Góry mają w sobie coś magicznego, co sprawia, że zafascynowani ich majestatem ludzie są gotowi stawić czoła każdemu niebezpieczeństwu, tylko po to, by zmierzyć się z ich potęgą i zdobyć wymarzony szczyt. Nie ulega wątpliwości, że najwięksi pasjonaci i pasjonatki dzikiej przyrody darzą górskie pasma szczerą miłością. To uczucie można manifestować na wiele sposobów. Niektórzy publikują zdjęcia górskich krajobrazów w serwisach społecznościowych, inni nagrywają relacje ze swoich wypraw. Są też osoby, które swoje uwielbienie do gór wyrażają poprzez tatuaż. 

Tatuaż góry Tatry - wzory

Warto zaznaczyć, że wzór przedstawiający górskie szczyty może mieć ukryte znaczenie. Zastanówmy się przez chwilę, z czym kojarzą nam się wyprawy w góry? Z poznawaniem niepoznanego i zdobywaniem niezdobytego? Oczywiście. Z walką z własnymi słabościami? Z całą pewnością. Z przekraczaniem własnych granic? Bez cienia wątpliwości. Mimo że tatuaż góry nie ma ogólnie przyjętej symboliki, to każde z tych znaczeń (jak również dowolne inne) można przypisać do swojego wzoru. Większość osób decyduje się jednak na górski motyw, by wyrazić w ten sposób swoją największą pasję i oddać cześć ukochanym szczytom.

W Polsce wyjątkowo dużym powodzeniem cieszy się tatuaż przedstawiający zarys Tatr. To całkowicie zrozumiałe, mówimy tu przecież o najwyższym i najbardziej wymagającym pasmie w naszym kraju, a w opinii wielu osób - także najpiękniejszym. Nie dziwi więc fakt, że miłośnicy górskich wypraw często obierają kierunek na Tatry, a przejście Orlej Perci jest dla nich nadrzędnym celem. Zupełnie przy okazji Tatry mają na tyle charakterystyczną rzeźbę, że odwzorowane na skórze nie pozostawiają żadnych wątpliwości, co przedstawia tatuaż, a gotowy wzór prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie i widowiskowo

fot. Adobe Stock

Zdolny tatuator czy tatuatorka, jeżeli tylko będzie dysponować odpowiednio dużym "płótnem", bez problemu namaluje na skórze znaczny fragment górskiego pasma (zwykle wybór pada na najbardziej charakterystyczne obszary). Niektórzy decydują się na tatuaż przedstawiający pojedynczy szczyt. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że największe powodzenie mają Rysy i Giewont (Śpiący Rycerz charakteryzuje się wyjątkowo oryginalnym zarysem, dlatego jest wdzięcznym motywem do tatuowania), choć Gerlach - najwyższy szczyt Tatr - też ma grono zagorzałych zwolenników.

Tatuaż Tatry często wzbogacany jest o dodatkowe elementy, zwykle ściśle związane z tematyką górską. Niektóre osoby decydują się na wzór przedstawiający góry i wilka, inni wybierają niedźwiedzia lub chcą, by u podnóża gór widoczny był gęsty las. Pięknie prezentuje się też wzór, w którym za górskimi szczytami chowa się słońce lub księżyc

Każdy dodatkowy element może znacząco uatrakcyjnić tatuaż. Warto jednak pamiętać o głębokiej symbolice tatuowanych motywów. Może się okazać, że wzbogacając wzór o kolejne symbole, znacząco zmienimy jego pierwotne znaczenie. 

Mały tatuaż góry - wzory

O ile duże, skomplikowane wzory cieszą się sporą popularnością, to wypada zaznaczyć, że małe tatuaże górskie też mają swoich zwolenników. To świetny wybór dla osób, które chcą nosić na skórze dyskretny i nienachalny dowód uwielbienia największej ze swoich wszystkich życiowych pasji

Tego tupu tatuaże zwykle mają prostą formę - wzór składa się z konturu tworzącego górskie szczyty, bez cieniowania i wypełnienia. Często pod takimi motywami tatuowany jest dodatkowy element, zwykle - napis. Może to być nasze motto lub maksyma, z którą identyfikujemy wyznawane przez nas wartości. Niektóre osoby tatuują pod górami ważną dla siebie datę. To ciekawy pomysł na tatuaż z ukrytym przekazem, bo jego sens jest znany tylko osobie, która nosi wzór na swojej skórze, ewentualnie wąskiemu gronu wtajemniczonych. Osoba postronna nie odczyta niczego z takiego motywu. 

Inny ciekawy pomysł to tatuaż góry połączony z linią życia. Taki wzór wyraźnie daje do zrozumienia, że serce jego posiadacza bije dla gór, które są jego największą pasją i miłością. Ostry zarys górskich pasm sprawia, że połączenie tych dwóch elementów jest banalnie łatwa, a przy okazji - wyjątkowo efektowne.

Małe wzory nie muszą być minimalistyczne, nie należy utożsamiać ze sobą tych dwóch słów. Profesjonalny tatuator łatwo stworzy na skórze niewielkie dzieło sztuki - z kunsztownym cieniowaniem lub nawet tatuaż 3D. To świetny wybór dla wszystkich osób, które liczą na artystyczny efekt, ale nie chcą pokrywać tuszem znacznych obszarów skóry. Także w tym przypadku tatuaż można połączyć z dodatkowym elementem, jak choćby z napisem. Zachwycająco prezentuje się też wzór przedstawiający wierzchołki górskich szczytów widziane z lotu ptaka, wyrastające z morza chmur. 

Skoro o artystycznych wzorach mowa - pięknie prezentują się góry naniesione na skórę techniką tatuażu akwarelowego, w którym nie występują kontury wyznaczające granice motywu. Tak wykonany tatuaż może przybrać jeden z dwóch charakterów - realistycznego portretu lub artystycznej abstrakcji. 

Tatuaż góry i las - wzory

Mówiąc o popularnych motywach towarzyszącym wytatuowanym górom, na pierwszym miejscu należy wymienić las. To zrozumiałe, miłośnicy gór często interesują się też tematyką bushcraftu i biwakowania w leśnych ostępach. 

Taka kompozycja daje tatuatorowi całkiem spore pole do popisu. Popularne są wzory składające się z czarnych drzew i takich samych gór. Świetnie prezentują się też tatuaże, w których drzewa są wypełnione czarnym tuszem, a góry - cieniowane. Wdzięczny charakter motywu sprawia jednak, że aż prosi się o kolorowy tusz, zwłaszcza jeżeli do kompozycji chcemy dodać obraz zachodzącego słońca. Można w ten sposób otrzymać tatuaż, który bez cienia przesady porównamy do prawdziwego działa sztuki.

Warto wiedzieć, że tatuaż przedstawiający góry wyrastające na tle lasu, zyskuje nowe znaczenie. Jako symbol, las odwołuje się bowiem do życiowej energii. Taki wzór można zatem interpretować jako siłę pozwalającą mierzyć się z przeciwnościami losu.

Tatuaż góry i morze - wzory

Niektóre osoby dzielą swoją miłość między górami i morzem. W takim przypadku, oba symbole można ująć w jednym wzorze. Popularne są tatuaże, w których jeden z górskich szczytów zmienia się w falę i zdaje się pędzić, by pochłonąć pozostałe. Niektórzy decydują się na wzór podzielony na dwie części - górską i morską - które są nanoszone na nadgarstki. Oddzielnie wydają się być całkowicie niezależnymi tatuażami, ale wystarczy złączyć ręce, by utworzyły spójną kompozycję.

Tatuaż góry i wilk - wzory

Kolejne ciekawe i popularne połączenie motywów przyrodniczych to kompozycja przedstawiająca góry i wilka. Także w tym przypadku do wyboru mamy całą masę pięknych motywów. Wyjątkowo klimatycznie prezentuje się tatuaż przedstawiający wilka na tle gór, który zawodzi do księżyca. Równie atrakcyjny jest wzór, w którym wilczy łeb góruje nad zarysem pasma lub szczytu. W nieco bardziej minimalistycznej wersji, grzbiet zwierzęcia może układać się w zarys pasma

Co oznacza tatuaż przedstawiający góry i wilka? W przypadku typowo kobiecych wzorów, jeden z największych drapieżników występujących w Polsce symbolizuje oddanie i wierność. Taki motyw można zatem interpretować jako wyraz oddania górom.  

Tatuaż góry na przedramieniu lub na nadgarstku

Które miejsce będzie najlepsze do wykonania tatuażu? Wzór przedstawiający góry możemy wykonać wszędzie tam, gdzie tylko chcemy. Minimalistyczny tatuaż na nadgarstku prezentuje się wyjątkowo interesująco, zwłaszcza wykonany na wewnętrznej stronie. Tak samo dobrze wygląda tatuaż na karku. 

Jeżeli zależy nam na bardziej skomplikowanym wzorze, należy skupić się na większych miejscach. Wszelkie podłużne motywy idealnie pasują do przedramienia. Największe i najbardziej skomplikowane tatuaże warto nanieść na plecy.