Czym są instastories?

Możliwość publikowania relacji, które będą widoczne jedynie przez dobę wprowadził Snapchat. To, jak bardzo użytkownicy pokochali tę funkcję zainspirowało twórców siostrzanych aplikacji to wprowadzenia aktualizacji. Dla wielu z nich było to całkowitą nowością i zmianą kursu rozwoju w stronę, której nigdy wcześniej nie rozważali. Tak długo, od ilu lat jest Instagram, osoby pracujące przy nim nie myślały o zmianie istniejącej konwencji dodawania postów stworzonych ze zdjęć i krótkich opisów. Mimo to, w 2016 roku wprowadzno możliwość dodawania stories na Instagram. Oznaczało to, że każdy zalogowany użytkownik mógł udostępniać fotografię, krótki film lub grafikę, które dla innych będą dostępne jedynie przez 24 godziny od chwili publikacji.

Jakie można robić relacje na Instagramie?

Podstawowe pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać powinno dotyczyć tego, w jaki sposób udostępniać relacje. Jest to pytanie podstawowe, ale nie jedyne. Aby osiągnąć popularność, trzeba dorzucić do tego jeszcze kilka wątpliwości: jak repostować relacje na Instagramie? jak dodać post do relacji Instagram? w jaki sposób je urozmaicić? Odpowiedzią na ostatnie pytanie jest szereg funkcji, które w trybie dodawania relacji znajdziemy po lewej stronie. Należą do nich:

 • layout (układ) – jeśli zastanawiasz się, jak dodać dwa zdjęcia na jednym instastory, ta opcja będzie dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Korzystając z niej, możesz połączyć od 2 do nawet 6 zdjęć i wykonać prosty kolaż
 • boomerang – pozwala zapętlić krótki filmik i stworzyć ciekawego i efektywnego gifa     
 • bez użycia rąk – aby nagrać film na instastories, konieczne jest przytrzymanie głównego przycisku. Ta funkcja daje swobodę gestykulowania na wideo, ponieważ przycisk naciskamy tylko raz

Jak zwiększyć wyświetlenia instastories?

Budując popularność swojego konta, możesz spotkać się z tym, że, mimo publikowania ciekawych, merytorycznych i dobrze przygotowanych treści, nie zwiększy się liczba twoich obserwatorów. Aby poprawić statystyki wyświetleń instastories, upewnij się, że relacje spełniają najważniejsze zasady:

 • angażuj obserwatorów – stwórz na profilu miejsce przyjazne swobodnym wypowiedziom. Możesz zacząć od stworzenia ankiety na instastory, zadawania pytań lub     zainicjowania dyskusji
 • zadbaj o kadry – udostępniając zdjęcia z konkretnych wydarzeń, z podróży, czy nawet ze swojego codziennego życia, zwróć uwagę na tło, światło i wszystko, co znajdzie się w obrębie kadru
 • stań się autorytetem – oczywistym jest, że nie można zdobyć szacunku lub sympatii w jednej chwili.... Jeżeli jednak jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie, polecaj książki, filmy, odsyłaj do innych kont i postów, a przekonasz się, że użytkownicy chętnie wrócą po trafione rekomendacje

Instastories - czy zwiększają zasięgi?

W marketingu, także internetowym, często stosuję się określenie „real time”, które oznacza bycie na bieżąco z aktualnościami ze świata i reagowanie na najważniejsze wydarzenia. Ta bardzo skuteczna technika przydaje się nie tylko wielkim korporacjom, które chcą pozyskać jak największą ilość klientów, ale również prywatnym kontom na Instagramie. Doskonałym narzędziem do jej wypróbowania są właśnie instastories. Forma udostępniania zdjęcia, filmu, czy grafiki na 24 godziny nadaje się idealnie do szybkiego reagowania, a dodatkowo nie zaburza układanki zdjęć na profilu. Ma to jeszcze jedną zaletą – zachęca do dyskusji i podnosi poziom aktywność obserwatorów, co automatycznie zwiększa zasięgi konta. Warto wykorzystać to jak najlepiej, a najlepszym sposobem na przyciągnięcie uwagi jest wzbogacenie naszej relacji o ankiety i specjalne okna do zadawania pytań. Można je dodać wchodząc w ikony na Instagram stories i wybierając „ankietę” lub „pytania”.

Jak udostępnić czyjąś relację na Instagramie?

Tworzenie społeczności na Instagramie nie jest łatwe. Wymaga dużo zaangażowania i dbania o to, by nasze treści docierały do wielu grup odbiorców. Ważne jest dawanie im poczucia, że naprawdę jesteśmy zainteresowani tym, co mają do powiedzenia w kontekście poruszanych przez nas tematów. Ktoś wspomniał cię w swojej relacji? Udostępnij ją, nie martwiąc się tym, czy widać screeny na Instagram stories (uspokajamy – nie widać). Jak udostępnić kogoś relację na Instagramie? Jeżeli jesteśmy w niej oznaczeni za pomocą nazwy na Instagram, sprawa jest bardzo prosta – wystarczy wybrać opcję „udostępnij w swoim profilu”, która pojawi się pod zdjęciem. Jeśli natomiast chcemy podzielić się z naszymi obserwatorami czyjąś relacją, która nie dotyczy nas bezpośrednio, wtedy niestety musimy posłużyć się starym dobrym zrobieniem zrzutu ekranu.

Instastories - porady i triki

Dodając na Instagram relacje, nietrudno popaść w rutynę. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele funkcji ma Instagram, a w przygotowaniu postów pomaga nam specjalna aplikacja do instastories. Bardzo ciekawe rozwiązania można wprowadzić do postów bez wychodzenia z edycji relacji. Świetnym trikiem na stworzenie niestandardowego stories jest stworzenie tęczowego napisu. Umieść na zdjęciu napis i zaznacz go, a następnie otwórz paletę barw przytrzymując dłużej wybrany kolor. Przeciągaj jednocześnie jednym palcem po napisie, a drugim po palecie barw, a efekt naprawdę cię zaskoczy. Oto kilka innych porad:

 • łącz ze sobą różne fonty
 • twórz własne kolory czcionki (na przykład pobierając odcień ze zdjęcia)
 • napisy umieszczaj na kontrastującym z nimi tle     
 • korzystaj z gifów     
 • wypróbuj niestandardowych filtrów     

Jak dodać link na instastory?

Samo systematyczne dodawanie relacji nie przyczyni się do tego, że twój profil stanie się aktywniejszy i bardziej zauważalny. Ważne jest urozmaicanie – zarówno treści, jak i oprawy graficznej, a także funkcjonalność. Te dwie cechy można osiągnąć funkcją „swipe up”, czyli załączaniem do relacji linków. Aby ją włączyć, należy przy edytowaniu relacji kliknąć ikonkę łańcucha na górze ekranu, a następnie wkleić odnośnik do wybranej strony internetowej. Co ważne, z tej funkcji mogą korzystać tylko osoby, których profile obserwuje ponad 10 tysięcy użytkowników i użytkowniczek. 

Zobacz także:

Jak dodać muzykę do relacji na Instagramie?

Muzyka w relacji na Instagramie jest ciekawym i urozmaicającym dodatkiem. Dodanie podkładu muzycznego do filmiku sprawi, że będzie on wyglądać profesjonalniej, bardziej estetycznie, a przede wszystkim stanie się przyjemniejszy do oglądania. Funkcja dodawania muzyki została włączona do możliwości aplikacji w 2018 roku....ale niestety nie dla wszystkich. Wchodząc w ikony przy dodawaniu relacji powinniśmy obok ankiet i pytań zobaczyć opcję „music”, która przeniesie nas do biblioteki utworów. Nie widzisz jej? Nic dziwnego. Funkcja póki co nie jest dostępna na terenie Polski.