„Zmieniam się. Co się ze mną dzieje podczas dojrzewania” to książka Izy Jąderek z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (wydawnictwo Słowne), o której bez wahania mogę powiedzieć: żałuję, że kiedy dorastałam, nie miałam pod ręką takiej pięknej, mądrej i wspierającej lektury! Napisanej inkluzywnym językiem, otwartej, rozprawiającej się ze stereotypami, pełnej akceptacji...

Seksuolożka Iza Jąderek pisze i opowiada o tym, co się dzieje z naszym ciałem w trakcie dojrzewania

Zacznijmy jednak od tego, że Iza Jąderek, autorka książki „Zmieniam się”, to doświadczona seksuolożka i psycholożka, która prowadzi także zajęcia z edukacji seksualnej. Doskonale więc wie, co dzieci chcą wiedzieć, jak się do nich zwracać. Co więcej, przed wydaniem książki, konsultowała jej treść z małymi czytelnikami i czytelniczkami, oczywiście za zgodą rodziców.

Książka Izy, obalająca wiele tabu, burząca patriarchalne struktury, mówiąca otwartym tekstem o stawianiu granic w seksie i w relacjach, o tożsamości, różnorodności cielesnej, jaki i cyfrowej rzeczywistości, emocjach, zdrowiu, higienie... posłużyła nam jako pretekst do rozmowy o edukacji seksualnej w Polsce, jak i o dojrzewaniu, rozmawianiu o cielesności i seksualności z młodymi ludźmi seksualności, a także czerpaniu przyjemności z ciała niezależnie od wieku. To nowoczesna lektura na dzisiejsze czasy, która w warstwie tekstowej, jak i rysunkowej jest niezwykle przyjazna i przyjemna (zresztą kilka ilustracji możecie zobaczyć w naszej galerii).

Książka „Zmieniam się” Izy Jąderek z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej

Ta książka jest oczywiście napisana i zilustrowana z myślą o dzieciakach, jednak jej lektura bez wątpienia będzie cenna także dla rodziców. Ale i dla tych osób, które potrzebują sobie pewne rzeczy wokół seksualności i relacji z innymi osobami, jak i samą/samym sobą poukładać. W rozmowie, której możecie posłuchać poniżej, Iza Jąderek zdradziła mi, że wiele osób w okolicach trzydziestki, które niby prowadzą życie seksualne i już trochę przeżyły, dają jej znać, że wyciągają z lektury książki „Zmieniam się” wiele cennych informacji dla samych siebie!

 

Posłuchajcie podcastu Sekspertki s01e10 z seksuolożka Izą Jąderek, autorką książki „Zmieniam się”

 

Podcastu Sekspertki z Izą Jąderek możecie posłuchać także na platformie Spotify

Zobacz także:

--
W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.