Sztuka tatuażu nieustannie ewoluuje. Wyraźnie widać to w obowiązujących trendach. Kiedyś na topie były proste, czarne tatuaże. Później nastała moda na kunsztownie cieniowane dzieła, która de facto pozostaje aktualna do dziś. Nieco później coraz bardziej popularne stały się kolorowe wzory, o wyraźnie zaznaczonych granicach i mocno nasyconych, kontrastujących barwach. Od kilku lat, rekordy popularności bije technika akwarelowa. Co kryje się pod tą nazwą?

Czym jest tatuaż akwarela?

Bez cienia wątpliwości, tatuaż akwarela, nazywany też tatuażem watercolor, należy do najbardziej spektakularnych technik ozdabiania ciała. Tradycyjny tatuaż kolorowy składa się z kilku powierzchni o jednolitym, mocno nasyconym kolorze, które są otoczone czarnymi konturami i finalnie składają się na wspólną całość. Tatuaż akwarela powstaje inaczej.

W tej technice nie występują czarne ramy, których zadaniem jest utrzymywanie kolorów w ryzach. Motywy wykonane w oparciu o technikę akwarelową powstają w wyniku stopniowego cieniowania kolorów, a same zmiany barw są płynne i subtelne.

for. Adobe Stock

Wszystko to daje artyście niesamowite możliwości. Rozmycia, przetarcia, plamy - takich efektów nie da się uzyskać w tradycyjnej technice wykonywania kolorowych tatuaży. W metodzie akwarelowej, nie istnieją ramy ograniczające tatuatora. Dzięki temu skóra staje się czymś w rodzaju płótna, na które artysta może przelać całą swoją kreatywność. 

Sprawia to, że tatuator uzyskuje typowo artystyczny efekt, który finalnie wygląda jak dzieło malowane pędzlem (stąd właśnie wzięła się nazwa tego stylu tatuowania). Gotowy wzór prezentuje się jak spontanicznie namalowany obraz, którego styl wymyka się wszelkim zasadom określonym w kanonach sztuki. 

Tatuaż w stylu watercolor

Jak powstają tatuaże w stylu watercolor? Dla wielu osób może być to niemałym zaskoczeniem, ale technika akwarelowa nie wymaga zastosowania sprzętu innego niż tradycyjne tatuaże. Artysta korzysta z tych samych narzędzi. Inna jest natomiast technika wprowadzania koloru pod skórę.

Zobacz także:

Tradycyjne tatuaże kolorowe składają się z silnie nasyconych fragmentów, a każdy z nich jest oddzielony konturem wykonanym z tuszu węglowego. Ma to swoje uzasadnienie - kontur ma za zadanie utrzymać kolor w określonym obszarze. Takim tatuażom nie sposób odmówić uroku, bo prawidłowo wykonane prezentują się fenomenalnie. Trzeba jednak przyznać, że w klasycznym stylu nie występuje element spontaniczności - wzór stwarza wrażenie przemyślanego od A do Z.

Wykonując tatuaż akwarelę, artysta nie stosuje jednolitego nasycenia. Tusz wprowadzany jest pod skórę stopniowo - każdy kolor jest cieniowany i przechodzi w kolejny. W ten sposób powstają zachwycające gradienty.

Mnogość dostępnych technik sprawia, że finalny odbiór tatuażu może być różny. Niektóre motywy wyglądają niezwykle realistycznie, innym bliżej jest do artystycznych abstrakcji. Utalentowani tatuatorzy potrafią też umiejętnie połączyć kluczowe elementy stylu klasycznego i watercolor. W tym przypadku, ogólny zarys wzoru jest wyznaczany czarną kreską, ale element jednolitego wypełnienia zastępuje się stylowymi "mazami", wykraczającymi poza ramy obrazka. 

Tatuaż akwarelowy - cena

Ile kosztuje tatuaż akwarelowy? To zależy. Wyceniając swoją pracę, tatuator weźmie pod uwagę przede wszystkim stopień skomplikowania wzoru i czas i jego wielkość. Wszystko to przekłada się na czas, jaki artysta poświęci na wykonanie tatuażu. Warto podkreślić, że tatuaże artystyczne i realistyczne należą do najdroższych. Podczas gdy naniesienie na skórę prostego, stosunkowo niewielkiego motywu zwykle nie kosztuje więcej niż kilkaset zł, to cennik tych najbardziej skomplikowanych otwiera kwota czterocyfrowa i nie należy oczekiwać, że za tatuaż watercolor zapłacimy mniej niż tysiąc zł. Wypada zaznaczyć, że w przypadku najbardziej skomplikowanych projektów, które będą wykonane w trakcie kilku lub nawet kilkunastu sesji, finalny koszt będzie wielokrotnie wyższy.

Na cenę wpływa też renoma lokalu, w którym ma być zrobiony tatuaż. Najbardziej uznani artyści zdobywali doświadczenie latami, inwestując przy tym spore środki. Nie należy zatem dziwić się, że cenią swoją pracę stosownie do umiejętności. 

Tatuaż akwarelowy - pomysły

Które obszary ciała są najlepsze dla stylu watercolor? W tym temacie nie ma żadnych ograniczeń. Tatuaż na stopie wykonany techniką akwarelową prezentuje się zachwycająco, podobnie zresztą jak tatuaż na brzuchu czy tatuaż na plecach. Odważnym osobom polecamy tatuaż na kręgosłupie. Wykonanie wzoru w tym miejscu sprawia spory ból, ale finalny efekt będzie zachwycający.

Tatuaż akwarelowy daje też pełną dowolność w kwestii wyboru motywu. Pięknie prezentują się wszelkie wzory zwierzęce - wilk, ptak, lew, tygrys, kot. Wzory roślinne wykonane tą techniką mają w sobie niepowtarzalny urok. Watercolor daje też możliwość wykonania na skórze wiernej reprodukcji ulubionego dzieła sztuki lub wzoru naśladującego sztukę uliczną. 

Tatuaż akwarela – wady i zalety

Tatuaż akwarelowy prezentuje się zachwycająco, co do tego nie ma wątpliwości. To właśnie estetyka wykonanych tą techniką obrazków decyduje o stale rosnącej popularności stylu watercolor. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że sztuka akwarelowego tatuowania ciała ma też wielu przeciwników. Ci na pierwszy plan wysuwają wątpliwości w kwestii trwałości tak wykonanego wzoru. Czy słusznie

W stylu watercolor dominują miękkie, niekontrastujące barwy, bazujące na pigmentach. To prawda, takie kolory bledną nieco szybciej. Nie można też przemilczeć faktu, że tatuaż akwarelowy jest stosunkowo świeżym stylem sztuki zdobienia ciała. W rezultacie, nie mamy pojęcia, jak taki obrazek będzie prezentował się za kilkanaście lat. Niektórzy twierdzą, że na skutek zanikania kolorów i rozmywania się granic przejść, wzór zamieni się w bladą plamę o niezrozumiałym i nieczytelnym kształcie. Z oczywistych względów, na razie nie można udowodnić, że nic takiego się nie stanie, więc potencjalne ryzyko szybkiej degradacji wzoru należy uznać za największą wadę tego stylu.

Kolejny minus, tatuaż akwarelowy jest trudny w wykonaniu. Brak ściśle wyznaczonych ram sprawia, że przeniesienie projektu na skórę i wierne odwzorowanie barw stanowi ogromne wyzwanie. W rezultacie, z wykonaniem tatuażu akwareli poradzą sobie wyłącznie doświadczeni tatuatorzy, uchodzący za artystów w swoim fachu. To znacząco zmniejsza liczbę miejsc, w których możemy wykonać taki wzór. 

Czy te wady dyskwalifikują tatuaż akwarelowy? Niekoniecznie. Warto bowiem zaznaczyć, że po latach każdy wzór będzie wymagał odświeżenia. Kolory mają to do siebie, że z czasem tracą swoje nasycenie, zwłaszcza jeżeli właściciel tatuażu obchodzi się z nim w nieumiejętny sposób. Być może w przypadku tatuażu watercolor kolejna wizyta u tatuatora nastąpi nieco szybciej, ale i tak byłoby to nieuniknione. Co do wyboru salonu, w którym wzór zostanie wykonany - bez względu na stopień skomplikowania motywu, niewiele osób decyduje się na spontaniczne tatuowanie w pierwszym lepszym miejscu. Zanim podejmiemy decyzję o wykonaniu tatuażu, w pierwszej kolejności zapoznajemy się z portfolio poszczególnych artystów i wybieramy tego, którego styl najbardziej nam pasuje, nawet gdy chcemy mieć na skórze nieskomplikowany wzór. Liczy się efekt, odległość od studia ma tu drugorzędne znaczenie.

A co z plusami? Mówiąc o zaletach tatuażu akwarelowego, na pierwszym miejscu należy wymienić artystyczny efekt wzoru. Jeżeli tatuator umiejętnie wykorzysta możliwości, jakie daje mu ta technika, finalny rezultat będzie zachwycający. Brak czarnych granic kolorów sprawia, że artysta ma pełną swobodę tworzenia. W konsekwencji powstaje niepowtarzalny wzór i to właśnie unikalność jest największą zaletą stylu watercolor.