Relacje damsko-męskie, męsko-męskie czy damsko-damskie (oraz wszelkie inne, gdzie w grę wchodzą miłość i namiętność) przyprawiać o ból głowy, a nawet u najbardziej dobranych par czasem dochodzi do nieporozumień i zgrzytów. Nic dziwnego, ponieważ stworzenie więzi z drugą osobą wymaga zaangażowania, ciągłej pracy i wielu kompromisów. A zatem gdzie szukać rad na temat związków, aby lepiej się w nich odnajdywać? Naszym zdaniem zwłaszcza u osób, które większość swojego czasu poświęcają na zgłębianie tego tematu. Przedstawiamy najlepsze blogi o związkach, które pomogą ci odnaleźć się w świecie randkowania, albo lepiej zrozumieć swoją osobę partnerską.

Czego może nauczyć cię blog o związkach?

Pewnie to wiecie, ale blog o związkach może być cennym źródłem inspiracji i wskazówek. Ten dobrze prowadzony (zwłaszcza przez osoby z wykształceniem np. psychologicznym) pomoże czytelnikom i czytelniczkom w zrozumieniu, rozwijaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji. Ale nie tylko. Dobry blog o związkach zainspiruje cię także do:

 • wyrażania uczuć i potrzeb,
 • rozwiązywania konfliktów,
 • budowania pozytywnego języka w relacjach,
 • lepszego rozumienia uczuć i potrzeb swojej drugiej połówki,
 • opanowywania technik negocjacji, radzenie sobie ze złością i frustracją
 • radzenie sobie z różnicami w osobowościach, 
 • umiejętnego radzenia sobie z emocjami,
 • budowania i utrzymywania intymności w związku,
 • czerpania satysfakcji z bycia razem,
 • eksplorowania seksualności i pielęgnowania romantycznych gestów.

Które z dostępnych w sieci blogów najlepiej przekazują tę wiedzą? Oto 5 najlepszych (naszym zdaniem) blogów o zwiąkach.

Segritta by Matylda Kozakiewicz – blog o związkach (nie tylko) dla dziewczyn

Segritta to blog, na którym znajdziemy artykuły dotyczące lifestyle’u, kultury i psychologii. Nas interesuje ta trzecia kategoria, ponieważ autorka skupia się w niej na pisaniu treści o relacjach damsko-męskich, z psychologicznego i socjologicznego punktu widzenia. Matylda Kozakiewicz, czyli autorka bloga, nie boi się szukać odpowiedzi na skomplikowane pytania, na przykład czy zawsze powinniśmy informować o zdradzie albo, czy to dobrze, że kobiety udają orgazmy. W swoich artykułach stara się też obalać popularne mity dotyczące związków, przykładowo próbuje uzmysłowić nam, że rozstanie nie zawsze musi być porażką i wiązać się z negatywnym balastem emocjonalnym.

Matylda jakiś czas temu napisała wirtualną książkę o tytule „Ebook o złych związkach”, w którym przedstawiła najciekawsze badania i teorie psychologiczne dotyczące relacji romantycznych. W publikacji znajdziemy informacje o tym, dlaczego możemy mieć problem ze znalezieniem drugiej połówki, ale także rady dla osób będących w stałych związkach, które mogą pomóc im osiągnąć szczęście i spełnienie.

Jeśli spodoba wam się ten blog, po więcej treści zajrzyjcie na instagramowe konto autorki @segritta.

Ja orbita by Anna Ulatowska – blog o emocjach

Ja orbita to blog związkowo-lifestylowy, na którym autorka porusza ważne kwestie dotyczące relacji międzyludzkich, życia codziennego, seksu, psychologii i kultury. W długich, ciekawych felietonach, Anna stara się spojrzeć na życie ze zdrowej perspektywy, pokazując nam, że praktycznie nad każdym jego aspektem jesteśmy w stanie pracować. Jej teksty pełne są opisów osobistych przeżyć i sytuacji, dzięki sprawiają wrażenie niezwykle wiarygodnych, i czyta się je z zapartym tchem (prawie jak książkę fabularną!).

Zobacz także:

Na blogu znajdziemy też sekcję „Eros”, która jest w całości poświęcona tematyce związanej z seksem. Artykuły mówią o wielu ciekawych kwestiach dotyczących życia erotycznego, takich jak oglądanie filmów porno czy relacje typu friends with benefits.

Chcecie więcej? W ramach bloga powstał e-book „Co dalej po rozstaniu?”, po który warto sięgnąć niezależnie o tego, czy właśnie w takim położeniu aktualnie się znajdujecie, a także zajrzeć na Instagram autorki @jaorbita.

„Joanna Pachla – blog o związkach, rodzinie i fajnym życiu”

Jak sama nazwa wskazuje, blog założony przez Joannę Pachlę jest związkowo-lifestyle'owy. Autorka podkreśla, że „pisze o kobietach dla kobiet”. Stara się edukować, tworząc treści, które pokazują, jak nie powinny wyglądać relacje, a które zachowania powinny być zauważane i doceniane. Waszej uwadze polecamy m.in. treści: Na co godzą się kobiety w związkach?Czy można ufać facetom z Tindera? czy Kiedy się rozstać? Poradnik dla niezdecydowanych.

Sama autorka o związkach sporo pisze również na swoim instagramowym koncie @joannapachla, gdzie również możecie ją bliżej poznać. Nie brakuje tam również wpisów z dozą humoru i przymrużeniem oka. Nas szczególnie rozbawił ten, w którym obserwatorki Joanny Pachli oraz sama autorka opisały najbardziej wkurzające zachowania swoich drugich połówek.

Seksuolog bez tabu, czyli Joanna Niedziela

Seksuolog bez tabu to blog prowadzony przez psycholożkę i seksuolożkę Joannę Niedzielę. Jak możemy domyślić się po samej nazwie, jego tematyka skupia się głównie wokół życia seksualnego. Jest to jednak jeden z ważniejszych elementów relacji, więc postanowiliśmy umieścić go w tym artykule.

Na blogu znajdziemy masę artykułów i publikacji zahaczających o tematy, o których rzadko się rozmawia, takie jak trudności z osiągnięciem erekcji, masturbacja, męskie strefy erogenne, albo wpływ używek na naszą seksualność. Autorka stara się oswajać tematy tabu, a także dawać wskazówki, jak czerpać jak najwięcej przyjemności z naszego życia seksualnego. Polecamy poczytać, z partnerem / partnerką albo solo :).

Kultura seksualna – o seksie dla par, solo i o wiele, wiele więcej

„Seksualny savoir-vivre, czyli blog o związkach, rodzinie i seksualności” – brzmi podtytuł Kultury seksualnej, czyli świetnego bloga prowadzonego przez cenioną i znaną w sieci seksuolożkę Małgorzatę Iwanek. Autorka rzetelnie, ale i czule tłumaczy, jak nasze życie seksualne przekłada się na codzienność i na odwrót, nie boi się kontrowersyjnych tematów, odpowiada na pytania o seks, relacje, rodzicielstwo, których często nie mamy komu zadać. Zastanawiamy się, co jest normalne, co jest zdradą itp. Jakie jeszcze tematy możecie znaleźć na blogu Kultura seksualna?

 • Długoletnie związki
 • Dbanie o siebie
 • Seks przyszłości
 • Jestem w związku i myślę o innych

Zaglądajcie też na instagramowe konto @kulturaseksualna, gdzie zgromadzona przez seksuolożkę społeczność dzieli się swoimi doświadczeniami. 

Jeśli zaś chcecie jeszcze więcej dowiedzieć się o seksie, w tym seksie w relacjach i gadżetach erotycznych, to zaglądajcie na stronę Proseksualna.pl, którą prowadzi seksedukatorka Natalia Grubizna.