Przyjaźń między osobami przeciwnych płci. Przyjaźń damsko-męska. Czy może istnieć? Czy – jeśli oboje są heteroseksualni – to zawsze jest "ryzyko" uczucia, pożądania?

Przyjaźń damsko-męska. Czy jest możliwa? 

Przyjaźń damsko-męska to niezwykle szerokie zagadnienie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że tworzenie bliskich i głębokich relacji z drugą osobą jest kwestią niesamowicie indywidualną. To, jak wygląda przyjaźń między dwiema jednostkami to wypadkowa przede wszystkim ich osobowości, cech charakteru a także sytuacji życiowej, w której się znajdują.

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? Mimo że niektóre osoby podchodzą sceptycznie do tego zagadnienia, większość psychologów uważa, że platoniczne, głębokie relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami mają jak najbardziej rację bytu. Osoby przeciwnej płci mogą stworzyć relację emocjonalną pozbawioną fizyczności, pożądania, a taka przyjaźń może trwać wiele lat i towarzyszyć im nawet do końca życia. Musimy też pamiętać, że kontakty fizyczne i pociąg seksualny między dwiema osobami nie wyklucza w żaden sposób ich przyjaźni. Seks i pożądanie nie są równoznaczne ze związkiem i miłością, a przyjaźń damsko-męska nie musi być kompletnie pozbawiona aspektów, które zwykle przypisujemy tradycyjnym relacjom, jakie tworzą partnerzy życiowi czy kochankowie. Najważniejsze są wzajemna szczerość i ustalenie zasad, które będą odpowiadać każdej ze stron. 

Przyjaźń damsko-męska. Instrukcja obsługi 

Wytworzenie relacji przyjacielskiej między kobietą i mężczyzną jest jak najbardziej możliwe. Tak samo jak w innych rodzajach przyjaźni, potrzebne będzie jednak podjęcie odpowiednich kroków, aby miała ona szansę na przetrwanie próby czasu. O czym powinniśmy pamiętać przyjaźniąc się z osobą przeciwnej płci? 

1. Szczera komunikacja 

Otwartość i szczerość to jeden z najważniejszych elementów budowania bliskiej relacji z drugą osobą. Szczególnie w przyjaźniach damsko-męskich, wokół których krąży wiele stereotypów, powinniśmy zwracać na nie uwagę. Od początku musimy postawić sprawę jasno i przegadać nasze oczekiwania dotyczące relacji. Jeśli jedna osoba wchodzi w nią z innym nastawieniem niż druga, bardzo szybko zacznie dochodzić do nieporozumień. W konsekwencji jedna ze stron może poczuć się skrzywdzona, a druga – oszukana. 

2. Konsekwentne trzymanie się ustaleń

Wiele osób tworzących przyjaźnie damsko-męskie z góry ustala system zasad, który pozwoli uniknąć ewentualnych niezręczności oraz nieporozumień. Szczególnie ważne jest to w przypadku, w którym obie lub jedna ze stron relacji otwarcie przyznaje, że odczuwa wobec drugiej osoby pociąg seksualny. 

Warto zaznaczyć, na co obie strony mogą w stosunku do siebie pozwalać. Czy przytulanie i buziaki w czoło wchodzą w grę? Czy nie ma mowy o żadnym rodzaju fizycznego kontaktu? Czy relacja ma działać na zasadach friends with benefits (z języka ang. przyjaciele z korzyściami)?

Zobacz także:

Ustalanie „zasad przyjaźni” może brzmieć trochę niestandardowo, jednak w perspektywie czasu może okazać się też niezwykle przydatne. 

3. Bycie przygotowanym, że relacja może się kiedyś zmienić 

Bez względu na to, z jakimi zamiarami i oczekiwaniami rozpoczynaliśmy budowanie relacji z drugą osobą, musimy być przygotowani na to, że po jakimś czasie możemy wytworzyć w sobie nowe uczucia w stosunku do naszego przyjaciela. Wspólne spędzanie czasu, poznawanie się i otwieranie emocjonalne może prowadzić do wykształcenia emocjonalnej bliskości i intymności, która u niektórych szybko przeradza się w uczucie romantyczne. Nie ma w tym nic dziwnego – przecież często zakochujemy się w osobach, które nas rozumieją. 

Dlatego właśnie tak ważnym elementem przyjaźni jest szczera komunikacja. Jeśli jedna z osób zaczyna czuć „coś więcej”, prawdopodobnie ciągnięcie relacji na starych zasadach przestanie jej odpowiadać. 

Szybka, szczera reakcja na zmianę dynamiki przyjaźni pozwoli podjąć przyjaciołom decyzję dotyczącą przyszłości ich relacji. To znowu pomoże zapobiec ewentualnym kłótniom, nieporozumieniom i cierpieniu jednej lub obu stron. 

Przyjaźń damsko-męska. Fakty i mity 

Wokół przyjaźni damsko-męskiej wyrosło niezwykle dużo mitów i stereotypów. Które z nich możemy całkowicie obalić, a które mają w sobie ziarno prawdy? 

MIT – Przyjaźń damsko-męska zawsze kończy się seksem 

Platoniczna, bliska relacja między kobietą i mężczyzną nie musi wcale prowadzić do łóżka. Wiele osób odczuwa potrzebę tworzenia głębokich więzi emocjonalnych pozbawionych fizyczności. To, czy przyjaźń dotyczy mężczyzny i kobiety nie ma żadnego znaczenia. Jeśli obie ze stron zdecydują się na stworzenie platonicznej relacji, nie muszą wylądować ze sobą w łóżku tylko ze względu na swoją płeć. 

FAKT – W przyjaźni damsko-męskiej często występuje wzajemny pociąg fizyczny 

Mimo tego, że przyjaźnie damsko-męskie nie muszą kończyć się aktywnością seksualną, czasami zdarza się, że jedna lub obie osoby odczuwają do siebie pociąg seksualny. Musimy jednak pamiętać, że samo występowanie fizycznego pociągu nie oznacza konieczności realizowania go poprzez kontakty seksualne. W szczerej przyjaźni warto jednak otwarcie zasygnalizować drugiej osobie, że odczuwamy wobec niej tego typu przyciąganie. 

Nie zapominajmy też, że przyjaźń damsko-męska nie musi być wcale relacją platoniczną. Jeśli obie strony są zgodne co do utrzymywania kontaktów fizycznych i erotycznych, nie ma w tym absolutnie nic złego, i nie podważa to w żaden sposób wartości ich przyjaźni. 

MIT – Kobieta i mężczyzna nie są w stanie stworzyć relacji bez pociągu fizycznego 

Dwie osoby nie muszą czuć wobec siebie fizycznego pociągu, bez względu na to, jakiej są płci. Więź emocjonalna między mężczyzną i kobietą może zostać wytworzona w sposób platoniczny, bez uczucia pożądania. Oczywiście, przyjaciel i przyjaciółka mogą dostrzegać i doceniać atrakcyjność swoich cech fizycznych. Nie oznacza to jednak, że aby relacja się rozwijała, przyjaciele muszą odczuwać wobec siebie nawzajem seksualne pożądanie. 

FAKT – Przyjaźń damsko-męska może skończyć się wytworzeniem uczuć romantycznych 

Nawet jeśli obie strony relacji nie miały od początku romantycznych zamiarów, czasami zdarza się, że w ramach tworzenia więzi emocjonalnej wytwarza się też potrzeba fizycznej i romantycznej bliskości. Może dotyczyć jednej lub obu stron relacji. W tym drugim przypadku rozwiązanie jest najczęściej bardzo proste. Gorzej, jeśli tylko u jednego z przyjaciół zaczęły pojawiać się romantyczne uczucia. 

Co powinniśmy zrobić w tego typu sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie niestety ograniczenie kontaktów z drugą osobą, szczególnie, że jesteśmy pewni, że nie chcemy przenosić relacji na romantyczne tory. Stan, w której jedna z osób oczekuje „czegoś więcej” nie będzie komfortowy dla żadnego z przyjaciół, a w perspektywie może prowadzić do konfliktów i niesnasek. Warto zastanowić się, czy ciągnięcie tego typu relacji ma sens. 

Pułapki przyjaźni damsko-męskiej. Friendzone i przyjaciele z korzyściami 

Czy słyszałaś/eś kiedyś o pojęciu friendzone? To sytuacja, w której jedna osoba chce stworzyć relację przyjacielską, a drugiej zależy na przeniesieniu jej na poziom romantyczny (co ciekawe, według badań ankietowych dotyczy przede wszystkim mężczyzn). Niestety, ze względu na brak odpowiedniej komunikacji, często jedna ze stron relacji nie czuje spełniania związanego z przyjaźnią. Druga strona relacji kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy i dalej traktuje ją jako platoniczną przyjaźń. Potocznie mówi się, że taka osoba znajduję się w strefie friendzone’u. 

Czy w przyjaźni damsko-męskiej zawsze musi dojść do sytuacji. w której jedna z osób jest we wcześniej wspomnianym friendzonie? Nie. Najważniejsza jest szczera i otwarta komunikacja między przyjaciółmi. Jeśli obie strony relacji będą świadome wszystkich tworzących się między nimi uczuć, o wiele prościej będzie im podjąć świadomą decyzję na temat kontynuowania lub ograniczenia budowania relacji. Musimy pamiętać, że życie w tego typu sytuacji jest niekomfortowe dla obu stron, dlatego tak ważna jest szczerość. 

Kolejnym zagadnieniem związanym z przyjaźnią damsko-męską jest tak zwana „przyjaźń z korzyściami” (ang. friendship with benefis). To sytuacja, w której dwie osoby, które nie są w romantycznym związku, pozostają w relacji koleżeńskiej, ale od czasu do czasu dochodzi między nimi do fizycznych zbliżeń. 

Czy przyjaźń damsko-męska zawsze musi funkcjonować w formie przyjaźni z korzyściami? Nie. Aby stworzyć udaną relację koleżeńską, dwie osoby przeciwnej płci nie muszą odczuwać do siebie pociągu fizycznego (a nawet jeśli go odczuwają, nie muszą mieć chęci podejmować żadnych kroków w tym kierunku). Tak samo jak w przypadku wspomnianego wcześniej friendzone, najważniejsza jest komunikacja. Pamiętajmy, że jest ona podstawą każdej przyjaźni, nie tylko tej pomiędzy kobietami i mężczyznami. 

Przyjaźń damsko-męska. Cytaty 

Przyjaźń damsko-męska to ciekawy temat, który był wielokrotnie poruszany w pop kulturze i sztuce. Nic dziwnego, że dorobił się pokaźnej bazy cytatów. Udało nam się wybrać kilka z nich, które według nas najlepiej opisują uroki relacji koleżeńskiej pomiędzy mężczyzną i kobietą.

  • „Ten kto nie wierzy w przyjaźń damsko-męską, po prostu nigdy jej nie doświadczył.” – autor nieznany
  • „Tak. Istnieje przyjaźń damsko-męska. Wtedy, gdy obie strony wiedzą, że będą kiedyś razem. W końcu miłość zaczyna się od przyjaźni.” – Oscar Wilde
  • „Przyjaźń z kobietą zawsze kończy się miłością.” – Henryk Sienkiewicz
  • „Między mężczyzną a kobietą przyjaźń nie jest możliwa. Namiętność, wrogość, uwielbienie, miłość – tak, lecz nie przyjaźń.” – Oscar Wilde
  • „Przyjaźń damsko-męska jest jak domek z kart ustawiony na ogro­dowym stole. Wystarczy delikatny podmuch wiatru, a wszystko się rozpada.” – autor nieznany 
  • „Co najczęściej psuje przyjaźń damsko-męską? Miłość.” – autor nieznany 
  • „Przyjaźń damsko-męska to wielka miłość w innym wymiarze.” – autor nieznany 

Uwaga! Pamiętaj, że wrzucone powyżej cytaty mają w większości charakter żartobliwy. Nie bierz ich do siebie – każdy i każda z nas nas jest inny, a nasze doświadczenia z budowaniem relacji z drugą osobą są niepowtarzalne.