Naszym zdaniem szczepienie się jest przywilejem. I wielkim osiągnięciem ludzkości. Szczepionki, choć ratują życie, nie mają najlepszej prasy. Zastanawiam się wspólnie z moją gościnią – doktor Marią, na co powinny się szczepić kobiety w trakcie swojego całego życia. Zaczynamy od kalendarza szczepień, rozważamy szczepienia przeciw chorobom przenoszonym drogą płciową po szczepienie przed (lub w) ciąży.

Co ze szczepieniami podróżnych?

Sezon wakacyjny trwa i wiele z was zdecyduje się zapewne na egzotyczną podróż. Przed każdą z takich wypraw dobrze jest sprawdzić na stronie danego państwa, na co warto się zaszczepić przed wyjazdem (nie chcecie przecież przywieźć sobie w prezencie np. japońskiego zapalenia mózgu, prawda?). Czy wiecie, że nie musicie wydawać na to fortuny w prywatnej przychodni u lekarzy medycyny podróżnej – w każdym województwie powinien być punkt NFZ-u, w którym takie szczepienie można wykonać

Posłuchaj podcastu!

A co ze szczepieniami na covid i ich dawkami podtrzymującymi? Ile dawek szczepionek możemy przyjąć na raz? Czy można być uczuloną/uczulonym na szczepionkę? Oraz o zaletach i pułapkach szczepionek żywych i… zabitych (naprawdę tak się nazywają!) rozmawiamy w kolejnym odcinku podcastu. Posłuchaj już teraz.

Odcinek jest dostępny również na Spotify