Sen o zmarłej osobie należy do najbardziej niepokojących. Czy zaświaty chcą przekazać mi wiadomość? Czy grozi mi niebezpieczeństwo? To właśnie te pytania najczęściej pojawiają się w głowie śniącego tuż po przebudzeniu. Zwykle towarzyszy im uczucie niepokoju, czasami nawet przerażenia. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? Co oznacza sen o zmarłej osobie? Żeby móc odpowiedzieć na te pytania, najpierw trzeba dokładnie przyjrzeć się kontekstowi nocnej projekcji.

Co oznacza sen o zmarłej osobie?

Sen o osobie zmarłej często jest czymś w rodzaju lustrzanego odbicia stanu ducha osoby śniącej. Może to oznaczać, że dręczy nas jakaś myśl, której nie potrafimy zrozumieć. Takie sny często pojawiają się też u osób od dłuższego czasu zmagających się z życiowymi problemami. Niektóre analizy wskazują, że sen o kimś, kto zmarł jest wyrazem odczuwanej samotności.

W interpretacji takiego snu istotny jest każdy szczegół. Trzeba bowiem wiedzieć, że inne przesłanie niesie w sobie sen o osobie, która nie żyje już od dawna, a inne o kimś, kto zmarł niedawno. W pierwszym przypadku taka projekcja oznacza, że śniący wciąż jeszcze nie poradził sobie z problemami z przeszłości, a w drugim - że poważne problemy dopiero nastąpią

Przedstawione wyżej tłumaczenie motywu zmarłej osoby należy traktować jako ogólne. Aby móc dokładnie zrozumieć przekaz ukryty w nocnej projekcji, należy przede wszystkim skupić się na okolicznościach towarzyszących nocnym marzeniom.

Sennik: widzieć zmarłego jako żywego

Wielu z nas często zdarza się widzieć we śnie zmarłego jako osobę żywą. Niestety, taki motyw nie wróży niczego dobrego. W otoczeniu osoby śniącej może znajdować się ktoś o nieczystych intencjach, kto dla własnego interesu wyrządzi jej krzywdę. Warto zachować szczególną czujność, bo ten człowiek zrobi wszystko, by śniący nie odniósł sukcesu. Najprawdopodobniej dotyczy to sfery zawodowej, ale nie można wykluczyć, że sen odnosi się do życia prywatnego.

Nocne marzenia, w których osoba zmarła jawi się jako żywa nie są korzystne dla osób chorych. Taka projekcja może bowiem przepowiadać istotne pogorszenie stanu zdrowia. Gdy we śnie pojawi się ten motyw, warto przyłożyć jeszcze więcej starań do troski o samego siebie. 

Ten niepokojący symbol może też być ostrzeżeniem dla osób towarzyskich, które dobrze czują się w większym gronie. Śniący najprawdopodobniej nawiązuje znajomości bez zastanowienia i z przypadkowymi osobami, co finalnie wpędzi go w kłopoty.

Zobacz także:

Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre senniki wskazują też na pozytywne znaczenie takiego motywu. Zmarła osoba widziana jako żywa ma oznaczać dobrą wiadomość, na którą śniący czeka już od dłuższego czasu

Sennik: rozmowa ze zmarłą osobą

Zdecydowanie pozytywniejszy jest sen o rozmowie ze zmarłym. Taki motyw oznacza, że zaświaty objęły śniącego swoją opieką. Niebawem uda się rozwiązać wszystkie problemy, nawet te, które pozornie są nie do obejścia. 

Nie można jednak zapominać, że sen o rozmowie ze zmarłą osobą zawiera w sobie też istotną przestrogę. Śniący zbyt pochopnie podejmuje kluczowe decyzje, co finalnie przysporzy mu wielu problemów. Jeżeli zaczniemy podchodzić do poważnych kwestii ostrożniej i bardziej refleksyjnie, uda się uniknąć zagrożenia. 

Sennik: śmierć osoby nieżyjącej

Szczególnie niepokojąca może okazać się projekcja, w której widzimy śmierć osoby już nieżyjącej. Taki motyw to nic innego, jak podświadomy wyraz tęsknoty za tym człowiekiem. Najprawdopodobniej śniącego i zmarłego łączyła szczególna relacja i nawet śmierć nie zdołała przeciąć tych więzów. 

Ten symbol niesie też w sobie ważny przekaz. To już najwyższy czas, by pogodzić się z tym, czego nie zmienimy. Jedynie akceptacja obecnego stanu rzeczy ukoi dręczący nas ból i pozwoli poczuć ulgę. 

Sennik: kłótnia ze zmarłą osobą

Sen o kłótni ze zmarłą osobą to kolejna ważna przestroga. W otoczeniu osoby śniącej pojawiło się poważne zagrożenie w postaci osoby, która życzy jej porażki. Planujesz nowe przedsięwzięcie? A może masz na oku ciekawą inwestycję? To nie jest dobry czas na takie posunięcia, gdyż z całą pewnością ktoś będzie działał na twoją niekorzyść.

W innej interpretacji taki sen ostrzega przed niewłaściwym postępowaniem. Wszystko, co teraz robisz będzie miało wpływ na twoje dalsze życie, a każdy zły uczynek wróci do ciebie ze zwielokrotnioną siłą. Jeżeli teraz popełnisz błąd, najprawdopodobniej nie uda się go naprawić. Ta przestroga może odnosić się zarówno do życia zawodowego, jak i uczuciowego. 

Zdarza się jednak, że przesłanie takiego snu jest dosłowne. Gdy śnimy o kłótni ze zmarłym, warto zastanowić się, czy coś poróżniło nas z tą osobą za jej życia. Niewykluczone, że wciąż jeszcze nosimy uraz za jej uczynki lub odwrotnie - dręczą nas wyrzuty sumienia w związku z naszym postępowaniem.   

Co znaczą częste sny o zmarłej osobie?

Niektórym osobom często zdarza się widzieć we śnie zmarłego. Nawracający charakter tego motywu może mieć związek z osobowością śniącego. Osoba ta najprawdopodobniej jest wyjątkowo uduchowiona i możliwe, że nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaświaty często do niej przemawiają. Tacy ludzie potrafią przewidzieć wiele zbliżających się wydarzeń, tych dobrych i złych. Nazywają to intuicją, trzeba jednak wiedzieć, że ma to niewiele wspólnego ze zdolnością obserwacji i analizy. To zmarli podsuwają im wskazówki, a sny są tylko jedną z form komunikacji. 

Gdy powracające sny dotyczą konkretnej osoby, najprawdopodobniej odzwierciedlają uczucia śniącego. Być może nie pogodził się on z utratą bliskiej mu osoby, być może pozostały pewne nierozwiązane sprawy, które kiedyś łączyły go ze zmarłym. Takie projekcje będą powracać do czasu, kiedy osoba śniąca w końcu nie pogodzi się z tym, co się stało.

Niektórzy badacze wskazują jednak, że motyw ten jest wyrazem lęku samego zmarłego. Dusza tej osoby nie potrafi znaleźć drogi do zaświatów, być może nie wie nawet, że nie ma już fizycznej formy. Pojawiając się w snach osoby bliskiej, zmarły próbuje nawiązać kontakt. Niestety, nie możemy mu pomóc w jego ostatniej podróży. Te sny ustaną, ale dopiero gdy nieboszczyk odnajdzie spokój na tamtym świecie.