Raphael Bob-Waksberg „Ktoś, kto cię będzie kochał w całej twej nędznej glorii”

Znasz animowany serial o gadającym koniu „BoJack Horseman”, który jest cudowną, abstrakcyjną celebracją przegrywania życia? Jeśli nie, to marsz na Netfliksa. Jeśli tak, to tym bardziej zainteresuje cię ten zbiór opowiadań, bo jego autorem jest pomysłodawca i producent wykonawczy „BoJacka”. „Ktoś, kto cię będzie kochał w całej twej nędznej glorii” to opowiadania o miłości, związkach, szukaniu bliskości. Bob-Waksberg fantazyjnie pogrywa sobie z klasyczną formą i jak szalony sypie niebanalnymi pomysłami na historie. Bywa mocno abstrakcyjnie. Jak w tym opowiadaniu o parze narzeczonych, którym nie starcza pieniędzy na okazałe zaręczynowe jajo i sił, by kwestionować tradycje. Albo jak w tym o drzwiach, za którymi dzieje się rewers twojego życia, a ty jesteś swoim przeciwieństwem. Albo jak w tym o parku rozrywki, którego pracownik boleśnie doświadcza, że zakochać się w człowieku to każdy potrafi. A w nieudanym eksperymencie genetycznym? Wszyscy jesteśmy nieudanymi eksperymentami genetycznymi, to książka o tym.
 

Wydawnictwo Insignis, 39,99 zł
 

Sally Rooney „Normalni ludzie”

Jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat, choć wytknięto już kilkakrotnie, że zamieszanie wokół młodej irlandzkiej pisarki Sally Rooney jest odwrotnie proporcjonalne do literatury, którą uprawia. „Normalni ludzie” nie są powieścią wybitną, nie próbują nią być. Ale to historia tak surowa, tak intensywna, że mniej odpornych może nieźle pokaleczyć. Zresztą o pokaleczonych opowiada. On jest lubianym, popularnym chłopakiem. Ona – wręcz przeciwnie, uchodzi za dziwaczkę, nie ma przyjaciół. Spotykają się jeszcze w liceum, potem ich drogi przecinają się jeszcze kilka, jeśli nie kilkanaście razy. Szczęśliwych finałów tu niewiele. Prawdy o tym, jak bardzo nieporadnie funkcjonujemy wśród innych ludzi aż nadto.
 

Wydawnictwo W.A.B., 31,99 zł
 

Euny Hong „Nunchi. Koreański sekret dobrych relacji z ludźmi”

Idealna książka na kryzys, z którym właśnie przyszło nam się zmierzyć. Prognozy, te dotyczące relacji, są marne. Obowiązkowa kwarantanna doprowadzi do rozpadu związków i rodzin, bo przymusowe spędzanie czasu z kimś 24 godziny na dobę, w zamknięciu, przez co najmniej kilkanaście dni z rzędu, jest tak trudne, że powinno być dyscypliną olimpijską. Z drugiej strony, gdy sytuacja się unormuje, ci którzy kwarantannę spędzili samotnie, będą wygłodniali kontaktów z innymi ludźmi. „Nunchi” przydaje się w obu wariantach. I nie, to żadna nowa moda na modłę porządków według przykazań Marie Kondo. Nunchi, jak przekonuje autorka książki, to praktyka, którą Koreańczycy stosują od dawna, zarówno w relacjach prywatnych, jak i zawodowych. Można się z tym urodzić, można się tego nauczyć. Jak? Rozwijając inteligencję emocjonalną. Przeczytasz tę książkę, będziesz umiała czytać ludzi.
 

Zobacz także:

Wydawnictwo Literackie, 44,90 zł

Marta Dyks poleca swoje ulubione gry planszowe (i nie tylko!) na długie wieczory w domu
 

Michał Zygmunt „Krew i honor”

Wow, ten to potrafi namieszać. „Krew i honor” to trochę romans, trochę powieść historyczna. Jest i urocze hulaszcze życie, i poważna polityka. Michał Zygmunt przepisuje historię Polski, opowiada ją po swojemu, bardzo współczesnym językiem (gdyby dzisiejsi hipsterzy żyli w międzywojniu, wyobraź sobie). Zresztą sam wydawca książki napisał, że „Krew i honor” to miks „Stawki większej niż życie” i „Tamtych dni i tamtych nocy”, co nieźle oddaje specyfikę powieści. Od skakania po konwencjach robi się aż duszno, ale „Krew i honor” to przede wszystkim uniwersalna opowieść o miłości, przyjaźni, pożądaniu, tożsamości narodowej i potrzebie ideologicznego przynależenia (bardzo na teraz).
 

Wydawnictwo Krytyka Polityczna, 39,90 zł

Polskie filmy online, które warto zobaczyć
 

Sarah Knight „Jak uspokoić swoje myśli”

Sarę Knight obwołano swego czasu „antyguru rozwoju osobistego”. Bo miała odwagę powiedzieć coś, co wszyscy myślą: jeśli nie chcesz czegoś robić, to po prostu tego nie rób. Nie musisz mieć mieszkania wysprzątanego na błysk, nie musisz zrywać się bladym świtem, by biec na trening, niczego nie musisz. Kilka bestsellerowych poradników później z „Magią olewania” na czele Sarah Knight jest jedną z najbardziej wziętych ekspertek w dziedzinie coachingu. W swojej nowej książce podpowiada, jak nie dać się własnej głowie, która tworzy setki nieprzychylnych scenariuszy, bo ten rodzaj myślenia szkodzi zdrowiu i życiu. Jeśli nie śpisz, bo wymyślasz, co jeszcze może pójść nie tak, ta książka jest zdecydowanie dla ciebie.
 

Wydawnictwo Muza, 37,90 zł

Margaret Atwood „Testamenty”

Gdy lata temu namawiano Margaret Atwood, by napisała drugą część swojej bestsellerowej „Opowieści Podręcznej” (na podstawie kilka lat temu powstał świetny serial – to tak gdyby ktoś spędził ostatnią dekadę na bezludnej wyspie i nie kojarzył), ta stanowczo wzbraniała się. Aż rzeczywistość zaczęła zbyt mocno przypominać fikcję, w której kobiety są jedynie żonami, surogatkami i pomocami domowymi (ujęłam to delikatnie). „Testamenty” to kontynuacja „Opowieści Podręcznej”. Republika Gilead jest pogrążona w kryzysie, brakuje jedzenia, Podręczne (czyli te, których zadaniem jest rodzić) umierają, dzieci rodzą się chore i zdeformowane... Innego końca świata nie będzie?


Filmy o epidemii, wirusach i końcu świata, które warto obejrzeć
 

Elton John „Ja”

Sukces biograficznego filmu „Rocket Man” musiał zachęcić. Elton John idzie za ciosem i wydaje pierwszą autobiografię. A on akurat ma o czym opowiadać. Imprezy u Królowej Elżbiety, nadzy kelnerze na afterparty po koncercie (marzenia trzeba spełniać). Wiadomo, że biografia Eltona Johna to nie tylko opowieść o jednej z największych karier muzycznych XX wieku, ale też o trudach wychodzenia na prostą po co najmniej 20 latach intensywnego balowania. Kto by nie chciał chociaż przez weekend pożyć tak, jak Elton John żył w lata 70. Czytajcie i planujcie. Bo plan się przyda, gdy już będzie można bezpiecznie wychodzić z domu.
 

Wydawnictwo Otwarte, 54,99 zł


Zobacz także: Porywające filmy muzyczne – zatrać się w dźwiękach i fabule!