Emulsja, esencja, lotion - jakie są różnice?

Pielęgnacja skóry to nie zawsze łatwe zadanie. Choć całe szczęście do dyspozycji mamy już o wiele więcej produktów, niż szare mydło i półtłusty krem, dobranie odpowiedniej metody dbania o cerę może przysporzyć kłopotów. Każda z nas cechuje się innym typem skóry: suchym, tłustym, wrażliwym, trądzikowym, czy mieszanym. Wszystkie wymagają innego podejścia, aby zachować je w stanie równowagi. Dodatkowo, pojawienie się cech jednego typu nie wyklucza współistnienia innych problemów natury dermatologicznej. Odpowiednie produkty do codziennej pielęgnacji należy dobierać przede wszystkim, kierując się składem. Posiadaczki cery suchej powinny unikać produktów z alkoholem w INCI, a stawiać na substancje nawilżające i okluzyjne. Osoby z cerą łojotokową, powinny szukać kosmetyków o prostych, niekomedogennych składach i wbrew pozorom, nie przesadzać z wysuszaniem i złuszczaniem skóry. 

Oprócz samego składu kosmetyku, powinna zainteresować nas też jego formuła. Żele, pianki, kremy, sera i emulsje, to tylko przykłady produktów, które obecnie lądują w naszych łazienkach, ale czy wiemy dokładnie, jakie mają właściwości? Dziś przybliżymy Wam emulsje, które na rynku kosmetycznym są od dawna, a pokochały je zwłaszcza posiadaczki cer wrażliwych. 

Emulsja do twarzy - tak czy nie?

Na początek mała powtórka z lekcji chemii: czym są emulsje? Emulsje są to układy składające się z niemieszających się cieczy, przy czym jedna ciecz jest rozproszona w drugiej w postaci drobnych kropelek. Woda jest zazwyczaj jedną fazą, drugą zaś stanowi ciecz niemieszająca się z wodą, nazywana fazą olejową. Ze względu na rozdrobnienie emulsja gołym okiem wygląda na jednolitą, a jej strukturę niejednorodną można (ze względu na wymiary fazy rozproszonej) obserwować dopiero pod mikroskopem. Emulsje są jednym z rodzajów tzw. koloidów.

Budowę emulsji można scharakteryzować przez wzajemny układ faz i ich objętościowe stosunki. Ze względu na układ faz wyróżniamy się dwa rodzaje emulsji:

- emulsje typu woda w oleju W/O 

- emulsje typu olej w wodzie O/W

Wygląd i właściwości emulsji to też zasługa emulgatorów. Emulgatory są to związki powierzchniowo czynne o właściwościach hydrofobowo‑hydrofilowych, które tworzą warstwę na powierzchni cieczy i zmniejszają napięcie powierzchniowe cząsteczek obu faz mieszaniny. Emulgatorami są na przykład mydła, detergenty, estry alkoholi wielowodorotlenowych i substancje naturalne, takie jak żelatyna, lanolina, lecytyna, guma arabska czy agar.

Zobacz także:

Gdzie przyporządkować emulsje kosmetyczne w zestawieniu z innymi produktami do pielęgnacji? Emulsje mogą być lżejszymi odpowiedniki kremów i lotionów, przy czym lotiony są lżejsze niż kremy. Emulsje są zaś gęstsze niż esencje, które są czystymi, płynnymi produktami nawilżającymi, najczęściej bez olejów i innych tłuszczy w składzie.

Właściwości i zastosowanie emulsji do twarzy

Pisałyśmy już o emulsjach, jako alternatywie dla kremów, jednak ma ona też inne zastosowania. Emulsjami mogą być między innymi:

- produkty do oczyszczania skóry

- balsamy nawilżające do ciała

- produkty do kąpieli 

- mleczka do demakijażu

- szampony i odżywki do włosów

Jednymi z najpopularniejszych w kosmetyce są emulsje do oczyszczania twarzy. Dlaczego? Dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń ze skóry wymaga zastosowania rozpuszczalnika substancji tłustych i tych rozpuszczalnych w wodzie. Tymi pierwszymi, są na przykład sebum, produkowane przez gruczoły łojowe skóry, krem ochronny z filtrem czy podkład. Inne zanieczyszczenia, to na przykład pot, kurz, a także suche kosmetyki do makijażu. W myśl zasady podobne rozpuszcza się w podobnym, tłustych zanieczyszczeń nie usuniemy jedynie wodą, z kolei demakijaż samymi olejkami może pogorszyć stan cer skłonnych do przetłuszczania się. Idealnym rozwiązaniem jest tu zastosowanie dwuetapowego oczyszczania skóry lub właśnie korzystanie z dostępnych na rynku emulsji. Faza olejowa emulsji rozpuszcza zanieczyszczenia tłuste, a faza dokładnie usuwa całość z powierzchni naskórka. 

Co ciekawe, zastosowanie takiego sposobu oczyszczania cery jest dla niej bardzo łagodne. Naskórek jest pokryty warstwą hydrolipidową, która składa się między innymi z tłuszczy. Silne detergenty, jak mydło czy żele z zawartością alkoholu (najczęściej w produktach przeciwtrądzikowych), rozpuszczają wszystkie tłuszcze - nie rozróżniają więc tych, których chcemy się pozbyć, od tych, które zapewniają naszej skórze ochronę przed drobnoustrojami i wysuszeniem. Stosowanie olejów i emulsji to alternatywna metoda na pozbycie się tłustych zanieczyszczeń, która nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. 

Emulsje nawilżające, w tym odżywki do włosów, cechują się wysokim stopniem wchłanialności i lekkością - mimo zawartości substancji okluzyjnych, nie tworzą na skórze tłustego filmu i nie podrażniają. 

Emulsja do twarzy - jak stosować

Stosowanie emulsji do twarzy jest niezwykle proste. Jeśli naszą emulsją jest nawilżający krem, nakładamy go zawsze na oczyszczoną skórę, poprzedzając ten krok aplikacją lekkiego, wodnego serum lub esencji. Cięższe, olejowe formuły nakładamy zaś na emulsję. Ważne jest, aby nie zmieniać wypracowanego szyku pielęgnacji: nakładanie cięższych produktów na początku, uniemożliwi przenikanie składników aktywnych z lekkich, wodnych produktów. Emulsja, czy krem, nałożone po wodnym serum, zamknie nawilżenie w naskórku i zapobiegnie utracie cennych składników przez parowanie. 

Jeśli przed kremem czy emulsją, nie stosujemy serum, warto w inny sposób zadbać o dodatkowe nawilżenie skóry. Przed nałożeniem emulsji, należy oczyścić skórę i jedynie delikatnie ją osuszyć - kosmetyk aplikowany na lekko wilgotną skórę pozwoli na zamknięcie cząsteczek wody w naskórku, a w efekcie skóra będzie gładka i sprężysta. 

Metoda stosowania emulsji, jako produktu do oczyszczania skóry, sprawdzi się w każdej sytuacji, zwłaszcza jeśli na co dzień nosimy makijaż i zabezpieczamy cerę kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Emulsję możemy nakładać za pomocą wacików, lub jeśli jest gęstsza, bezpośrednio na skórę. Taki sposób spodoba się zwłaszcza posiadaczkom cery wrażliwej - delikatny masaż opuszkami palców ułatwi rozpuszczanie kosmetyków kolorowych, jednocześnie nie będzie rozciągał i podrażniał skóry. 

Nawet jeśli producent zaleca inaczej (dzieje się to często w przypadku mleczka do demakijażu), emulsję oczyszczającą zawsze warto zmyć letnią wodą. Dzięki temu, pozbędziemy się tłustych i wodnych zanieczyszczeń ze skóry, co nie jest możliwe wyłącznie przy użyciu wacika kosmetycznego. 

Emulsja do kąpieli sprawdzi się w przypadku takich schorzeń, jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy jej silne wysuszenie. Emulsje do skóry suchej mają niezwykle łagodne właściwości myjące, nie podrażniają skóry i zostawiają na niej niewidoczną, tłuszczową warstewkę ochronną. Warto pamiętać, że kąpiel w takich przypadkach nie powinna być nazbyt gorąca, gdyż wysoka temperatura wody dodatkowo wysusza skórę.