Książka zamiast kwiatów - pomysł na prezent ślubny dla czytających

Zamiast kwiatów, dlaczego nie podarować książki na ślub? W dzisiejszych czasach pary często proszą o datki na schroniska dla zwierząt, materiały plastyczne dla dzieci z domów dziecka, butelkę dobrego wina, rośliny doniczkowe czy ramki na zdjęcia. Jeśli są miłośnikami książek, ofiarowanie odpowiedniej, wciągającej i pięknie wydanej lektury to idealna opcja na prezent. Sprawdź, jakie książki sprawdzą się zamiast kwiatów.

Jaka książka na prezent ślubny?

Książka na ślub zamiast kwiatów ciętych? Dlaczego nie? Dziś bardzo często państwo młodzi zamiast pachnących bukietów proszą o karmę dla zwierząt, którą przekazują do zaprzyjaźnionego schroniska, przybory plastyczne dla dzieci z domów dziecka, dobre wino, kwiaty doniczkowe czy ramki do zdjęć. Jeśli ich pasją jest czytanie, świetnym pomysłem może być uniwersalna, ponadczasowa i ciekawa książka dla młodej pary.

Książka dla młodej pary - poradnik

Doskonałym rozwiązaniem jest książka na ślub w formie poradnika. Jeśli państwa młodych fascynują podróże – niech będzie to niezbędnik wędrowca, jeżeli wprowadzą się wkrótce do nowego mieszkania – poradnik o aranżacji wnętrz. A może spędzają godziny na rowerowych wycieczkach, pasjonują się wędkarstwem, uwielbiają górskie szlaki, nurkują, latają paralotnią, szydełkują, sklejają wspólnie modele samolotów z okresu II wojny światowej – jakiegokolwiek hobby by nie mieli, na pewno na rynku dostępna będzie choćby jedna pozycja książkowa o tej tematyce.

Co zamiast koperty z pieniędzmi dla pary młodej? O niestandardowe pomysły na prezent ślubny pytamy eksperta

Książka kucharska na prezent ślubny

Jako obdarowujący znajdujemy się w sytuacji wręcz komfortowej, jeśli nowożeńców fascynuje kucharzenie. Smaczne jedzenie zawsze jest doceniane, dlatego pozycji związanych ze sztuką kulinarną jest na rynku wydawniczym naprawdę mnóstwo.

Kucharska książka na prezent ślubny. Wspólne gotowanie może być pasjonujące, o czym zapewniają autorzy Gotowania we dwoje. Każdy zawarty w niej przepis rozpisany został na role – dla niej i dla niego, dlatego posiłek rzeczywiście ma szansę zostać przyrządzony wspólnymi siłami i stać się zarówno sukcesem kulinarnym, jak i romantycznym. Podobną pozycją jest Zakochani w kuchni. Książkę podzielono na rozdziały, które odpowiadają sytuacjom napotykanym w codziennym życiu. Dowiemy się z niej jak przygotować śniadanie do łóżka, lunch do pracy czy codzienną kolację na ciepło. Otrzymamy wskazówki związane z organizowaniem obiadów dla całej rodziny, przyrządzaniem romantycznych kolacji we dwoje, drinków oraz smacznych deserów.

Kucharska książka na wesele. Występując w charakterze gości weselnych, zgodnie z zasadami savoir vivre zobowiązani jesteśmy do zakupu bardziej wyrafinowanego i droższego prezentu. Jeśli państwo młodzi to para zapalonych bibliofilów, z pewnością docenią unikalny reprint wydanej w 1682 r. książki kucharskiej o długim tytule Compendium ferculorum albo zebranie potraw Stanisława Czernieckiego, kuchmistrza hrabiego Alexandra Michała Lubomirskiego napisane. Ciekawe przepisy przedstawione zostały na papierze czerpanym, drukowane składem ręcznym czcionek, tłoczone i oprawione w skórę również ręcznie. Autor zdradza tajemnice hrabiowskiego kuchmistrza, opisując, jak upiec kurczę w butli albo tak przyrządzić rybę, żeby jej jedna część była smażona, druga pieczona a trzecia gotowana.

Zobacz także:

Książki kucharskie dla wegan i wegetarian, czyli pierwsze kroki w kuchni roślinnej, bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego

Śmieszna książka na prezent ślubny

Jaka książka na prezent ślubny będzie odpowiednia? Czy zamiast kupować ambitną literaturę w postaci Ulissesa Joyce’a ryzykując, że wyląduje na półce i nie zostanie nigdy przeczytana, wypada pobawić się nieco tematem? Może zamiast konwencjonalnej powieści po prostu wydać książkę o młodej parze? Profesjonalną, prawdziwą, z fotografiami, narracją i dialogami? Niech będzie to opowieść o wspólnej wyprawie do Tajlandii, która już na lotnisku zaczęła się ciekawie, bo butelka zakupionego w strefie wolnocłowej wysokoprocentowego alkoholu jakimś zrządzeniem losu otworzyła się sama i sama też opróżniła, dziwnym sposobem powodując „zawianie” męskiej części wyprawy. Cud ten udokumentowany został przez żeńską jej część z pieczołowitą starannością. Podobnie jak kąpiel słoni, pełna zachwytów i komentarzy, wizyta w moralnie podejrzanej dzielnicy Bangkoku i wiele, wiele innych ciekawych zdarzeń. Książka dla młodej pary z przyszłą żoną i mężem w roli głównej z pewnością będzie wspaniałym podarkiem.

Książka religijna na prezent ślubny

Religijna książka w prezencie ślubnym to pomysł nieco kontrowersyjny, jeśli państwo młodzi nie są zaangażowani w życie wspólnotowe a w kościele pojawiają się okazjonalnie. Może zostać w takiej sytuacji odebrana jako próba ingerencji w ich życie prywatne i nagabywanie, szczególnie jeśli obdarowujący jest osobą głęboko wierzącą i praktykującą.

Wiedząc jednak, że młoda para nie tylko żyje wiarą, ale również przynależy do wspólnot religijnych i angażuje się w działalność kościoła, lektura o tematyce religijnej będzie z pewnością strzałem w dziesiątkę. Książka na prezent dla młodej pary, która z pewnością zawsze zostanie w takiej sytuacji przyjęta z wdzięcznością to oczywiście Pismo Święte. Nie kupujmy jednak pierwszego, które zobaczymy w sklepie. Wysilmy się trochę, rozeznajmy sytuację, poprośmy o pomoc znajomych. Jeśli przyszli małżonkowie są zaangażowanymi chrześcijanami, z pewnością posiadają niejeden egzemplarz Biblii. Być może jednak zawsze chcieli przeczytać Księgę w najstarszym przekładzie Jakuba Wujka, a akurat dysponują Biblią Tysiąclecia. Albo chętnie zapoznają się z obszernymi komentarzami czterotomowej Biblii Poznańskiej? A może lepszym niż Pismo Święte pomysłem będzie teologiczna książka dla nowożeńców poruszająca problematykę związaną z sakramentem, do którego właśnie przystąpili? Albo Ewangeliarz na niedziele i święta, lektura interesująca, pogłębiająca wiedzę o kościele, aczkolwiek kosztowna, co tym bardziej plasuje ją wysoko w rankingu książkowych prezentów ślubnych dla ludzi wierzących.

Ile dać na wesele? Podpowiadamy, jaką kwotę włożyć do koperty dla państwa młodych

Książka dla nowożeńców - najpiękniejsze historie miłosne

Książka dla nowożeńców to idealny prezent, który pomoże im rozpocząć małżeństwo na właściwej stopie. Może być wypełniona pięknymi historiami miłosnymi, które dostarczają inspiracji i wskazówek, gdy zaczynają swoją podróż razem. Historie te mogą pochodzić od słynnych par, takich jak Romeo i Julia lub Elizabeth Bennett i pan Darcy, jak również od prawdziwych par, które podzieliły się swoimi doświadczeniami. Książka o miłości dla pary młodej, może również zawierać porady ekspertów dotyczące komunikacji, rozwiązywania problemów i konfliktów - to ważne elementy udanego małżeństwa.

Dedykacja na ślub do książki

Książka dla pary młodej z pewnością pozostanie z nowożeńcami na długo, może nawet do końca ich życia. Mając tę świadomość, nie traktujmy po macoszemu dedykacji do egzemplarza, którym chcemy obdarować państwa młodych. Wysilmy się trochę i stwórzmy spersonalizowany, ciepły i ciekawy tekst. Jak napisać dobrą dedykację? Przede wszystkim osobiście. Znając nas, przyszli małżonkowie na pewno połapią się, że tekst, pod którym się podpisaliśmy nie wyszedł spod naszego pióra. Jeśli nie potrafimy wyrażać na piśmie swoich uczuć, a nasz styl daleki jest od kwiecistego, zamiast „zlecać” napisanie dedykacji komu innemu, zastanówmy się nad mniej konwencjonalnymi rozwiązaniami. Mistrz łamigłówek może stworzyć dedykację w formie rebusu, student japonistyki wykaligrafować piękne litery (koniecznie z tłumaczeniem) a początkujący standup'er – opisać, jak bardzo nie mógł wymyślić nic ciekawego, co nadawałoby się na dedykację. Może się przy tym popłakał z niemocy, a może zasnął z papierosem w ustach i przypalił narożnik książki? Nikt nie mówi, że na dedykację nadają się tylko życzenia szczęścia i pomyślności na nowej drodze życia.

Jak zapakować książkę na prezent ślubny?

Pakowanie prezentu to kolejna czynność, przy której warto wykazać się inwencją twórczą. Na szczęście książka na prezent ślubny, podobnie jak olbrzymia większość pozostałych książek jest w przybliżeniu idealnym sześcianem, co sprawia pakowanie dużo łatwiejszym, niż ma to miejsce przy prezentach o formie nieregularnej.

Książki dla nowożeńców na prezent ślubny mają tę dodatkową zaletę, że nie trzeba do nich dołączać kartek z życzeniami, ponieważ te wypisane są już w ich wnętrzach. Nawet jeśli książka stanowi dodatek do „koperty”, tę ostatnią dobrze jest przykleić wewnątrz tomu, najlepiej tak, żeby dało się ją potem łatwo usunąć – na rynku dostępnych jest mnóstwo różnego rodzaju mas plastycznych lub naklejek, które świetnie się do tego nadają. Wolumin można oczywiście wsunąć w typową torebkę na prezent z okazji ślubu, ale jeśli chcemy, sprawić państwu młodym przyjemność, pomyślmy o czymś interesującym i niestandardowym. Możemy na przykład zamówić torebkę spersonalizowaną – z datą ślubu, imionami nowożeńców i ich zdjęciem. Albo owinąć książkę w tkaninę, na której wcześniej zlecimy wyhaftowanie tych danych srebrną czy złotą nitką. A może mamy talent plastyczny? Kupmy wtedy zestaw do decoupage i umieśćmy książkę we wnętrzu j skrzyneczki przyozdobionej fotografiami państwa młodych przeniesionymi tą techniką na drewno. Oryginalnie opakowany prezent z pewnością wyróżni się na tle innych podarków, a nasza inwencja sprawi radość świeżo upieczonym małżonkom.