Seks bez zobowiązań? Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Świat, jaki znali nasi dziadkowie, rodzice, a nawet starsi kuzyni, zdaje się już dawno nie istnieć. Zmienia się wszystko – styl życia, oczekiwania wobec niego, a tym samym także codzienne potrzeby. Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu trudno było zapewne wyobrazić sobie to, co dziś jest codziennością – małżeństwa zawierane coraz później albo życie w nieformalnym związku przez wiele lat, a nawet przez całe życie, to dziś norma. Młodzi ludzie usamodzielniają się coraz później, a przez to zmienia się również ich podejście do związku. Nie zawsze zależy nam na stałym związku, zwłaszcza, gdy stawiamy na pogoń za karierą i zarabianiem pięniędzy. 

Seks jest jednak jedną z ważnych potrzeb człowieka. Dla każdego ma on inne znaczenie. Jedni traktują seks jako piękne, fizyczne uzupełnienie więzi z ukochaną osobą. Dla innych ma znaczenie wyłącznie cielesne i tak go traktują – podobnie jak na przykład masaż, który daje chwilową przyjemność i odprężenie. 

I choć seks bez zobowiązań zwykle przypisuje się mężczyznom, którzy uwielbiają podboje, to wcale nie brakuje również singielek (także tych z wyboru), które przygodny seks lub relację FWB (friends with benefits – przyjaźń z korzyściami, czyli właśnie seks bez zobowiązań) traktują jako zupełnie normalny element codzienności. 

Perfumy z feromonami – te perfumy sprawią, że żaden mężczyzna ci się nie oprze! Jak działają? >>>

Seks bez zobowiązań – czy często zdarza się dziewczynom?

Trzeba powiedzieć to sobie szczerze: zarówno mężczyźni jak i kobiety coraz częściej korzystają z układów bez zobowiązań. Dlaczego? Dość częstym czynnikiem mającym wpływ na taką decyzję jest wspomniany już brak czasu i warunków do budowania trwałej więzi partnerskiej. Skoro jednak nie trzeba przy tym rezygnować z cielesnej przyjemności, to dlaczego nie skorzystać z okazji, tym bardziej, jeśli jest na to zgoda obu stron? 

Na współżycie bez zobowiązań często decydują się również ci, którzy:

  • przeżyli zawód miłosny i chcą się nieco „utwardzić”, próbując relacji z zachowaniem dystansu emocjonalnego;
  • są niepewni siebie i boją się angażowania w związek – w tym przypadku seks bez zobowiązań traktują jako element dowartościowania;
  • są niestali w uczuciach i po prostu nie chcą się wiązać z drugą osobą na stałe – to opcja, dzięki której nie krzywdzą nikogo obietnicami bez pokrycia (pod warunkiem jednak, że druga strona wie, na jaki układ się decyduje);
  • chcą się „wyszaleć”, zanim wejdą w poważny związek i pozostaną wierni jednej osobie do końca życia. 

Jednak motywów wchodzenia w relację seksualną bez zobowiązań jest tyle, ile ludzi, dlatego ta lista ciągle pozostaje otwarta.

Seks bez zobowiązań: jakie ma zalety?

Seks bez zobowiązań ma wiele zalet (z punktu widzenia osób, które się na niego decydują). Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje – do niczego nie zobowiązuje. Po upojnej nocy, a nawet całym ich szeregu, nie trzeba wybierać obrączek i zastanawiać się nad kupnem wspólnego mieszkania. Współżycie może być jednorazowe (partner na jedną noc, często zupełnie przygodny) lub być powtarzalną praktyką. 

Para, która decyduje się na seks bez zobowiązać, może się ze sobą przyjaźnić. FBW często mieszkają ze sobą, jednak pozostawiają sobie pełną swobodę w kwestii spotykania się drugiej osoby z kimś innym. 

Do niekwestionowanych zalet seksu bez zobowiązań należą przede wszystkim:

  • cielesna przyjemność nieobarczona żadną odpowiedzialnością 
  • możliwość nabrania doświadczenia w sferze seksualnej – niemałą grupę FWB stanowią młodzi ludzie, którzy dopiero poznają możliwości swojego ciała oraz swoje potrzeby intymne. Współżycie z różnymi osobami jest dla nich drogą doskonalenia się w tej sferze;
  • brak zaangażowania emocjonalnego – to dobry układ dla tych, którzy nie chcą lub nie potrafią zaangażować się uczuciowo w relację, jednak nie chcą przy tym rezygnować z przyjemności, jaką daje im seks. 

Seks bez zobowiązań – o tym warto pamiętać

Seks bez zobowiązań ma swoje jasne i ciemne strony. Hedonistyczne podejście do życia i współżycia zdaje się wielu osobom przysłaniać możliwe negatywne konsekwencje. Tych zaś również nie brakuje. 

Jeśli seks bez zobowiązań jest dla ciebie wyrazem buntu (na przykład po porzuceniu przez partnera) i jest podyktowany silnymi emocjami, nie podejmuj decyzji pochopnie. Często bowiem to, co zakazane czy nowe kusi najbardziej i wówczas widzi się same zalety i korzyści. Mało kto myśli jednak o konsekwencjach psychologicznych, a takie mogą się pojawić. Zanim zdecydujesz się na seks bez zobowiązań, zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz.

Inna kwestia jest taka, że w przypadku przygodnego seksu, nigdy nie wiesz, z kim idziesz do łóżka. Możesz stać się ofiarą szykan z ze strony tej osoby, obiektem obsesji, a nawet ofiarą. Dopuszczenie obcej osoby do bliskiego kontaktu cielesnego to duże ryzyko!

Seks bez zobowiązań, a ryzyko chorób

Mówiąc o seksie bez zobowiązań, nie sposób nie wspomnieć o rzeczy, wydawałoby się, prozaicznej. To choroby przenoszone drogą płciową i kropelkową. A nieznajomy mężczyzna to również brak jakichkolwiek danych co do jego stanu zdrowia. Nawet prezerwatywa nie ochroni cię przed ewentualnym zarażeniem niektórymi chorobami (np. przenoszonymi przez ślinę). Narażasz się więc na problemy zdrowotne, a przy tym ryzykujesz przenoszenie chorób dalej, jeśli sypiasz z kilkoma osobami jednocześnie.

Seks bez zobowiązań może przynosić wiele przyjemności i być drogą do spełnienia się. Warto jednak mieć na uwadze również potencjalne zagrożenia i konsekwencje, jakie za sobą niesie. 

Bodystocking – co to jest? To teraz najgorętszy łóżkowy trend! >>>