Bratnia dusza – co to znaczy?

Bratnia dusza to pojęcie, które pierwotnie wywodzi się z ideologii New Age. Oznacza ono specjalne połączenie pomiędzy dwoma umysłami, czyli zdolność rozumienia się bez słów, wrażenie, że kiedyś się już tą osobą znało. W New Age pojęcie to oznacza pełną synchronizację między dwoma osobami, połączenie dusz, umysłów i serc. Według wierzenia tej grupy, połączenie to może trwać nawet przez kilka żyć, ponieważ wierzą oni w reinkarnację.

Jednak współczesne rozumienie pojęcia bratniej duszy jest trochę inne. Oznacza ono osobę, która rozumie twoje potrzeby i nastroje oraz jest do ciebie podobna, nawet jeśli nie znacie się zbyt długo. Bratnia dusza to wspaniały przyjaciel, gotów zawsze pocieszyć i dzielić z tobą radości. Co najważniejsze, jest to osoba, która faktycznie rozumie twój punkt widzenia, ponieważ patrzy na świat w ten sam sposób, co ty.

Bratnia dusza – kim jest?

Bratnia dusza to osoba bardzo bliska twoim poglądom, uczuciom i rozterkom, nawet w przypadku, gdy wasza znajomość nie trwa długo. Taki człowiek może stać się długoletnim przyjacielem i powiernikiem. Może stać się również twoim mężczyzną, kochankiem i obrońcą.

Bratnia dusza niekoniecznie musi być płci przeciwnej, choć najczęściej to określenie używane jest wtedy, gdy opisujesz swój ideał mężczyzny. Bliska przyjaciółka również może być bratnią duszą, i najczęściej nią jest! Jeśli masz w swoim otoczeniu osobę, z którą macie podobne poglądy, spojrzenie na świat i reagujecie niemal identycznie w sytuacjach stresowych, to bardzo możliwe, że to właśnie jest twoja bratnia dusza.

Nierzadko zdarza się również, że w bratniej duszy znajdujesz swoją drugą połówkę. Najczęściej jest to najważniejszy składnik długiego, udanego życia razem. Osoby o podobnych poglądach, przekonaniach i celach lepiej rozumieją emocje, które odczuwa ich partner. Potrafią one postawić się w jego sytuacji i spojrzeć na całość z pewnym dystansem. Dzięki temu związki, na które składają się dwie bratnie dusze, czyli podobne do siebie osobowości uważane są za jedne z najtrwalszych. W relacjach tego typu zauważalny jest również najmniejszy odsetek rozwodów, dlatego warto znaleźć kogoś podobnego do siebie!

Spotkanie bratnich dusz – skąd wiedzieć, że to ta osoba?

Bratnia dusza to osoba, która potrafi wejrzeć w głąb ciebie. Wie kim jesteś, jak się czujesz, jakie są twoje potrzeby i słabości. Najlepsze związki to te, w których spotykają się dwie bratnie dusze, ponieważ potrafią one lepiej zrozumieć swoje emocje i nastroje. Skąd jednak wiadomo, że napotkana osoba jest twoją bratnią duszą? Jakie są sygnały tego, że jesteście dla siebie stworzeni?

Najważniejsza w początkowych etapach znajomości jest rozmowa. To dzięki niej jesteś w stanie ocenić, czy poznana osoba jest twoją bratnią duszą, czy jedynie stara ci się przypodobać. Jeśli macie podobne zainteresowania, wasze poglądy na ważne tematy nie różnią się zbytnio między sobą i macie podobne wyobrażenie rzeczywistości, to bardzo możliwe, że poznana osoba jest bratnią duszą.

Zobacz także:

Bratnia dusza to także osoba, na którą możesz liczyć w trudnych sytuacjach. Najczęściej jest to dobry przyjaciel, który rozumie twoje potrzeby i razem z tobą chce stawić czoło przeciwnościom losu lub świętować radosne chwile. Bratnia dusza jest lustrzanym odbiciem twojej osobowości. Wie ona, kiedy jest potrzebna, co jest dla ciebie istotne i w jakich sytuacjach wolisz być sama. To także osoba, która potrafi wznieść się ponad swoje potrzeby, by sprawić ci radość. Najczęściej wie również co zrobić, by to osiągnąć.

Bratnia dusza a psychologia

Choć pojęcie bratniej duszy wywodzi się z ideologii New Age, przeniknęło ono na stałe do języka i świadomości ludzi. Obecnie słowo to utożsamiane jest z bliską osobą, z którą łaczą cię szczególne więzi. Mogą to być podobne poglądy, zainteresowania, plany na przyszłość, a nawet taki sam rodzaj humoru. Co o pojęciu bratniej duszy mówi psychologia? Czy za słowem tym kryją się określone cechy charakteru?

Według psychologii bratnia dusza to przede wszystkim osoba bardzo do nas podobna. Często zdarza się tak, że ludzie wychowani w podobnym czasie, miejscu i warunkach postrzegają świat w identyczny sposób. Mają oni takie same poglądy, reagują podobnie na te same sytuacje i mają zbliżone cele życiowe. Nie oznacza to jednak, że osoby takie staną się bratnimi duszami. Co jest więc potrzebne, by tak się stało?

Pierwszą bardzo ważną cechą, jaką posiada każda bratnia dusza jest empatia, czyli zdolność do odczuwania uczuć i emocji drugiej osoby, "wchodzenie w czyjeś buty". Nawet niewielka ilość empatii jest w stanie sprawić, że ktoś stanie się bratnią duszą. Jednak całkowity brak tego uczucia blokuje możliwość odczuwania w podobny do kogoś sposób, a tym samym rozumienie w pełni potrzeb tej osoby.

Bratnie dusze często zachowują się, gestykulują i mówią w podobny sposób. Są jak bliźnięta rozdzielone po urodzeniu, choć inni z wyglądu, wewnątrz niemal identyczni. Zdarza się także, że bratnie dusze, nawet nie znając się wcześniej podejmują podobne wybory życiowe, decydują się na pracę w takiej samej branży lub mają identyczny styl ubierania się. Według ideologii New Age jest to rodzaj mistycznego połączenia umysłu, serca i duszy, jednak według psychologii jest to po prostu zbieżność charakterów.

Każda z nas posiada określony zestaw cech, jak np. pedantyczna, pracowita, schludna, kłótliwa, emocjonalna, chłodna w obyciu itp. Według psychologii pojęcie bratniej duszy określa osobę, z którą łączą nas te same, kluczowe dla nas cechy. Wcale nie oznacza to jednak, że jesteśmy identyczni! Jak to możliwe?

Część ludzi ceni inteligencję, część wygląd. Dla jednych ważna jest kariera zawodowa, dla innych założenie rodziny i stworzenie ciepła domowego ogniska. Właśnie te kluczowe cechy są najważniejsze w przypadku bratnich dusz. To one określają podobne cele i pragnienia, a stąd już bardzo niedaleko do przyjaźni czy nawet miłości.

Czy bratnią duszą kobiety może być mężczyzna?

Pojęcie bratniej duszy najczęściej używane jest przez kobiety, opisujące swój ideał mężczyzny. Mają one na myśli cudownego partnera, który zawsze będzie w stanie odgadnąć ich nastrój, potrzeby, będzie miał podobne zainteresowania i plany na przyszłość. Choć bratnią duszą dla kobiety najczęściej jest druga kobieta, czyli najlepsza przyjaciółka, może być nią również mężczyzna.

Bratnie dusze w związkach są bardziej wyrozumiałe, cierpliwe i skłonne do kompromisu. Są w stanie lepiej zrozumieć emocje, motywacje i argumenty partnera. Natomiast nie zawsze w relacji damsko-męskiej bratnia dusza staje się partnerem. Może ona być również dobrym przyjacielem, jednak niesie to za sobą pewne ryzyko.

Pomiędzy bratnimi duszami istnieje pewien rodzaj przyciągania. Jest to świadomość, że ta jedna osoba zrozumie twój punkt widzenia i twoje emocje w każdej sytuacji, niezależnie od tego, jak skomplikowany byłby problem. To z kolei może pociągać za sobą chęć do porównywania partnera z przyjacielem i prowokować różnego rodzaju kłótnie. W związku z tym trzeba pamiętać, że w przypadku posiadania bratniej duszy - nie warto porównywać jej ze swoim partnerem. Są to dwie inne osoby i być może każda z nich może wnosić w twoje życie zupełnie inne, cenne wartości.

Bratnia dusza – te znaki udowodnią ci, że masz kogoś takiego w życiu

Bratnia dusza to bliska osoba, na którą możesz liczyć. Stoi po twojej stronie, potrafi z tobą dyskutować przedstawiając argumenty, które do ciebie przemawiają oraz ma podobne spojrzenie na świat. Wbrew pozorom, większość z nas posiada w swoim życiu przynajmniej jedną osobę, którą może określić mianem bratniej duszy.

Jak rozpoznać bratnią duszę w swoim otoczeniu? Przede wszystkim jest to człowiek, który nie zawsze musi się z tobą zgadzać, ale zawsze dobrze ci życzy. To osoba o podobnym myśleniu i stylu działania. Bratnia dusza nie musi być twoją kopią. Wystarczy, że jest do ciebie podobna w najważniejszych dla was kwestiach.

Postaraj się wyobrazić sobie w głowie scenariusz trudnej sytuacji. Może to być zwolnienie z pracy, stłuczka drogowa, rozstanie z partnerem. Z kim w pierwszej kolejności masz ochotę porozmawiać, do kogo zwróciłabyś się z problemem? Przypuszczalnie ta osoba jest twoją bratnią duszą.

Zastanów się również, dlaczego wybrałaś właśnie tę osobę, Czy chodzi o zrozumienie i chęć pomocy z jej strony? Czy wybrałaś ją z powodu tego, że jesteś pewna jej całkowitego wsparcia w trudnej sytuacji? Jeśli tak, zdecydowanie jest to twoja bratnia dusza.

Warto również zastanowić się, w czyim towarzystwie czujesz się po prostu swobodnie. Jeśli na co dzień jesteś raczej milczącą osobą, ale z bliską przyjaciółką możesz przegadać długie godziny to jest to znak, że jest ona twoją bratnią duszą. Istotne jest również zaufanie do tej osoby. Jeśli czujesz, że nie musisz w jej towarzystwie uważać na to, co mówisz to również jest to sygnał, że może być ona twoją bratnią duszą.