Akademia pana Kleksa” oczaruje kolejne pokolenie widzów. Wydana tuż po II wojnie światowej książka Jana Brzechwy doczeka się wkrótce nowej ekranizacji. Prace nad nową wersją filmu o przygodach młodego Adasia Niezgódki w tajemniczej szkole tytułowego czarodzieja są już na bardzo zaawansowanym etapie. Film produkuje Open Mind Production, natomiast jego koproducentem jest Bajka Pana Kleksa.

„Akademia Pana Kleksa” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. - czytamy w informacji prasowej przesłanej przez dystrybutora filmu w Polsce, firmę Next Film.

„Akademia pana Kleksa” – będzie nowy film na podstawie powieści Jana Brzechwy

Wraz z komunikatem o castingu, który odbył się na początku ubiegłego roku, ujawniono także nazwisko reżysera. Co ciekawe, jest nim Maciej Kawulski, czyli współzałożyciel federacji KSW, a także twórca głośnych filmów „Underdog”, „Jak zostałem gangsterem” i „Jak pokochałam gangstera”. Znany jest on świetnie także fanom i fankom Blanki Lipińskiej. Wieloletni przyjaciel kontrowersyjnej pisarki i celebrytki jest producentem filmów „365 dni” i „Ten dzień” na podstawie jej bestsellerowych powieści erotycznych o tych samych tytułach.

Maciej Kawulski zorganizował casting do filmu „Akademia pana Kleksa”

Twórcy nowej „Akademii pana Kleksa” poszukiwali dziecięcych gwiazd nadchodzącej produkcji. Ogólnopolski casting odbył się w lutym 2022. Z tej okazji Maciej Kawulski nagrał specjalną wiadomość.

Kochane dzieciaki! Chyba mówię to po raz pierwszy w życiu, bo zwykle mówię do waszych rodziców. Jeżeli kiedykolwiek marzyliście, aby zagrać w filmie, jeżeli kiedykolwiek chcieliście wcielić się w jakąś postać, to przyszedł właśnie na to czas - zachęca reżyser na udostępnionym przez Next Film nagraniu. - Wasze marzenia mogą stać się rzeczywistością - dodał Kawulski.

W castingu mogły wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 15 lat, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, bez względu na doświadczenie przed kamerą.

Otwarte castingi są w Polsce rzadkością, dlatego spodziewamy się ogromnego zainteresowania. Chcemy dać szansę każdemu, kto chciałby spróbować swoich sił w aktorstwie. Dobrze się do tego przygotowaliśmy. Na młode aktorki i aktorów będzie czekało aż 8 ekip filmowych. Planujemy spotkać się z ponad 2000 kandydatów i kandydatek - opowiada reżyser.

„Akademia pana Kleksa”: Kto zagra czarodzieja? 

Kto zagra Pana Kleksa, z którym do tej pory utożsamiano Piotra Fronczewskiego? Typowano m.in. Pawła Deląga, Macieja Musiałowskiego oraz Rafała Zawieruchę. Jednak okazało się, że Maciej Kawulski wybrał kogoś innego. Pod koniec marca „Pudelek” poinformował, że nowym Panem Kleksem zostanie Tomasz Kot, czyli jeden z najpopularniejszych, a zarazem najlepszych aktorów w Polsce. Dwa miesiące później potwierdzono te informacje! Do sieci trafiło pierwsze zdjęcie Tomasza Kota ze scenariuszem nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”. Co więcej, zorganizowano konferencję prasową, podczas której aktor spotkał się ze wspomnianym już Piotrem Fronczewskim – zobaczcie poniżej. 

fot. AKPA

Zobacz także:

Przypomnijmy, że pierwsza filmowa adaptacja „Akademii pana Kleksa” powstała w 1983 roku. W tytułowej roli wystąpił wspomniany już Piotr Fronczewski, a w postać Adasia Niezgódki wcielił się 50-letni dziś Sławomir Wronka.

„Akademia pana Kleksa”: o czym jest film

To nie koniec zmian i niespodzianek. Nowa filmowa wersja „Akademia Pana Kleksa” będzie opowiadać nie o Adasiu Niezgódce, a o Adzie Niezgódce! W jej rolę wcieli się Antonina Litwiniak. Tę młodą 13-letnią aktorkę (rocznik 2009) można było oglądać na ekranie w „Sztuce kochania” w reżyserii Marii Sadowskiej, „Planecie Singlii 2”, serialu „W głębi lasu” czy filmie  Kingi Dębskiej „Zabawa, zabawa”.

Antonina Litwiniak / fot. AKPA

„Akademia pana Kleksa”: zwiastun

Pierwszy oficjalny trailer filmu „Akademia pana Kleksa” już jest. Ma ponad minutę, zaczyna się od piosenki wykonywanej przez pana Kleksa i bardzo nam się podoba głos Tomasza Kota! Widzimy Adę, bohaterkę historii, która decyduje się porzucić swój świat, by przeżyć niezapomniane przygody. 

„Jestem Twoją Bajką”: sanah nagrała utwór do jednego z najbardziej wyczekiwanych filmów tego roku

Mamy jeszcze jedną dobrą wiadomość. We wrześniu 2023 światło dzienne ujrzała piosenka promująca nowy film z Tomaszem Kotem w roli głównej. Została zaśpiewana przez sanah, a jej tytuł brzmi „Jestem Twoją Bajką”. To piękna i poruszająca ballada, która idealnie komponuje się z klimatem panującym w odrealnionym światem Kleksa. 

„Akademia pana Kleksa”: data premiery

Premiera nowej filmowej wersji „Akademii pana Kleksa” planowana jest na 5 stycznia 2024 roku. Nie wiemy, jak wy, ale my nie możemy się doczekać.