Friz, a właściwie Karol Wiśniewski, to prawdziwe złote dziecko polskiego internetu. Urodzony w 1996 roku w Krakowie vloger w 2018 roku zdecydował się postawić wszystko na jedną kartę i wzorem gwiazd YouTube'a ze Stanów Zjednoczonych stworzył grupę influencerów, w skład której weszli jego przyjaciele. Ekipa, bo tak nazwał swój projekt, okazała się być strzałem w dziesiątkę. Miliony internautów, zwłaszcza tych młodszych, zaczęły z zapartym tchem oglądać ich rozrywkowe filmiki i śledzić życie członków internetowej paczki, która zamieszkała razem w luksusowym domu na obrzeżach Krakowa. Sprawdźcie, co wiemy na ich temat i jak doszli do tego miejsca, w którym są teraz.

Ekipa - obecny skład

Poza samym Frizem w skład Ekipy wchodzi aktualnie jeszcze dziesięć innych osób. Poznajcie ich bliżej.

Wersow (Weronika Sowa) - dziewczyna Friza. Przyszła na świat 31 sierpnia 1996 roku. W związku z założycielem Ekipy jest od 2018 roku. Pochodzi z Mielca (woj. podkarpackie). Studiowała prawo, ale przerwała naukę, aby w pełni skupić się na swojej rozwijającej się w ekspresowym tempie karierze w mediach społecznościowych. Zajęła drugie miejsce w Rankingu Polskich Influencerów 2020 stworzonym przez twórców branżowej konferencji See Bloggers we współpracy z platformą Influ Tool, ustępując jedynie Robertowi Lewandowskiemu.

Tromba (Mateusz Trąbka) - jeden z najlepszych przyjaciół Friza i pierwszych członków Ekipy. Z Karolem poznali się za sprawą gry Pokémon GO w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Urodził się 14 kwietnia 1996 roku. Fan tatuaży i egzotycznych zwierząt – jego dwa węże mają nawet swój własny profil na Instagramie (@puszekokruszek_).

Marcysia (Maria Ryskala) - dziewczyna Tromby. Urodziła się 25 grudnia 1997 roku. Youtuber przedstawił ją swoim widzom we wrześniu 2019 roku. Podobnie jak jej ukochany, znana jest z zamiłowania do tatuaży –pierwszy z nich pojawił się na jej ciele gdy miała zaledwie 15 lat. Nie ukrywa, że lubi eksperymentować ze swoim wyglądem.

Murcix (Marta Błoch) - pochodzi z Czarnkowa (woj. wielkopolskie). Urodziła się 2 listopada 1998 roku. Do Krakowa przeprowadziła się w wieku 19 lat. Lubi gotować – na swoim kanale na YouTube publikuje sporo filmików, na których przyrządza dania według przepisów z TikToka oraz testuje nowe produkty i potrawy. Ma kota, Krokieta, który także ma własny profil na Instagramie (@kotkrokiet).

Mini Majk (Mateusz Krzyżanowski) - urodził się 16 grudnia 1995 roku. Zyskał rozgłos za sprawą humorystycznych filmików ukazujących codzienność osób niskorosłych. Miłośnik zwierząt – ma psa i dwa żółwie. Interesuje się sportami walki. Sam wystąpił nawet na gali Fame MMA 5. W oktagonie stoczył walkę z youtuberem, Markiem Kruszwilem.

Zobacz także:

Wujek Łuki (Łukasz Wojtyca) - manager Ekipy, rocznik 1985, co czyni go jej najstarszym członkiem. Prezes zarządu spółek Ekipatonosi, Ekipa Games i Serwer Ekipy, a także członek organu nadzoru Ekipa Holding. W praktyce odpowiada za wsparcie gwiazd Ekipy, organizację ich pracy i podejmowanie kluczowych decyzji biznesowych.

Fusialka (Katarzyna Bożek) - partnerka Wujka Łukiego. Urodziła się 10 czerwca 1998 roku. Miłośniczka gier wideo. Działalność w Ekipie zaczynała od pracy w Ekipatonosi, czyli oficjalnym sklepie Ekipy. Z czasem zaczęła się coraz więcej udzielać w mediach społecznościowych, aż w końcu wiosną 2021 roku założyła swój własny kanał na YouTube.

Poczciwy Krzychu (Kamil Chwastek) - przyszedł na świat 31 lipca 1994 roku. Największy fan motoryzacji spośród wszystkich członków Ekipy. Początkowo zajmował się zaopatrzeniem i logistyką grupy.

Patec (Jakub Patecki) - urodzony 30 września 1997 roku. Działał aktywnie na YouTube na długo przed dołączeniem do Ekipy – jego stare filmiki można wciąż znaleźć na kanale o nazwie WszystkoVlog. W domu Ekipy zamieszkał stosunkowo niedawno, bo pod koniec 2019 roku. Uczęszczał do katolickich szkół. W 2021 roku obronił tytuł inżyniera.

Nowciax (Piotr Nowak) - najnowszy członek Ekipy. Współpracę z Karolem i resztą składu zaczynał jako fotograf. To właśnie on wykonał podwodne zdjęcie Friza na potrzeby artykułu w magazynie Forbes. Do tej pory odpowiada za sporą część sesji zdjęciowych Ekipy. Interesuje się modą, a zwłaszcza streetwearem i obuwiem sportowym. Posiada własną markę odzieżową o nazwie Relab.

Warto dodać, że jesienią 2020 roku z Ekipy z przyczyn osobistych odszedł Mixer (Mikołaj Magdziarz), były chłopak Murcix. W najbliższym czasie skład najprawdopodobniej powiększy się o jedną osobę – mowa o pochodzącej z Redy tegorocznej maturzystce, Paulinie Kozłowskiej, a prywatnie nowej partnerce Mini Majka. Partnerka youtubera niedawno zamieszkała na stałe w domu Ekipy.

Ekipa - piosenki, koncerty

Przygoda Ekipy z muzyką rozpoczęła się w lutym 2020 roku od wyzwania polegającego na napisaniu i nagraniu autorskiego utworu oraz stworzeniu do niego profesjonalnego teledysku w zaledwie 24 godziny. W ten sposób powstał kawałek Przejmujemy Jutuby z gościnnym udziałem grupy WiP Bros. Tego samego roku rozpoczęły się prace nad debiutanckim albumem Ekipy. Krążek zatytułowany Sezon 3 ukazał się 26 czerwca 2021 roku. Promowały go single 3kipa, Zaebyście z raperem Qry, Chill, Zygzak z raperem Jacusiem i Napad na bank z Roksaną Węgiel.

Na początku sierpnia ma się odbyć premierowy koncert Ekipy – bilety na to wydarzenie można było jedynie dostać wraz z kolekcjonerskim boxem dostępnym w pre-orderze w sklepie Ekipatonosi. W planach jest także trasa koncertowa.

Ekipa - zarobki, giełda

Bijące rekordy popularności filmy na YouTube, sprzedaż odzieży, gadżetów oraz współprace z różnymi markami przynoszą Ekipie zyski liczone w milionach złotych. W 2021 roku szerokim echem w ogólnopolskich mediach odbiła się współpraca youtuberów z firmą Koral, której efektem były bestsellerowe lody Ekipa.

W lipcu Friz i spółka nawiązali współpracę z położonym w Zatorze parkiem rozrywki Energylandia. W rezultacie pojawił tam ich własny rollercoaster Ekipa Light Explorers oraz powstała strefa relaksu Ekipy. Nie jest tajemnicą, że Ekipa przygotowuje się też do wejścia w niedalekiej przyszłości na rynek gamingowy oraz filmowy.

Ile zarabia Ekipa? Pojęcie o sumach, jakie regularnie trafiają na konto idoli polskiej młodzieży, może dawać informacją, że przychody netto z samej przedsprzedaży albumu Sezon 3 wyniosły 2,2 miliona złotych.

Po podpisaniu umowy z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym Ekipa Friza weszła w 2021 na giełdę jako Spółka Akcyjna Ekipa Holding. W czerwcu ujawniono, że pozyskała ona 10,4 miliona złotych od nowych inwestorów.