Dlaczego paznokcie żelowe odpadają? To pytanie dość często pojawia się na forach internetowych i kanałach społecznościowych poświęconych stylizacji dłoni. Okazuje się, że przeważnie powodu takiej sytuacji należy upatrywać w popełnionych błędach. Zdarzają się one przede wszystkim przy samodzielnym wykonywaniu popularnych żeli, chociaż mogą dotyczyć również mani wykonywanego w salonie. Na co zwrócić uwagę, wykonując paznokcie żelowe, aby zapobiec przykrym niespodziankom?

Paznokcie żelowe to bardzo wygodna metoda, pozwalająca stworzyć w zasadzie dowolny kształt płytki. Dzięki temu doskonale sprawdza się przy problemie z jej osłabieniem lub łamliwością. Cały proces polega na przedłużeniu i wzmocnieniu naturalnego paznokcia, a następnie ciekawe wykończenie efektu.

Dlaczego paznokcie żelowe odpadają?

Doświadczenia ekspertów wskazują, że paznokcie żelowe odpadają najczęściej ze względu na nieprawidłową technikę ich wykonywania, rzadziej przez złe jakościowo produkty. Jakich błędów trzeba wystrzegać się przede wszystkim?

 • Niewłaściwe lub pominięte przygotowanie płytki

Cleaner do paznokci oraz primer to preparaty, których zadaniem jest odtłuszczenie płytki i zmodyfikowanie jej pH, co z kolei przekłada się na zwiększoną przyczepność. Ten etap zapobiega także zapowietrzeniu, objawiającemu się jako białe plamki występujące tuż pod powierzchnią paznokci. W przypadku pominięcia wspomnianej czynności można spodziewać się, że stylizacja okaże się nietrwała.

 • Nieprawidłowe nakładanie żelu

Paznokcie żelowe - w zależności od potrzeb - wymagają nałożenia dwóch lub nawet trzech warstw preparatu. Nie można jednak zapomnieć, by za każdym razem utwardzić je w lampie UV. Pod pierwszą warstwą powinien znaleźć się wspomniany wyżej primer, który zwiększy przyczepność i ograniczy ryzyko odpadania. Po nałożeniu żelu można aplikować hybrydę, pamiętając o zachowaniu właściwej kolejności: baza, kolor, warstwa nawierzchniowa.

Dlaczego paznokcie żelowe odpadają, mimo że warstwy zostały odpowiednio utwardzone? Sytuacja taka może się zdarzyć, jeśli warstwa żelu u nasady będzie zbyt gruba lub gdy zostanie naruszona podczas piłowania płytki.

 • Zła kondycja paznokci

Aby paznokcie żelowe były trwałe i piękne, należy zadbać o ich regularną pielęgnację. Przede wszystkim warto przestrzegać przerw w noszeniu stylizacji - takie momenty odpoczynku są zbawienne z punktu widzenia procesów regeneracyjnych naturalnej płytki. W tym czasie dobrze jest stosować odżywki z keratyną, wapniem i witaminami. Działają one wzmacniająco i utwardzająco.

Zobacz także:

Istotna jest również prawidłowo zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w pełnowartościowe białko i składniki mineralne: krzem, wapń, cynk oraz magnez. W razie potrzeby lub stwierdzonych niedoborów warto stosować właściwą suplementację. Odżywione paznokcie są twardsze i bardziej odporne na urazy mechaniczne.

 • Brak pielęgnacji skórek

Kłopot z odpadaniem paznokci żelowych może być także spowodowany pominięciem lub niewłaściwym potraktowaniem skórek na pierwszym etapie pielęgnacji. Najczęściej zdarzające się błędy to brak ich usunięcia z płytki lub usunięcie preparatem na bazie olejków. Niekorzystnie na trwałość żelu wpłynie także zalanie skórek.

 • Niewłaściwy dobór produktu

Poszczególne produkty różnią się właściwościami. Istnieją żele, które lepiej nakładać na tipsy, ale są także takie, które sprawdzą się przy naturalnej płytce paznokcia. Taka informacja zwykle znajduje się na opakowaniu, dlatego warto zapoznać się z zamieszczonym tam opisem.

Jak zrobić paznokcie żelowe poprawnie, żeby nie odpadały?

Paznokcie żelowe można wykonać zarówno samodzielnie, zaopatrując się wcześniej w odpowiednie narzędzia, jak i udać się w tej sprawie do gabinetu kosmetycznego. Niezależnie od tego, która z metod zostanie wybrana, instrukcja krok po kroku zawsze wygląda tak samo.

W pierwszej kolejności należy zgromadzić niezbędne akcesoria, czyli:

 • pilnik do paznokci,
 • kostkę polerską,
 • żel jednofazowy (służący do aplikacji wszystkich trzech warstw) lub trzyfazowy (bazę, żel i nabłyszczacz),
 • cleaner do paznokci,
 • primer,
 • lampę UV do utwardzania każdej warstwy,
 • cążki,
 • pędzelek do nakładania żelu,
 • tipsy i klej do tipsów lub szablony z folii,
 • płyn do dezynfekcji,
 • preparat do pielęgnacji skórek.

Jak poprawnie wykonać paznokcie żelowe? W pierwszej kolejności należy zdezynfekować dłonie, obciąć lub opiłować naturalną płytkę i za pomocą kostki delikatnie zmatowić jej powierzchnię. Następnie zastosować cleaner w celu odtłuszczenia podłoża. Teraz kolej na primer aplikowany na czystą płytkę. Przed przystąpieniem do kolejnych działań trzeba poczekać, aż preparat odparuje. Prócz tego warto jeszcze zadbać o skórki wokół paznokci, dokładnie tak, jak robi się to przy klasycznym manicurze. 

Jeśli żel ma być aplikowany na tipsy, właśnie w tym momencie należy je przymocować za pomocą kleju, wcześniej dopasowując do pożądanego kształtu za pomocą cążek i pilnika. Później wystarczy zmatowić powierzchnię kostką. Szablonom także trzeba nadać odpowiednią formę i nałożyć na palec zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Kolejnym etapem jest już aplikacja właściwego preparatu.

Żel do paznokci należy nakładać ostrożnie, cienką warstwą za pomocą specjalnego pędzelka. Trzeba uważać, aby nie zalać skórek. Jeśli tak by się stało, trudno będzie później usunąć preparat, a samo zdobienie utrzyma się na płytce krócej. Warto skorzystać z porady, zgodnie z którą pierwsza warstwa powinna być cienka i równomiernie rozłożona na całym paznokciu, zadaniem drugiej jest wygładzenie ewentualnych nierówności, trzecia zaś ma utrwalić cały manicure i nadać mu ostateczny szlif.

Pierwsze dwie aplikacje wymagają zmatowienia kostką, utwardzenia pod lampą i przemycia cleanerem dla większej trwałości. Po nałożeniu ostatniej warstwy nie powinno się już wyrównywać kształtu płytki. Na koniec można wmasować w dłonie i skórki preparat do pielęgnacji albo oliwkę, ale nie jest to konieczne.

Co zrobić, żeby paznokcie żelowe długo się trzymały?

Dlaczego paznokcie żelowe odpadają? Odpowiedź na to pytanie padła już wyżej. Teraz warto zastanowić się, co zrobić, aby przedłużyć ich trwałość. Standardowo całość może pozostać w niezmienionym stanie nawet przez 5 tygodni, ale jest to uzależnione od wielu czynników, między innymi stanu płytki, tempa wzrostu, zastosowanych preparatów czy codziennych aktywności. Po około 3 tygodniach żel wymaga uzupełnienia ze względu na naturalny odrost.

Jak dbać o paznokcie żelowe? Przede wszystkim warto zachowywać czystość, unikając zabrudzeń, tłustych plam czy pyłków. Podczas prac domowych dobrze jest korzystać z rękawiczek, zwłaszcza gdy wykorzystywane detergenty są inwazyjne. Dłoni nie powinno się również narażać na kontakt  acetonem i zmywaczami. Liczą się również codzienne proste nawyki: regularne nakładanie kremów nawilżających, mycie delikatnym mydłem, wcieranie olejku w skórki.

Dlaczego żel odpryskuje od płytki paznokcia?

Zdarza się, że nałożony na płytkę żel odpryskuje lub odchodzi od paznokcia. Najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednie przygotowanie powierzchni lub jej niewłaściwe zmatowienie. Aby tego uniknąć, należy zadbać o zniwelowanie wszystkich połyskujących fragmentów, także w okolicach wałów okołopaznokciowych. Przyda się do tego blok polerski lub pilnik o odpowiedniej ziarnistości, odtłuszczacz i punktowo nakładany primer.

Czasami może to być kwestia produktu. Jeśli odpryskiwanie powtarza się, mimo wyeliminowania najczęstszych błędów, warto spróbować z innym żelem lub odtłuszczaczem. Trzeba też sprawdzić, czy żarówka w lampie nie jest przeterminowana - czasami najprostsze rozwiązania działają. Jeśli i to nie pomoże, alternatywę stanowią paznokcie akrylowe. W przeciwieństwie do żelu akryl mocno przylega do płytki, a do wstępnego utwardzenia masy dochodzi samoistnie w ciągu kilku minut, choć o pełnej trwałości można mówić po upływie dwóch dni.

Ile kosztują paznokcie żelowe? W salonie kosmetycznym to około 100 - 150 zł za pierwsze nałożenie i około 90 - 130 zł za uzupełnienie. Chcąc wykonać taki manicure samodzielnie w domu, trzeba zaopatrzyć się w zestaw za około 200 - 300 złotych. Koszt samego żelu to od kilkunastu do 40 złotych.