Oczywiście podobnych scenariuszy może być więcej, wszystkie jednak sprowadzają się do jednego: czekasz. Na sms. Na telefon. Wiadomość na dowolnym komunikatorze. Na jakikolwiek znak życia. Mijają godziny, wiadomość odczytana, a on/ona nie odpisuje. Pojawia się niepokój, panika, wkurzenie i/lub inne emocje, pod wpływem których lepiej nie działać. No właśnie: czego pod żadnym pozorem nie robić w tej sytuacji, choć bardzo, ale to bardzo cię kusi?

Tego nie rób, gdy on/ona nie odpowiada

Nie panikuj

Pierwszą podstawową zasadą jest zachowanie spokoju i powstrzymanie się przed nagłymi ruchami. Pamiętaj, że istnieje wiele powodów, dla których osoba, na której ci zależy, może nie odpisywać. Może być zajęta, mieć problemy osobiste lub po prostu potrzebuje czasu dla siebie. Brak odpowiedzi niekoniecznie oznacza brak zainteresowania. A nakręcanie się z pewnością niczego nie przyspieszy.

Nie bombarduj go wiadomościami 

Gdy nie otrzymujesz odpowiedzi od osoby, na której ci zależy, nie bombarduj jej wiadomościami w nadziei na reakcję. Natrętne wysyłanie jednej wiadomości za drugą może sprawić, że dana osoba poczuje się osaczona i wtedy dopiero może stracić ochotę na kontakt. Tym bardziej więc niech ci do głowy nie przyjdzie dzwonienie czy pisanie z innego nr telefonu bądź nieznanego profilu.  Daj czas i przestrzeń. Pamiętaj, że każdy ma własne tempo.

Unikaj nadmiernego analizowania

„Overthinking”, czyli nadmierne analizowanie sytuacji, roztrząsanie każdego najdrobniejszego szczegółu na pewno nie zrobi dla ciebie nic dobrego. Unikaj szukania ukrytych znaczeń, nie domyślaj się. Może być wiele powodów, dla których dana osoba nie odpowiada, które nie mają nic wspólnego z tobą. Zbyt intensywne rozmyślanie drenuje z energii, wprowadza niepotrzebny stres, po co sobie to fundować?

Nie śledź w mediach społecznościowych

Kiedy dana osoba nie odpowiada na twoje wiadomości, pokusa, aby śledzić ją w social mediach, bywa trudna do przezwyciężenia. Jednak unikaj tego. Obsesyjne odświeżanie Facebooka, oglądanie każdej relacji na Instagramie, czytanie twittów, śledzenie godzin aktywności na komunikatorach – wszyscy tam byliśmy i dzięki temu wiemy, że to nie pomaga, a raczej szkodzi.

Nie angażuj w sprawę znajomych

Jeśli niepokoi cię brak odpowiedzi od danej osoby, nie rozwiązuj tego problemu publicznie. Unikaj komentarzy na jej profilach społecznościowych, nie rozpytuj znajomych, nie dowiaduj się, gdyż w efekcie możesz sobie tylko zaszkodzić. Gdy do zainteresowanego/-anej dotrze informacja twoich „podchodach”​​​​​​, może nie zareagować entuzjazmem.

Co zrobić, gdy on/ona nie odpowiada?

Ok, wiemy już, czego nie robić, gdy osoba, na której ci zależy, milczy jak grób. Ale co zrobić, żeby w miarę bezboleśnie przetrwać czas oczekiwania? Odpowiedź jest prosta: zajmij się czymś. Ale nie byle czym. Zrób coś, co daje ci prawdziwą radość i sens.

Zobacz także:

Przeczytaj wartościową książkę, daj porwać się historii, zanurz się w czymś, co kochasz robić. Dzięki temu uwolnisz się od natrętnych myśli, w międzyczasie być może problem się rozwiąże. A jeśli nie – gdy już wrócisz do równowagi, możesz spokojnie i bez ukrytych negatywnych komunikatów poinformować o swoich odczuciach czy obawach i poprosić o wiadomość zwrotną.