Brak bliskości w związku

Dlaczego mój partner nie chce już się ze mną kochać? Czy zadajesz sobie to pytanie codziennie? Warto coś z tym zrobić, bo może negatywnie wpłynąć to na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Pamiętaj jednak, że z tobą nie jest nic nie tak. Brak intymności w związku jest poważnym problemem. Między innymi to właśnie ona odróżnia relację romantyczną od tej koleżeńskiej. Z jej brakiem zmaga się więcej osób niż myślisz.

Według antropolożki, Helen Fisher na udany związek składają się trzy czynniki: pożądanie, miłość romantyczna i poczucie przywiązania. Podczas trwania związku poziomy intensywności każdego z nich zmieniają się. Na początku może być dużo seksu, a mało miłości romantycznej. Kilka lat później sytuacja może być odwrotna. Czynników tych jest naprawdę wiele. My skupimy się na tym, dlaczego twój partner nie chce już tego z tobą robić.

Źle się czuje psychicznie

Praca, rodzina, przyjaciele, dom, sprawy osobiste i problemy w relacji znacząco wpływają na nastrój i poziom energii danej osoby. Jeśli zauważyłaś, że twój partner boryka się ostatnio z jakimiś problemami, mogą one mieć duży wpływ na to, że nie ma on ochoty na współżycie.

Efekt uboczny

Czy twój partner bierze jakieś leki? Niskie libido to efekt uboczny wielu lekarstw. Zapytaj o to, co zażywa twój ukochany i sprawdź czy jednym z efektów ubocznych nie jest właśnie niskie libido. Warto wiedzieć, czy brak ochoty na intymność jest zwykłym efektem ubocznym, czy problem leży gdzieś głębiej.  

Ma niskie libido

Nawet jeśli w grę nie wchodzą żadne leki, twój partner i tak może przechodzić przez etap niskiego poziomu libido. W końcu nie jest on cały czas taki sam. Jeśli to jest powodem, to on sam może nawet nie wiedzieć do końca, co się dzieje i czuć się dziwnie.

Nie uważa tego za coś ważnego

Są osoby, dla których związek opiera się głównie na intelekcie, a nie na intymności. Może pamiętasz, że wspominał o tym, gdy się poznawaliście? Jeśli już od początku mówił ci, że nie przykłada do seksu dużej wagi, a ty myślałaś, że być może z czasem się to zmieni, to niestety, ale szanse na to są bardzo małe. Skoro nie jest to dla niego priorytet i nie dba o to, żeby w związku skupiać się także na aspekcie intymności, to najprawdopodobniej tak właśnie pozostanie.

Nie chce ryzykować, że zajdziesz w ciążę

Bycie rodzicem to naprawdę ogromna odpowiedzialność. Być może twój partner nie chce z tobą współżyć, bo boi się ryzyka zapłodnienia. Po prostu nie jest jeszcze gotowy na zostanie ojcem. Warto o tym porozmawiać i znaleźć odpowiednią formę antykoncepcji.

Zobacz także:

Stracił tobą zainteresowanie

To ostatni powód i jest on najtrudniejszy do zaakceptowania. Być może z biegiem czasu twój partner zmienił swoje upodobania, cele życiowe lub doświadczył czegoś, co zmieniło jego osobowość. Powodów, dla których miłość się wypala jest naprawdę wiele.

Czy istnieją jednak jakieś sposoby, aby polepszyć sytuację? Oczywiście! Przedstawiamy je poniżej.

Rozmowa

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem ustalenia tego, dlaczego twój partner unika intymności, jest zapytanie go o to. Porozmawiaj z nim, powiedz, co czujesz i co myślisz. Jeśli ci ufa i czuje się z tobą komfortowo, z pewnością powie ci, co go powstrzymuje. Wspólnie będziecie w stanie znaleźć najlepsze rozwiązanie tej sytuacji.

Pomoc z zewnątrz

Jeśli wasza rozmowa nie przebiegła tak, jak oczekiwałaś, ale nadal chcecie dojść do wspólnego porozumienia, skorzystajcie z terapii dla par. Specjalista/tka pomoże zidentyfikować źródło problemu i określi, czego potrzebujecie, aby go rozwiązać. Pamiętaj, że znalezienie odpowiedniego terapeuty wymaga czasu.

Krok po kroku idźcie do przodu

Kiedy wiesz już, co jest powodem niewystraczającej ilości seksu w twoim związku, wspólnie z partnerem zaplanujcie działania. Nie wywierajcie na sobie presji. Działajcie stopniowo, a efekty będą znacznie lepsze. Ten problem da się rozwiązać i wcale nie musi on zwiastować końca waszej relacji.

Ten artykuł pojawił się pierwotnie na glamour.mx