75. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes

Odbywający się od 1946 roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Festival de Cannes) to niekwestionowane święto X Muzy. Legendarna impreza, której tegoroczna edycja będzie miała miejsce w dniach 17-28 maja, zawsze przyciąga na Lazurowe Wybrzeże najwybitniejsze nazwiska międzynarodowego kina.

Przyznawana podczas canneńskiego festiwalu Złota Palma (Palme d'Or) to druga po Oscarze najbardziej upragniona nagroda przez twórców filmowych z całego świata. Najczęściej w historii przyznawana była filmowcom amerykańskim, włoskim, francuskim oraz brytyjskim. Jedynymi polskimi obrazami, które zostały wyróżnione Złotą Palmą, są „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz „Pianista” Romana Polańskiego (film polsko-francuski).

Poza Palme d'Or w czasie festiwalu w Cannes przyznawane są m.in. nagrody: Grand Prix, za reżyserię, za scenariusz, za rolę kobiecą, za rolę męską oraz nagroda jury. Debiutanci ubiegają się o Złotą Kamerę (oryg. Caméra d'Or) dla najlepszego kinowego debiutu reżyserskiego, studenci walczą o  Cinéfondation za najlepszy film studencki, a twórcy arthouse’owi  marzą o Un Certain Regard – dla filmów wyróżniających się oryginalnym stylem.

To właśnie o przyznaniu nagrody w tej kategorii będzie w tym roku współdecydować Joanna Kulig.

Cannes 2022: Joanna Kulig jurorką sekcji Un Certain Regard

Skład kapituły sekcji Un Certain Regard ogłoszono 28 kwietnia na stronie internetowej canneńskiego festiwalu. Z oficjalnego komunikatu dowiadujemy się, że pracami jurorek i jurorów będzie kierować włoska reżyserka i aktorka Valeria Golino.

Obok przewodniczącej  filmy startujące w konkursie Un Certain Regard będą oceniać: amerykańska reżyserka Debra Granik („Do szpiku kości”), francuski piosenkarz, aktor Benjamin Biolay („France”) i aktor z Wenezuali Édgar Ramírez („Carlos”), a także pochodząca z Polski Joanna Kulig. To kolejne wyróżnienie dla aktorki, której międzynarodową rozpoznawalność przyniosła  rola w nominowanej do Oscara „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego  z 2018 roku.

Festiwal Filmowy Cannes 2022: konkurs główny

Jeżeli zaś chodzi o konkurs główny, przewodniczącym jury, które zadecyduje o przyznaniu Złotej Palmy będzie Vincent Lindon. Francuski aktor, który zagrał m.in. w obrazoburczym dziele Julii Ducournau „Titane” – czyli zwycięzcy ubiegłorocznego canneńskiego festiwalu  – jest też laureatem Złotej Palmy dla najlepszego aktora za tytuł  „Miara człowieka” (2015).

Zobacz także:

Obok Lindona w gremium zasiądą: brytyjska aktorka i reżyserka Rebecca Hall, szwedzka aktorka Noomi Rapace, amerykański reżyser Jeff Nichols, irański reżyser Asghar Farhadi, indyjska modelka i aktorka Deepika Padukone, włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca, francuski reżyser i aktor Ladj Ly oraz norweski reżyser Joachim Trier – twórca głośnego „Najgorszego człowieka na świecie”, który niedawno miał premierę w polskich kinach.

W tym roku w Konkursie Głównym nowe filmy zaprezentują m.in. David Cronenberg, James Gray, Park Chan-Wook, Cristian Mungiu, Kelly Reichardt, Claire Denis, Ruben Östlund, bracia Dardenne oraz Jerzy Skolimowski. W Cannes swoje premiery będą miały również wyczekiwane „Top Gun: Maverick” (reż. Joseph Kosinski) i „Elvis” (reż. Baz Luhrmann) oraz nowy film George'a Millera „Three Thousand Years Of Longing”.

--

W Glamour.pl na co dzień informujemy was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym trudnym czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. TUTAJ dowiecie się, jak pomagać, sprawdzicie, gdzie trwają zbiórki i przeczytacie, co zrobić, żeby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach.