tancerki baletowej Beaty Książkiewicz oraz Rosjanina Fiodora Lewina. Jeszcze jako dziecko zamieszkała w Poznaniu, gdzie ukończyła liceum w klasie o profilu teatralnym. W 2005 roku Książkiewicz obroniła dyplom na Wydziale Aktorskim PWSFTiF w Łodzi.

Książkiewicz jest rozpoznawalną postacią w polskim show biznesie. Na ekranie zadebiutowała jeszcze podczas studiów, przyjmując epizodyczne role w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Momentem przełomowym w jej karierze był bez wątpienia występ w serialu kryminalnym „Prawo miasta” w 2007 roku. Od tej pory aktorce udało się zagrać w wielu popularnych produkcjach, na przykład: 

 • „Ile waży koń trojański?”,
 • „Planeta Singli”,
 • „Furioza”.

W 2008 roku Weronika Książkiewicz pojawiła się na okładce magazynu „Playboy”. 

fot. AKPA

Zobacz także:

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Aleksandra Szwed 

Aleksandra Szwed to kolejna utalentowana polska aktorka obcego pochodzenia. Urodziła się w 1990 roku w Warszawie jako córka Polki i Nigeryjczyka. Na ekranie zadebiutowała w popularnym serialu „Rodzina Zastępcza”, emitowanym na antenie telewizji Polsat od 1999 roku. Rola przyniosła jej ogólnopolską popularność, a kariera młodej aktorki nabrała rozpędu. 

Do ważniejszych ról w karierze Szwed możemy zaliczyć występy w produkcjach telewizyjnych takich jak: 

 • „Barwy szczęścia”
 • „Teraz albo nigdy” 
 • „Na krawędzi”
 • „Miłość na zakręcie”

Co ważne, Szwed realizuje się także jako prezenterka telewizyjna, piosenkarka, modelka i projektantka mody. Jej talent i charyzma sprawiły, że od wielu lat jest uważana za jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show biznesu. 

fot. AKPA

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Patricia Kazadi 

Patricia Kazadi to znana polska aktorka, piosenkarka, kompozytorka i prezenterka telewizyjna. Przyszła na świat w 1988 roku w Warszawie jako dziecko Polki i Kongijczyka. Na scenie zadebiutowała już w 2002 roku występem w programie „Szansa na sukces”, emitowanym w telewizji TVP2. Ogólnopolską popularność przyniosła jej rola w serialu „Egzamin z życia”, w którym grała od 2005 roku. 

Do najważniejszych produkcji, w których wystąpiła, należą: 

 • film „Jak się pozbyć cellulitu”,
 • serial „Ranczo”,
 • film „Serce nie sługa”.

Patricia Kazadi wydała także dwa solowe albumy studyjne. Jej niezwykły głos i wyjątkowe występy na scenie zjednały jej rzeszę wiernych fanów. W 2020 roku Kazadi poinformowała fanów, że zawiesza swoją działalność medialną, jednak ma zamiar dalej występować w teatrze oraz koncertować. 

fot. AKPA

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Marina Łuczenko-Szczęsna

Marina Łuczenko-Szczęsna jest rozpoznawana przede wszystkim za swoją karierę muzyczną. Utalentowana celebrytka miała okazję sprawdzić się jednak również na ekranie. 

Przyszła na świat w 1989 roku w Winnicy (obecnie to terytorium Ukrainy, kiedyś ZSRR). W wieku dwóch lat wraz z rodziną przeprowadziła się do Polski. Początkowo mieszkała w Stalowej Woli, w późniejszym okresie wyjechała do Warszawy, gdzie ukończyła liceum. 

Marina Łuczenko-Szczęsna jest znana z dynamicznych i energicznych występów na scenie, a także ze swojego unikalnego, eleganckiego lecz seksownego stylu śpiewania. Talent wokalny odkrył w niej ojciec, kiedy celebrytka była jeszcze dzieckiem. Marinie udało się wziąć udział w telewizyjnych programach muzycznych, takich jak „Szansa na sukces” i „Droga do gwiazd”. 

Na scenie teatralnej zadebiutowała w 2004 roku, w musicalu Janusza Józefowicza „Romeo i Julia” w warszawskim Studio Buffo. W 2009 roku Łuczenko-Szczęsna zagrała w hitowym serialu stacji TVN „39 i pół”. 

W trakcie kariery udało jej się wydać trzy solowe albumy studyjne. W 2019 Łuczenko-Szczęsna wygrała nagrodę magazynu „Joy” w kategorii „Fashion Influencer”. Celebrytka aktywnie działa na Instagramie, gdzie jej konto obserwuje już ponad milion osób. 

fot. AKPA

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Eugeniusz Bodo 

Eugeniusz Bodo był polskim aktorem filmowym i teatralnym, reżyserem, scenarzystą, tancerzem i piosenkarzem. Jest uważany za jednego z najlepszych artystów dwudziestolecia międzywojennego. Bodo urodził się w 1899 w Genewie jako syn Polki i Szwajcara. Kiedy miał kilkanaście lat, przeprowadził się z rodziną do Łodzi, gdzie jego ojciec prowadził kino Urania. 

Bodo debiutował na scenie teatru w 1917 roku, a na dużym ekranie w 1925 roku. Jednak to wprowadzenie kina dźwiękowego było największym przełomem w jego karierze aktorskiej. W 1931 roku założył własną wytwórnię, której udało się wyprodukować wiele znanych i dobrze ocenianych filmów tamtego okresu. Bodo występował w większości z nich, a do najważniejszych ról w jego karierze należą te w produkcjach takich jak: 

 • „Bezimienni bohaterowie”,
 • „Pleśniarz z warszawy”,
 • „Czy Lucyna to dziewczyna?”,
 • „Piętro wyżej”,
 • „Bohaterowie Sybiru”,
 • „Jaśnie Pan Szofer”.

Polski aktor obcego pochodzenia spełniał się również jako muzyk i wokalista. Do najpopularniejszych piosenek, które zaśpiewał, należą: 

 • „Ach śpij, kochanie”,
 • „Ach, te baby”,
 • „Całuję Twoją dłoń, madame”,
 • „Już taki jestem zimny drań”,
 • „Sex appeal”,
 • „Tyle miłości”,
 • „Tylko we Lwowie”.

Bodo został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Odszedł w 1943 roku, jednak jego legenda trwa po dziś dzień. Aktor jest uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów, a jego pseudonim sceniczny jest kojarzony zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. 

fot. Wikimedia Commons

Polscy aktorzy obcego pochodzenia – Pola Negri 

Mówiąc o polskich aktorkach i aktorach obcego pochodzenia, nie możemy zapomnieć o wybitnej Poli Negri, czyli artystki, która na stałe zapisała się w historii światowego kina. Urodzona jako Apolonia Chalupec w 1987 roku w rodzinie polsko-słowackiej, Negri stała się jedną z najważniejszych gwiazd kina niemego wszech czasów. 

W dzieciństwie Negri marzyła o zostaniu baletnicą, jednak z powodu choroby musiała zrezygnować z realizacji tego planu. Udało jej się dostać do szkoły teatralnej, gdzie od razu zwrócono uwagę na jej talent aktorski. Już w wieku 17 lat Negri była rozpoznawalną i uznaną postacią w polskim kinie i teatrze. To właśnie w tym okresie przyjęła swój pseudonim na cześć włoskiej poetki, którą określała jako swoją największą inspirację. 

W 1917 roku Negri wyjechała do Berlina, a w 1919 zagrała w kultowym filmie „Madame DuBarry”, który zrobił furorę w całej Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Niedługo potem polska aktorka wyjechała do Hollywood, gdzie zdobyła serca publiczności i krytyków filmowych. Szybko stała się światową gwiazdą i jedną z najlepiej opłacanych kobiet w branży filmowej. 

fot. Getty Images