To czy uprawiamy seks i jak często to robimy ma kluczowe znaczenie dla naszego organizmu. Regularny seks sprzyja lepszemu funkcjonowaniu mózgu – poprawia pamięć oraz koncentrację, wspiera układ krążenia, czyli zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru, a także układ odpornościowy – tak, seksualne doznania chronią nas przed przeziębieniami, a nawet poważniejszymi infekcjami. Za zbliżenia z partnerem wdzięczna jest nam także cera, bo im częściej się kochamy, tym jest ona gładsza, bardziej promienista i daleka od niedoskonałości.

Niezwykle ważne dla naszego zdrowia jest również świadomość tego, co dzieje się z naszym ciałem tuż po stosunku. Kiedy osiągamy orgazm, podniecenie seksualne ustępuje, a ciało odpręża się. Czujemy wówczas przyjemne zmęczenie, więc mamy ochotę odpocząć, wtulając się w partnera, czuć jego dotyk poprzez głaskanie twarzy czy dłoni. Taka "chwila dla siebie" po seksie trwa na tyle długo, ile wasz organizm potrzebuje na regenerację po intensywnym zbliżeniu. Następnie możemy mieć ochotę na sen lub wspólną kąpiel, która będzie bardzo przyjemnym zwieńczeniem wspólnie spędzonego czasu w łóżku. Warto mieć jednak na uwadze, że przed prysznicem czy wskoczeniem do wanny wskazane jest, aby czym prędzej oddać mocz. Dlaczego sikanie po seksie jest ważne?


Zobacz także: Masz te problemy w łóżku? Przeczytaj to, a inaczej na nie spojrzysz i Twój seks stanie się lepszy
 

Sikanie po seksie – dlaczego trzeba o tym pamiętać? 

Sikanie po seksie ma działanie ochronne, jeżeli chodzi o infekcje dróg moczowych. I wszystko tłumaczy nasza anatomia, a dokładnie położenie ujścia cewki moczowej, a także odbytu. Podczas współżycia, czyli ocierania się o narządu płciowe partnera czy dotykanie okolic intymnych brudnymi rękami, bakterie znajdujące się w okolicy przedsionka pochwy mogą łatwo przedostać się do ujścia cewki moczowej (a ta jest wyjątkowo krótka), a następnie do pęcherza i tam rozmnażać się oraz powodować infekcje dróg moczowych – ich objawy to ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu, częsta potrzeba sikania (nawet co 10 minut), uczucie pełnego pęcherza chwile po jego opróżnieniu, jak również nieprzyjemny zapach moczu czy nadwrażliwość w obrębie miednicy. Aby tego uniknąć, należy działać prewencyjnie i tuż po stosunku pamiętać o oddaniu moczu, który skutecznie oczyszcza ujście cewki moczowej.

Sikanie po seksie a antykoncepcja

Sikanie po seksie jest ważne i trzeba o tym pamiętać, gdyż pomoże nam zadbać o prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego. Nie uchroni nas jednak przed ciążą. Funkcjonuje bowiem mit, że oddanie moczu po stosunku zadziała jak antykoncepcja. I tutaj po raz kolejny kłania się anatomia (warto przypomnieć sobie jej podstawy, zwłaszcza jeśli jesteśmy aktywne seksualnie), która bardzo łatwo obala przeświadczenie, że sikanie po seksie jest metodą antykoncepcji. Szyjka macicy oraz sklepienie pochwy, gdzie gromadzi się męskie nasienie (tutaj plemniki szybko przedostają się do szyjki macicy), będące kleista zawiesiną, znajdują się bardzo głęboko. A zatem usunięcie jakiejkolwiek treści znajdującej się w pochwie, czyli w tym przypadku plemników nie jest możliwe. Zatem trzeba zapamiętać, że sikanie po seksie nie zabezpiecza w żaden sposób przed ciążą.


Zobacz także: Orgazm jest dobry dla naszego ciała. Jakie są zalety orgazmu? Oto 7 jego pozytywnych skutków dla zdrowia i urody
 

Sikanie po seksie to zdrowy nawyk, o którym powinnaś pamiętać! 

Sikanie po seksie jest ważnym i zdrowym nawykiem. Może się jednak zdarzyć, że dla kogoś "ucieczka" bo łazienki zaraz po stosunku będzie czymś krępującym, zwłaszcza na początku związku. Niepewność, jak zareaguje partner czy skrócenie błogości polegającej na wspólnym odpoczynku po seksie nie powinny mieć jednak wpływu na nasze zachowanie. Jeżeli po powrocie z toalety widać na twarzy partnera konsternację (co jest mimo wszystko mało prawdopodobne), należy po po prostu wytłumaczyć mu potrzebę udania się do toalety. Seks ma być zdrowym doznaniem i każda ze stron powinna mieć to na uwadze. Jeśli czujemy się z czymś niekomfortowo, odczuwamy strach czy ból, powinniśmy od razu się między sobą komunikować. Zrozumienie w łóżku to klucz do sukcesu, jaką w tym przypadku jest obopólna przyjemność.

Zobacz także:


Zobacz także: Seks bez zobowiązań – wady i zalety. Sprawdź, czy przygodny seks jest dla Ciebie