Seks bez zobowiązań nie istnieje? A może właśnie istnieje i jest świetnym sposobem na życie? Przyglądamy się temu intrygującemu wiele osób wyborowi. Jakie są jego wady, a jakie zalety?

Seks bez zobowiązań? Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Zmienia się wszystko – styl życia, oczekiwania wobec niego, a tym samym także codzienne potrzeby, w tym też nasze łóżkowe zwyczaje. Jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu trudno było zapewne wyobrazić sobie to, co dziś jest codziennością – małżeństwa zawierane coraz rzadziej albo życie w nieformalnym związku przez wiele lat, a nawet przez całe życie, to dziś norma. Młodzi ludzie usamodzielniają się coraz później, a przez to zmienia się również ich podejście do relacji. Nie zawsze zależy nam na stałym związku – w ogóle czy na konkretnym etapie życia. Współcześnie zdecydowanie łatwiej jest postawić na swoim i zrezygnować z posiadania dzieci (bo nie chce się być w ciąży, bo nie czuje się odpowiednią osobą do roli rodzica itp.) czy żyć w pojedynkę.

Seks jest jednak jedną z ważnych potrzeb człowieka i niezależnie od statusu związku możemy chcieć realizować seksualne pragnienia. Dla każdego oczywiście ten aspekt ma trochę inne znaczenie. Jedni traktują seks jako piękne, fizyczne uzupełnienie więzi z ukochaną osobą. Dla innych ma znaczenie wyłącznie cielesne i tak go traktują – podobnie jak na przykład masaż, który daje chwilową przyjemność i odprężenie. Oczywiście mocno tutaj upraszczając. Czy stawiają na romans, przygodę. Chcą emocji, ale  różnych powodów nie chcą się wiązać. Naturalnie można uprawiać seks solo, ale jest to trochę co innego niż stosunek partnerski, spotkanie z drugim człowiekiem, chcemy jego bliskości, dotyku. Nic zatem dziwnego, że go poszukujemy, nawet wtedy kiedy decydujemy się na wspomniane życie w pojedynkę czy nie jesteśmy gotowe/gotowi na stały związek. 

I choć seks bez zobowiązań jeszcze do niedawna uznawany był za domenę mężczyzn, to czasy się zmieniają, i niezależnie od płci, możemy stawiać właśnie na taki rodzaj doświadczeń.

Seks bez zobowiązań – rodzaje

Najczęściej wyróżnia się dwa typy takich układów bez zobowiązań:

  • seks na jedną noc / seks jednorazowy (one night stand, ONS), który rzecz jasna niekoniecznie musi mieć miejsce wyłącznie w nocy ;)
  • FWB (friends with benefits) – tzw. przyjaźń z korzyściami, która z przyjaźnią niekoniecznie ma coś wspólnego. Chodzi tu o to, że tworzymy seksualną relację bez zobowiązań przez jakiś czas z konkretną osobą.

Seks bez zobowiązań – czy często zdarza się dziewczynom?

Trzeba powiedzieć to sobie szczerze: zarówno mężczyźni, jak i kobiety coraz częściej korzystają z układów bez zobowiązań. Dlaczego? Dość częstym czynnikiem mającym wpływ na taką decyzję może być brak czasu i warunków do budowania trwałej więzi partnerskiej. Skoro jednak nie trzeba przy tym rezygnować z seksualnej przyjemności, to dlaczego nie skorzystać z okazji, tym bardziej, jeśli jest na to zgoda obu stron? Bez wątpienia powinny to byś świadome, konsensualne wybory.

Na współżycie bez zobowiązań często decydują się również ci, którzy:

Zobacz także:

  • przeżyli zawód miłosny i chcą się nieco „utwardzić”, próbując relacji z zachowaniem dystansu emocjonalnego;
  • są niepewni siebie i boją się angażowania w związek – w tym przypadku seks bez zobowiązań traktują jako element dowartościowania;
  • są niestali w uczuciach i po prostu nie chcą się wiązać z drugą osobą na stałe – to opcja, dzięki której nie krzywdzą nikogo obietnicami bez pokrycia (pod warunkiem jednak, że druga strona wie, na jaki układ się decyduje);
  • lubią życie w pojedynkę;
  • chcą się „wyszaleć” czy też poeksperymentować, jak najlepiej poznać swoje potrzeby w kontaktach cielesnych z innymi ludźmi, zanim wejdą w poważny związek i pozostaną wierni jednej osobie do końca życia. 

Jednak motywów wchodzenia w relację seksualną bez zobowiązań jest tyle, ile ludzi, dlatego ta lista ciągle pozostaje otwarta.

Seks bez zobowiązań: jakie ma zalety?

Seks bez zobowiązań ma wiele zalet (z punktu widzenia osób, które się na niego decydują). Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje – do niczego nie zobowiązuje. Po upojnej nocy czy wielu seksrandkach z tą samą osobą, nie trzeba wybierać obrączek i zastanawiać się nad kupnem wspólnego mieszkania. Współżycie może być jednorazowe (partnerka czy partner na jedną noc, często zupełnie przygodny) lub być powtarzalną praktyką. 

Para, która decyduje się na seks bez zobowiązań, może się ze sobą przyjaźnić. ”Przyjaciele z bonusem” (friends with benefits, fucking buddies) często mieszkają ze sobą, jednak pozostawiają sobie pełną swobodę w kwestii spotykania się drugiej osoby z kimś innym. 

Do niekwestionowanych zalet seksu bez zobowiązań należą przede wszystkim:

  • cielesna przyjemność nieobarczona typowymi związkowymi zobowiązaniami;
  • możliwość nabrania doświadczenia w sferze seksualnej – niemałą grupę FWB stanowią młodzi ludzie, którzy dopiero poznają możliwości swojego ciała oraz swoje potrzeby intymne. Współżycie z różnymi osobami jest dla nich drogą doskonalenia się w tej sferze;
  • brak zaangażowania emocjonalnego – to dobry układ dla tych, którzy nie chcą lub nie potrafią zaangażować się uczuciowo w relację, jednak nie chcą przy tym rezygnować z przyjemności, jaką daje im seks. 

Seks bez zobowiązań – o tym warto pamiętać

Seks bez zobowiązań ma swoje jasne i ciemne strony, co jest oczywiste. Co istotne, często niestety trudno jest uniknąć emocjonalnego zaangażowania i jeśli druga ze stron nie czuje tego, co my, może być nam ciężko. Naturalnie zauroczenie czy zakochanie w partnerce/partnerze seksualnym nie oznacza, że od razu musimy się określać oficjalnie jako para, mieszkać ze sobą czy brać ślub. Ale wciąż jest tu gdzieś ryzyko złamanego serca. 

Warto dobrze przemyśleć, czego naprawdę potrzebujemy, czego szukamy. Aby nie skrzywdzić przy okazji siebie czy drugiej osoby. I komunikować to jasno i szczerze osobom, z którymi się spotykamy. Jeśli używamy aplikacji do umawiania się na randki (np. Tinder, Bumble), to nie zaszkodzi zaznaczyć już w opisie, na czym nam aktualnie zależy.

Inna kwestia jest taka, że w przypadku przygodnego seksu, nigdy nie wiesz, z kim idziesz do łóżka. Możesz stać się ofiarą szykan z ze strony tej osoby, obiektem obsesji, a nawet ofiarą. Dopuszczenie obcej osoby do bliskiego kontaktu cielesnego to duże ryzyko! Oczywiście bycie w związku też nie jest wolne od takiego ryzyka, czasem czyjeś prawdziwe zamiary czy prawdziwe oblicze ujawniają się po czasie. 

Seks bez zobowiązań a ryzyko chorób (infekcji przenoszonych drogą płciową)

Mówiąc o seksie bez zobowiązań, nie sposób nie wspomnieć o rzeczy, wydawałoby się, prozaicznej. To choroby przenoszone drogą płciową i kropelkową. A nieznajoma osoba to również brak jakichkolwiek danych co do jej stanu zdrowia. Nawet prezerwatywa nie ochroni cię przed ewentualnym zarażeniem niektórymi chorobami (np. przenoszonymi przez ślinę). Narażasz się więc na problemy zdrowotne, a przy tym ryzykujesz przenoszenie chorób dalej, jeśli sypiasz z kilkoma osobami jednocześnie. Dlatego warto badać się regularnie pod tym kątem, pytać o stan zdrowia, o aktualne badania osoby, z którymi chodzimy do łóżka. A idealnie byłoby pójść razem na badania, kiedy zamierzamy ze sobą regularnie sypiać. Znowu: stały związek też nie chroni przed zarażeniem / zakażeniem, żeby nie było. Zawsze dobrze zachować zdrowotną czujność. 

Seks bez zobowiązań może przynosić wiele przyjemności i być drogą do spełnienia się. Warto jednak mieć na uwadze również potencjalne zagrożenia i konsekwencje, jakie za sobą niesie. Jak ze wszystkim: z głową, ale bez demonizowania. Wszystko jest dla ludzi.

Bodystocking – co to jest? To teraz najgorętszy łóżkowy trend! >>>