Długotrwałe wpatrywanie się w ekran tabletu czy smartfona może być niezwykle niekorzystne dla naszego wzroku. Narzekają na to coraz częściej osoby, które kilka godzin dziennie przeglądają posty na social mediach, takich jak Instagram czy TikTok. Na szczęście, coraz więcej aplikacji udostępnia możliwość przyciemnienia interfejsu, co jest uważane za mniej szkodliwe dla naszych oczu. Jak zrobić czarny TikTok? Czy aplikacja udostępnia tryb ciemny dla zarejestrowanych użytkowników? Podpowiadamy. 

Jak zrobić czarny Tik Tok - czy Tik Tok ma tryb ciemny? 

Zacznijmy od krótkiej odpowiedzi na pytanie: co to jest TikTok?. To najszybciej rozwijająca się platforma mediów społecznościowych na świecie. Zdobyła popularność przede wszystkim wśród młodzieży, jednak obecnie jest używana przez osoby w każdym wieku. Działanie TT skupia się wokół udostępniania i oglądania krótkich materiałów wideo o różnorodnej tematyce. W aplikacji zobaczymy zarówno wykłady i materiały naukowe, jak i popularne układy taneczne czy lip syncing. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. 

TikTok jest doceniany przede wszystkim za swój algorytm, który niezwykle trafnie personalizuje treści pokazywane zarejestrowanym osobom. Dzięki temu, używanie aplikacji może być mega wciągające. Po kilku dniach aktywności na naszej stronie głównej pokazują się w większości tylko filmiki zgodne z naszymi zainteresowaniami. To z kolei sprawia, że często spędzamy na ich przewijaniu długie godziny. 

Niestety, długotrwałe przeglądanie filmików w aplikacji może być niezwykle męczące dla oczu. Z tego powodu coraz większa twórczyń i twórców platform społecznościowych wprowadza tryb ciemny (ang. dark mode), który jest uważany za mniej obciążający dla naszego wzroku. 

Czy TikTok ma tryb ciemny? Tak, aplikacja oferuje motyw czarny, jednak aktualnie jest to opcja dostępna tylko dla użytkowników / użytkowniczek systemu operacyjnego iOS. Nie wiadomo, kiedy TT wprowadzi tryb ciemny dla osób, które posiadają smartfony z Androidem.  

Jak zrobić czarny TikTok w przypadku, kiedy mamy iPhone'a lub iPada? Instrukcję krok po kroku znajdziesz w akapicie poniżej! 

Jak zrobić czarny TikTok - instrukcja krok po kroku 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, jeśli jesteś użytkownikiem / użytkowniczką telefonu z systemem operacyjnym iOS, możesz zmienić wygląd aplikacji TT na tryb ciemny. Niestety, opcja nie jest na razie dostępna dla osób korzystających z Androida, jednak TikTok pracuje nad jej wprowadzeniem. 

Zobacz także:

Jak zmienić TikTok na czarny? Przedstawiamy instrukcję krok po kroku: 

  1. Otwórz aplikację Tik Tok na swoim telefonie. 
  2. Wejdź na swój profil, klikając ikonkę ludzika podpisaną Ja, znajdującą się w prawym dolnym rogu ekranu. 
  3. Kiedy będziesz na swoim profilu, kliknij ikonkę trzech poziomych kresek lub kropek, znajdującą się w prawym górnym rogu ekranu. 
  4. Z listy, która pojawi się na dole ekranu, wybierz opcję Ustawienia i prywatność. 
  5. Na liście, która pojawi się na ekranie, znajdź opcję Tryb ciemny, oznaczoną ikoną przypominającą księżyc.
  6. Kliknij ikonę Ciemny, która pojawi się po prawej stronie ekranu, obok ikony Jasny. 
  7. Możesz użyć też opcji dostosowania ustawień TikToka do jasności ustawionej na smartfonie.

Gotowe! W ten prosty sposób udało ci się ustawić tryb ciemny w aplikacji TikTok. 

Jak zrobić czarny TikTok dla telefonów z systemem Android? 

Dark mode na TT jest obecnie dostępny tylko dla użytkowników iOS. Musimy pamiętać, że twórcy aplikacji pracują już nad wprowadzeniem tej opcji dla Androida. Pojawi się najprawdopodobniej lada moment, ponieważ mała część użytkowników miała okazję już ją sprawdzić, a cały proces znajduje się aktualnie w fazie ostatnich testów. 

Mimo tego, że obecnie TikTok oferuje możliwość włączenia trybu ciemnego tylko dla użytkowników iPhone’ów i iPadów, istnieją inne sposoby na przyciemnienie interfejsu aplikacji. Jak zrobić czarny TikTok na smartfonie z systemem operacyjnym Android? 

Aby włączyć dark mode dla TikToka na Androidzie, musimy pobrać specjalną aplikację, która pozwoli nam na zmianę wyglądu na ciemny. Najpopularniejsza z nich, o nazwie Dark Mode, jest niezwykle intuicyjna w obsłudze, a co więcej darmowa. Apka pozwala nam na włączenie trybu ciemnego w różnych aplikacjach na smartfonie, również tych, które same nie mają jeszcze tego rodzaju narzędzia. Dark Mode znajdziemy w Google Play, a jego pobranie nie powinno zająć dłużej niż kilka minut. 

Tryb ciemny na TikToku - wady i zalety 

Prawdopodobnie słyszałaś już kiedyś, że włączenie trybu ciemnego na urządzeniu elektronicznym sprawi, że nasze oczy będą mniej się męczyć. Rzeczywiście, badania pokazują, że według subiektywnych odczuć użytkowników, dark mode jest o wiele bardziej korzystnym rozwiązaniem dla wzroku. Co więcej, osoby używające trybu ciemnego twierdzą, że rzadziej dotykają ich dolegliwości takie jak bóle głowy czy problemy z zasypianiem, spowodowane nadmierną ekspozycją na światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych.                   

Jak widzimy, według opinii wielu osób włączenie dark mode na TikToku powinno być niezwykle korzystne dla naszego wzroku. Musimy jednak pamiętać, że większość dostępnych analiz okulistycznych dowodzi, że najzdrowsze dla naszych oczu jest czytanie czarnego napisu na białym tle (co oznacza, że tryb ciemny jest tak naprawdę bardziej męczący dla naszych gałek ocznych). Jest to związane z akomodacją naszego oka, czyli dostosowaniem wielkości źrenic do ilości światła, które do niej dopływa.

Który tryb na TikToku jest w takim razie lepszy? Według jednej z firm zajmujących się zdrowiem oczu (Rx Optical) wygląda to następująco: 

  • w zaciemnionym pokoju tryb ciemny będzie mniej męczył oczy, niż tryb jasny; za to w jasnym pomieszczeniu, tryb jasny będzie korzystniejszy dla wzroku niż tryb ciemny
  • tryb ciemny w zaciemnionym pomieszczeniu może skłaniać nas do dłuższego korzystania z aplikacji, co w konsekwencji może wpłynąć na zmęczenie naszych oczu
  • tryb jasny w jasnym pomieszczeniu będzie miał jednak takie samo działanie jak wyżej. 

Podsumowując, najkorzystniejsze dla naszego wzroku będzie używanie trybu jasnego w dzień (lub podczas przebywania w jasnym pomieszczeniu), a trybu ciemnego w nocy (lub podczas przebywania w zaciemnionym pomieszczeniu). Na szczęście, zmiana trybu w aplikacji zajmuje mniej niż minutę!