19 lutego 2019 roku świat wstrząsnęła wiadomość o śmierci Karla Lagerfelda. Wybitny projektant i wszechstronnie uzdolniony wizjoner zmarł w Paryżu po kilkudniowym pobycie w szpitalu w wieku 85 lat. Od jakiegoś czasu zmagał się z rakiem trzustki, co było przyczyną jego śmierci. Poniżej przedstawiamy najważniejsze momenty z życia artysty. 

Virginie Viard zastąpi Karla Lagerfelda. Kim jest nowa dyrektor kreatywna Chanel? >>>

Karl Lagerfeld: najważniejsze fakty z życia projektanta 

1933 rok – Karl Lagerfeld urodził się w Hamburgu. Co ciekawe, datę swoich urodzin podał dopiero w 2013 roku w jednym z wywiadów przyznając, że po śmierci swojej matki dotarł do dokumentów potwierdzających rok 1933 jako ten, w którym przyszedł na świat. Przedtem projektant utrzymywał, że urodził się w 1938 roku.

1947 rok – przeprowadzka do Paryża. Karl Lagerfeld przeniósł się do Francji w wieku 14 lat.

1955 rok – Karl wygrał prestiżowy konkurs, który zapewnił mu pracę w Balmain. W kolejnych latach został zatrudniony w domach mody Valentino, Krizia i Charles Jourdan.

1965 rok – początek pracy we włoskim domu mody Fendi.

1972 rok – kolekcja dla domu mody Chloé, która była przełomowym momentem w jego karierze.

Zobacz także:

1983 rok – niemiecki projektant przejął stery w domu mody Chanel.

2001 rok – Karl Lagerfeld wydał książkę o diecie, którą napisał razem ze swoim dietetykiem, zatytułowaną The Karl Lagerfeld Diet.

2004 rok – kolekcja dla H&M. Karl Lagerfeld zapoczątkował ekskluzywne współprace dla szwedzkiego giganta odzieżowego. Jego linia była pierwszą w ramach kolaboracji H&M ze słynnymi markami luksusowymi.

2011 rok – Karl Lagerfeld poznał w tym roku miłość swojego życia, kotkę Choupette, o której mówił otwarcie, że mógłby ją poślubić. Podarował mu ją francuski piosenkarz i model, Baptiste Giabiconi. Pupilka projektanta miała 2 pokojówki i latała prywatnym odrzutowcem.

2014 rok – internetowa wersja pisma Karl Daily.

2018 rok – pod koniec ubiegłego roku na platformie Netflix ukazał się dokument o domu mody Chanel, który pokazywał kulisy pracy Karla Lagerfelda.

22 stycznia 2019 rok – ostatnia kolekcja Chanel haute couture, którą zaprojektował Karl Lagerfeld.

19 lutego 2019 rok – Karl Lagerfeld zmarł w Paryżu w wieku 85 lat po kilkudniowym pobycie w szpitalu. Według zagranicznej prasy stan zdrowia projektanta pogorszył się kilka tygodni temu. Od jakiegoś czasu projektant chorował na raka trzustki.