Powstał niepalny egzemplarz „Handmaid’s Tale”

Podczas gdy my czekamy na 5. sezon historii June, której udało się uciec z Gileadu, specjalne, niepalne wydanie „Opowieści podręcznej”, zostało sprzedane na aukcji Sotheby’s za 130 tysięcy dolarów. Dochód z licytacji trafił na rzecz organizacji PEN America i walki z ograniczeniami wolności wypowiedzi.  

Powieść Margaret Atwood z 1985 roku została nadrukowana (przy użyciu żaroodpornego atramentu) na poddanej specjalnej obróbce folii aluminiowej, a poszczególne strony zszyto drutem z niklu i miedzi. To wyraz sprzeciwu autorki wobec cenzurze i ograniczaniu wolności słowa.

„Opowieść podręcznej”  była wielokrotnie zakazywana – czasami przez całe kraje, takie jak Portugalia czy Hiszpania w czasach Salazara i frankistów, czasami przez rady szkolne, czasami przez biblioteki. Miejmy nadzieję, że nie doczekamy kolejnego masowego palenia książek, jak w „451 stopniach Fahrenheita” – mówiła autorka podczas performance’u artystycznego, w którym traktowała płomieniami niepalny egzemplarz swojej książki.


„451 stopni Fahrenheita” to temperatura, w której zaczyna samospalać się papier, a zarazem tytuł dystopijnej powieści Raya Bradbury’ego, przedstawiający świat, w którym czytanie jest zakazane, a straż pożarna zajmuje się niszczeniem skonfiskowanych egzemplarzy.

Jeśli tak się stanie, to oby niektóre książki okazały się niemożliwe do spalenia – i niech krążą w obiegu podziemnym, tak jak książki zabronione w Związku Radzieckim – dodała Margaret Atwood.

Pisarka nie ma wątpliwości, że współczesne systemy totalitarne przybierają różne formy i że świat Gileadu, który 37 lat temu  przedstawiła na kartach swej powieści, to rzeczywistość jak najbardziej aktualna.

„Opowieść podręcznej” – sezon 5.: fabuła

Tymczasem już jesienią poznamy dalsze losy serialowej June Osborne, której w 4. sezonie produkcji Hulu udało się uciec z poddanego dyktaturze wojskowo-religijnej państwa, gdzie (wśród wielu innych patologii) zbyt dosłownie odczytana wykładnia Starego Testamentu ograniczyła prawa kobiet do funkcji reprodukcyjnych. W finale tej odsłony serii główna bohaterka razem z grupą innych podręcznych dokonuje samosądu na swym oprawcy, komendancie Waterfordzie. Co ją czeka w nowych odcinkach?

Jak wynika z oficjalnego opisu fabuły 5. sezonu „Opowieści podręcznej” – Elisabeth Moss, wcielająca się w postać June, ​​będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami morderstwa Freda i na nowo zbudować swą tożsamość i miejsce w świecie. Razem z Lukem i Moirą będzie wciąż „zdalnie” walczyć z totalitarną Republiką Gileadu, próbując sprowadzić do Toronto swą zaginioną córeczką, Hannah.

Serena (Yvonne Strahovski), która w ostatnim odcinku 4. sezonu dostała w specjalnej przesyłce palec męża z obrączką próbuje poprawić swój wizerunek w Kanadzie. Zaś komendant Lawrence, który nawiązał współpracę z ciotką Lydią, stara się zreformować gileadzką dyktaturę, a przy okazji zdobyć władzę.

Zobacz także:

Powiedziałabym, że ten sezon jest jedną z bardziej szalonych przejażdżek, jakie mieliśmy. Mieliśmy sezony, w których dużo się działo. I sezony, w których działo się mniej. Tym razem niemal nie jestem w stanie nadążyć i to nie jest pusty frazes. Naprawdę trudno mi jest nadążyć za tymi wszystkimi rzeczami, które się wydarzą – tak Elizabeth Moss  zapowiada kolejny sezon przygód swojej bohaterki.

„Opowieść podręcznej” – obsada 5. sezonu

Nie ujawniono jeszcze pełnego składu obsady „Handmaid’s Tale” w 5. sezonie, wiemy jednak na pewno, kto nie powróci na ekran. Alexis Bledel, odtwórczyni roli Emily, zdecydowała się zakończyć swoją przygodę ze światem wykreowanym przez Millera. O swej decyzji poinformowała w rozmowie z magazynem „Variety” jednak nie podała powodów za nią stojących.

Po długim namyśle poczułam, że w tym momencie muszę odejść z „Opowieści podręcznej”. Jestem na zawsze wdzięczna Bruce'owi Millerowi za napisanie tak prawdziwych i donośnych scen dla Emily, a także Hulu, MGM, obsadzie i ekipie za ich wsparcie.

fot. Hulu

Tymczasem Sydney Sweeney, której bohaterka Eden została uśmiercona w 2. sezonie „Opowieści podręcznej”, nie ukrywa, że chciałaby znów powrócić na plan „Handmaid’s Tale”. W rozmowie ze „StyleCaster” jedna z najpopularniejszych obecnie aktorek młodego pokolenia, której fenomenalne kreacje znacie m.in. z „Euforii” i „Białego Lotosu”, wyznała niedawno:

Moim marzeniem jest powrócić w retrospekcjach. Ciągle piszę Bruce'a [Millera, twórcy serialu  przyp. red.], coś w stylu: „No więc... czy Eden jest potrzebna?”.

fot. Hulu

„Opowieść podręcznej“ – 5. sezon: zwiastun

Platforma Hulu opublikowała pierwszy teaser 5. sezonu „Opowieści podręcznej”. Co nas czeka? Sądząc po krótkim wideo, na pewno możemy spodziewać się, że konflikt pomiędzy June a Sereną będzie przybierał na sile. 

„Opowieść podręcznej” – 5. sezon: kiedy premiera?

Razem z oficjalnymi zdjęciami z planu zdjęciowego nowej odsłony „Handmaid’s Tale” platforma Hulu podała też datę premiery sezonu 5. sezonu. W Stanach Zjednoczonych została ona zaplanowana na 14 września.

HBO Max, czyli platforma, która zastąpiła w Polsce HBO Go, gdzie do tej pory oglądałyśmy i oglądaliśmy „Opowieść podręcznej”, nie ujawniła póki co, kiedy nowe odcinki pojawią się w streamingu. O wszelkich zmianach będziemy was oczywiście informować.