Sprawdź, czy masz cechy INFJ

Osobowość INFJ (ang. introverted, intuitive, feeling, judging) została pierwszy raz uwzględniona przez Myers-Briggs Type Indicator – to kwestionariusz, który opisuje postrzeganie i podejmowanie decyzji przez badanego. Autorki, Isabel Briggs Myers i jej matka Katherine Cook Briggs, inspirowały się podczas tworzenia tego narzędzia koncepcją Junga, dotyczącą typów osobowości. Jednak dodały do niej coś autorskiego: wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego.

Test daje nam odpowiedź, który typ osobowości jest naszym, a wybór jest spory, ponieważ kwestionariusz zawiera aż 16 możliwości. Jedną z nich jest INFJ (z ang. introverted, intuitive, feeling, judging), czyli: introwertyk, intuicyjny, uczuciowy, oceniający. Osoba taka jest bardzo kreatywna, ma umiejętność analizowania i logicznego myślenia oraz charakteryzuje się dużą emocjonalnością.

Zalety osobowości INFJ

Osobowość INFJ charakteryzuje duży poziom empatii, a co za tym idzie, umiejętność współodczuwania. Osoby takie są łagodne i wrażliwe na potrzeby innych. Jednak nie oznacza to, że można je wykorzystywać. Wręcz przeciwnie! Jasno stawiają granice i nie pozwalają nadużywać swojej życzliwości.

Jak już wspomnieliśmy, INFJ można opisać jako introwertyka. Mimo to potrafi tworzyć silne więzi i relacje. Jest spostrzegawczy i widzi, gdy potrzebna jest pomoc. Chętnie wspiera bliskich, ale równie ważne jest dla niego własne zdrowie psychiczne. Jeśli więc poczuje, że coś zagraża jego dobrostanowi, to wycofa się. Można powiedzieć, że mierzy siły na zamiary.

Kreatywność to jego mocna strona. Analityczne myślenie i umiejętność rozwiązywania problemów, czasem w niestandardowy sposób, to ogromna zaleta INFJ. Wykazuje się również talentem artystycznym, który jest dla niego sposobem na wyrażanie siebie i swojej skomplikowanej natury. Ma również duszę wojownika. Chce, by świat stał się lepszym miejscem i by każdy czuł się bezpiecznie. Widzi, jakie działania mogą wspierać jego ideę i robi to, bez zbędnego gadania. 

Jest też emocjonalny i sentymentalny. Potrafi godzinami rozmyślać nad sensem istnienia. To dlatego nie będzie się wspinać po szczeblach kariery i unika rywalizacji w pracy. Poszukuje celu, czegoś, co będzie napędzać go do działania i realnych zmian. To ideały i marzenia są ważne, nie pieniądze.

W jego życiu panuje porządek, ponieważ jest niezwykle zorganizowany. Zawsze zapisuje wszystko w kalendarzu i tworzy listy, a później punkt po punkcie realizuje postawione sobie cele. Lubi mieć kontrolę nad tym, co się dzieje wokół niego i jego bliskich. Nie odkłada rzeczy na później. 

Zobacz także:

Działanie i podejmowanie decyzji opiera na logice i emocjach. Chociaż z pozoru te dwie rzeczy mogą się wykluczać, to INFJ ma niezwykłą umiejętność i świetnie potrafi je połączyć, a potem wykorzystać. Kieruje się intuicją oraz bierze pod uwagę fakty - to sprawia, że patrzy na życie realistycznie. 

Wady osobowości INFJ

Jest wiele pozytywnych aspektów osobowości INFJ, ale należy pamiętać, że ten typ ma także swoje wady. Wymienione powyżej cechy, mogą być czasami problematyczne. INFJ jest bardzo wrażliwy na krytykę i ocenę, zwłaszcza, gdy wypowiadają ją osoby mu bliskie. Nie potrafi poradzić sobie z negatywnym komunikatem i potrzebuje więcej czasu, żeby wyciągnąć z niego wnioski. Nie jest też wylewny i nie zwierza się ze swoich trudności. Nie potrafi mówić otwarcie o problemach i często trzyma emocje w sobie, cierpiąc w samotności. To wynika częściowo z jego wrażliwej natury, przez którą nie chce obciążać innych swoimi problemami, żeby nie sprawić im przykrości. Ostatnia wada, która może mu wyjątkowo utrudniać życie - to perfekcjonizm. Ta cecha często prowadzi do wyczerpania, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Zwłaszcza, gdy coś nie idzie po jego myśli i nie ma realnego wpływu na zmiany.