We współpracy z ekspertką – farmaceutką Katarzyną Silczuk (@magister.silczukowa) oraz marką Cetaphil, która jest marką #1 rekomendowaną przez dermatologów do skóry wrażliwej – przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na kluczowe pytania na temat radzenia sobie z niedoskonałościami na twarzy, które zadawaliście na Instagramie Glamour.

Redakcja: Od czego zacząć walkę z niedoskonałościami?

Ekspertka – farmaceutka Katarzyna Silczuk: Jeśli problem jest naprawdę duży, pierwszym krokiem powinna być konsultacja z dermatologiem. Mimo wszystko należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację składającą się z kilku kroków. Nr 1. to oczyszczanie. Twarz oczyszczamy (jeśli nosimy makijaż) dwuetapowo. Olejkiem i delikatną emulsją lub pianką. Jeśli chodzi o leczenie miejscowe, wybierajmy preparaty np. z tlenkiem benzoilu, kwasem azelainowym lub kwasem salicylowym, który zawarty jest w plasterkach Cetaphil. Ja zużyłam już 4 opakowania.

Fast Rescue Pimple Patch 24ct (1)
mat. prasowe

Kolejnym krokiem powinno być odpowiednie nawilżenie, które nie będzie powodowało wyprysków, czyli nie będzie komedogenne. Tutaj warto wybrać coś bogatego w ceramidy.
Ja na co dzień używam delikatnego nawilżającego kremu na dzień od Cetaphil. Ważna jest także ochrona przeciwsłoneczna, ponieważ kiedy stosujemy retinoidy czy kwasy, ona jest niezbędna. No i najlepiej wybierać filtry SPF 50 mineralne.

0018-22 CETAPHIL DA (1)
mat. prasowe

R: Czy w przypadku trądziku można używać peelingów?

E: Jak najbardziej, jednak należy wybrać peelingi dostosowane do skóry trądzikowej, czyli np. peelingi enzymatyczne lub z kwasami AHA lub BHA. Jednak należy unikać peelingów mechanicznych z drobinkami. Podrażniają one skórę i pogarszają stany zapalne.

R: Jakich składników szukać w kosmetykach, żeby walczyć z trądzikiem z grudkami?

  • Retinol – to mój faworyt. Działa wielokierunkowo: reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwtrądzikowo, a przy okazji też przeciwstarzeniowo. Warto jednak wprowadzać go do pielęgnacji stopniowo, najlepiej metodą „kanapkową” i zawsze stosować krem z filtrem SPF w ciągu dnia.
  • Kwas salicylowy (BHA) – ma działanie złuszczające i przeciwzapalne. Skutecznie odblokowuje pory, dzięki czemu zapobiega powstawaniu nowych zmian. Można go znaleźć m.in. w plasterkach przeciwtrądzikowych, np. marki Cetaphil.
  • Niacynamid – to wszechstronny składnik, który łagodzi stany zapalne, reguluje pracę gruczołów łojowych i wzmacnia barierę ochronną skóry. Najlepiej sprawdza się w formie lekkiego serum.

Ważne by nie łączyć wszystkich tych składników naraz – mogą wtedy nadmiernie podrażnić skórę i osłabić jej barierę hydrolipidową. Kluczem jest umiar i stopniowe wprowadzanie nowych produktów.

R: Czy plasterki na wypryski mogę stosować codziennie, także na skórę wrażliwą?

Tak, jak najbardziej plasterki możemy nosić codziennie. Dedykowane one są do skóry wrażliwej. Naprawdę nie podrażniają. Jedyne o czym musimy pamiętać, to żeby nie nakładać ich na ranki.

R: Czy można wyciskać pryszcze i zaskórniki?

Wiem, że to kusi, ale pod żadnym pozorem nie można wyciskać pryszczy. Dlaczego? Dochodzi do rozprzestrzeniania się bakterii na twarzy, ale także do pogarszenia stanu zapalnego, powiększania się zmian i ryzyka blizn. Ponadto, z tego co kiedyś słyszałam, jeśli wyciśniemy jakiegoś syfka w jednym miejscu, jest ogromne prawdopodobieństwo, że za kilka dni zrobi nam się obok.

R: Czy warto „przeczekać” trądzik, zamiast się nim zająć?

Absolutnie NIE polecam czekać, aż trądzik sam ustąpi! Może to prowadzić do pogorszenia stanu skóry, powstawania blizn i przebarwień. Wczesne wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji i leczenia może znacząco poprawić stan skóry i zapobiec dalszym problemom.

R: Jak powinna wyglądać rutyna poranna, a jak wieczorna?

Mówimy o cerze trądzikowej.

Rano: rutyna powinna skupiać się na ochronie i nawilżeniu. Oczyszczamy buzię łagodnym żelem lub pianką. Nakładamy serum z witaminą C lub niacynamidem. Obowiązkowo krem z filtrem SPF 30–50. Pamiętajcie, że tonik nie jest obowiązkowy.

Wieczorem: celem jest oczyszczenie, regeneracja i działanie aktywne. Dokładne dwuetapowe oczyszczanie (olejek + żel). Serum z retinolem lub kwasami. Pielęgnację zamykamy kremem regenerującym.

R: Jak poradzić sobie z pryszczem dzień przed ważnym wydarzeniem?

Po pierwsze – nie panikuj!
Na noc warto sięgnąć po plasterek, np. marki Cetaphil, który oprócz działania przeciwbakteryjnego ma także działanie łagodzące. Taki plasterek działa miejscowo, wycisza zmianę i wspiera regenerację skóry.
Alternatywnie można zastosować pastę cynkową, która wysusza wykwit i działa antybakteryjnie. Rano warto nałożyć na zmianę zimny okład, który obkurczy naczynia krwionośne i zmniejszy obrzęk.
Ciekawym trikiem jest tez maść z arniki, która działa przeciwzapalnie i redukuje zaczerwienienie, a w sytuacjach awaryjnych... można delikatnie wklepać krople do oczu na zaczerwienienia - tym czasowo zmniejszają rumień. Pamiętajcie, żeby nie wyciskać zmiany!

Materiał promocyjny marki Cetaphil.