Co oznacza sen o butach? Jak się okazuje, to dość popularny motyw. I, choć buty są nieodłącznym elementem naszej codzienności, u niektórych osób wywołują niepokój, gdy pojawiają się w marzeniach sennych. Utożsamiają je bowiem ze zmianami, które z kolei są kojarzone ze strachem przez nieznanym. Jak podaje sennik, buty tak naprawdę symbolizują życiowe ścieżki, aspiracje czy miejsce zajmowane przez osobę śniącą w społeczeństwie. Jednak do prawidłowej interpretacji snu potrzebne są dodatkowe szczegóły. Podpowiadamy, jak interpretować sen o butach

Sennik: woda. Znaczenie snu o wodzie

Co oznacza sen o butach?

Sen o butach może odnosić się do różnych stref naszego życia. Niektóre nocne marzenia, w których pojawiają się buty, dotyczą życia prywatnego osoby śniącej, inne nawiązują do sfery zawodowej. Po wybudzeniu, osoby śniące o butach zwykle są skołowane, czasami wręcz zaniepokojone. Być może wynika to z faktu, że obuwie nasuwa nam skojarzenia z podróżą w nieznane? Na szczęście sny o butach zazwyczaj niosą w sobie pozytywny przekaz. Odnoszą się przede wszystkim do awansu w społecznej lub w zawodowej hierarchii i do poprawy sytuacji materialnej. Należy jednak podkreślić, że taki motyw może też ostrzegać przed niebezpieczeństwem.

Zdarza się, że buty we śnie stanowią przestrogę przed stłamszeniem. Może to dotyczyć życia zawodowego, prywatnego i sfery seksualnej. Warto zatem dokładnie przypomnieć sobie wszystkie szczegóły snu, takie jak choćby rozmiar obuwia i jego stan. To wszystko pozwoli prawidłowo odczytać znaczenie tego symbolu, o czym możesz przeczytać więcej w dalszej części artykułu.  

Sennik – buty. Na co zwrócić uwagę?

Jak wspomniałyśmy, interpretując (nie tylko) sen o butach, należy zwrócić uwagę na szczegóły. Szczególnie istotne aspekty, to m.in.:

  • stan butów (buty nowe, stare, zniszczone, dziurawe)
  • rozmiar butów (buty za małe lub za duże)
  • liczba butów i to, czy do siebie pasują

Szczegółową interpretację znajdziesz poniżej. 

Sennik – buty za duże

Co oznacza nocna projekcja, w której pojawiają się za duże buty? Sennik nie podaje jednoznacznego tłumaczenia tego snu. Najpopularniejsza interpretacja wskazuje, że taki motyw stanowi przestrogę dla śniącego.

Zobacz także:

Sen o za dużych butach ma bowiem odnosić się do naszych planów, które wkrótce zamierzamy wcielić w życie. Marzenia senne, w których pojawia się obuwie ewidentnie niedopasowane do naszej stopy, wskazują na wygórowaną ambicję. Śniący nie mierzy sił na zamiary i w rezultacie porywa się z motyką na słońce. Zastanów się przez chwilę, może planujesz nowe przedsięwzięcie, w które zamierzasz zainwestować spore środki? A może planujesz duże wydatki, np. zakup nowego domu lub samochodu? Jeżeli przyśniły ci się za duże buty, warto odłożyć te plany. Podświadomość ostrzega cię, że w tej chwili nie podołasz żadnemu z tych wyzwań.

Gdy we śnie pojawia się motyw zakładania zbyt dużych butów, należy się spodziewać wyjątkowo trudnej sytuacji. Ktoś lub coś skłoni nas do podjęcia ryzyka, które na pewno się nie opłaci. Gdy we śnie ściągamy zbyt duże buty, możemy się spodziewać zmiany naszego podejścia do życia. Wkrótce przestaniemy chodzić z głową w chmurach i zaczniemy twardo stąpać po ziemi.

Sennik – buty za małe

Za małe buty sennik interpretuje jako wyraz społecznego niedostosowania. Podświadomie czujemy, że nie pasujemy do środowiska, w którym na co dzień przebywamy. Warto poddać ten sen nieco głębszej analizie. Zastanów się przez chwilę, może hołdujesz poglądom, które są sprzeczne z zasadami wyznawanymi przez twoich przyjaciół? Może nie łączą was żadne wspólne zainteresowania? A być może twój system wartości całkowicie nie pokrywa się z zasadami determinującymi życie twoich koleżanek i kolegów?

Wbrew pozorom sen o za małych butach nie jest negatywny. Taki motyw należy rozpatrywać w kategorii przydatnej wskazówki. Zbyt małe obuwie symbolizuje w tym przypadku twoje otoczenie - różni was tak wiele, że w tym towarzystwie nigdy nie poczujesz się swobodnie. Zastanów się przez chwilę, co należy zrobić z niedopasowanymi butami? To oczywiste - trzeba wymienić je na takie, które zapewnią odpowiedni komfort i wygodę. Może to już czas, żeby zmienić środowisko? Na świecie jest wielu ludzi, którzy myślą jak ty, więc jeżeli chcesz wreszcie być sobą, porzuć kompromisowe podejście. Nie chcesz chodzić w za małych butach, tak samo  nie chcesz obracać się w towarzystwie osób, z którymi nic cię nie łączy.

Sennik – buty. Co oznacza dużo par w jednej wizji?

Sen, w którym widzisz wiele par butów, odnosi się do wewnętrznego rozdarcia. Być może osoba śniąca nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wciąż jeszcze szuka swojej życiowej drogi. Pomyśl, jak często zmieniasz pracę? Czy udało ci się stworzyć stabilny związek? Czy znalazłeś już swój kąt, który będzie stanowił twoją życiową przestrzeń? Jeżeli śnisz sen o wielu parach butów, prawdopodobnie udzielisz negatywnej odpowiedzi na te pytania. W tym przypadku taką nocną projekcję potraktuj jako cenny drogowskaz.

Gdy śnisz o wielu parach nowych butów, które dopiero masz zamiar założyć, twoja podświadomość daje ci do zrozumienia, że wciąż jeszcze musisz szukać najlepszej drogi przez życie. Jeżeli natomiast śnisz o starych butach, których nie chcesz już nosić, oznacza to, że nastał dla ciebie czas życiowej stabilizacji. Poznałeś już życie, teraz musisz wybrać tę ścieżkę, która będzie dla ciebie najlepsza. 

Sennik – buty dziurawe

Dziurawe buty należy rozpatrywać w kategoriach niezbyt pozytywnego symbolu - taki sen nie wróży niczego dobrego. W najpopularniejszej interpretacji sen o dziurawych butach oznacza dotkliwe straty materialne. Taka nocna projekcja wskazuje, że niebawem wydarzy się coś nieoczekiwanego, przez co pojawi się przed tobą widmo bankructwa. Być może będzie to miało związek z działaniem osób trzecich, choć niewykluczone, że za wyjątkowo trudną sytuację finansową będziesz mógł mieć pretensje wyłącznie do siebie. Niewykluczone, że niebawem podejmiesz serię ważnych decyzji, a każda z nich okaże się chybiona. 

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że sen o dziurawych butach nie jest wyrokiem. O ile śniący w porę dostrzeże potencjalne zagrożenie, uda mu się go uniknąć. Jeżeli więc śniłeś taki sen, unikaj osób interesownych, które bez zawahania wykorzystają cię do własnych celów. Nie podejmuj też decyzji, które ewidentnie cię przerastają. Czasami lepiej odpuścić sobie pozorną okazję, by w przyszłości móc cieszyć się spokojnym, ustabilizowanym życiem. 

Inna popularna interpretacja wskazuje, że taki sen oznacza brak perspektyw na przyszłość. Obecnie znajdujesz się w wyjątkowo trudnej sytuacji i nie możesz liczyć na zbyt wiele. Twój status społeczny nie poprawi się, a wypatrywanie perspektyw rozwoju osobistego i finansowego będzie próżnym trudem.  

Sennik: pieniądze. Co oznacza sen o pieniądzach? Poznaj znaczenie snu

Sennik – buty stare i / lub zniszczone

Na uwagę zasługuje również sen o butach starych i / lub zniszczonych. Według sennika, tego rodzaju obuwie świadczy o... pracowitości oraz wytrwałości. Wiele wskazuje na to, że osoba, która doświadcza takiej wizji, jest pewna swoich przekonań. Nawet, jeśli w rzeczywistości nie jest to dla niej korzystne. Po prostu: przestały być one aktualne. 

Sennik: wąż interpretacja. Co oznacza wąż we śnie i czy pojawienie się węża ostrzega przed niebezpieczeństwem?

Sennik – buty nowe

Co oznacza sen o nowych butach? To, jak łatwo można się domyślić, symbol nowego początku. Bardzo możliwe, że czeka cię podróż. W znaczeniu dosłownym lub metaforycznym – duchowym. Wszystko wskazuje na to, że nie znosisz rutyny, jesteś otwarta / otwarty na nowości, a także chętnie próbujesz nowych rzeczy. Nie ma w tym nic złego. Ale, jak podaje sennik, po przebudzeniu ze snu, w którym pojawiają się nowe buty, warto na chwilę zwolnić i pomyśleć o odpoczynku czy regeneracji. 

Sennik – buty nie do pary

Jak podaje sennik, buty nie do pary powinny zwrócić uwagę osoby śniącej na jej postawę wobec innych osób. Prawdopodobnie nie lubi utartych schematów. Może to również świadczyć o obojętności wobec innych albo braku tolerancji wobec odmiennych od jej stylów życia. To dobry pretekst do refleksji.