Przyjaźń – co to jest? Na czym polega przyjaźń?

Po czym poznać przyjaźń? Na czym polega ten rodzaj relacji? Co to w ogóle jest przyjaźń? Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy z nas inaczej postrzega te pojęcia.

Najogólniej ujmując, przyjaźń to forma relacji, opierająca się na wzajemnym zaufaniu i sympatii. Przyjaciel jest osobą, na której możesz polegać pod każdym względem. Jest to człowiek, który rozumie twoje poglądy i emocje, często utożsamiając się z nimi.

Przyjaźń opiera się na zaufaniu, czyli w tym przypadku poczuciu, że możesz zwierzyć się tej osobie ze wszystkich swoich trosk i problemów, a ona zachowa te informacje dla siebie. Zaufanie w przyjaźni to również ufność w to, że w sytuacji podbramkowej będziesz mogła liczyć na całkowite wsparcie przyjaciela.

Bardzo często przyjaźń oparta jest na wieloletniej znajomości. Dzięki temu możesz czuć się pewnie w towarzystwie tej osoby, ponieważ w 90% przypadków wiesz, jak się zachowa w określonych sytuacjach. Łączą was również wspólne wspomnienia, a sam sentyment dodatkowo pogłębia waszą wzajemną sympatię.

Jednak przyjaźń polega na czymś więcej niż tylko zaufanie i długi staż. Prawdziwy przyjaciel to człowiek, który jest z tobą przede wszystkim szczery, czyli jest w stanie zwrócić uwagę na twoje postępowanie i ma odwagę powiedzieć ci, że robisz coś źle. Należy oczywiście pamiętać, że szczerość to nie to samo co złośliwość – prawdziwy przyjaciel zna różnicę między tymi pojęciami. Osoba taka nie chce ci zaszkodzić, a jednocześnie ty nie masz wątpliwości co do jego intencji, więc łatwiej jest przyjąć ci nawet najbardziej niewygodną prawdę.


Rozstanie – podpowiadamy jak przeżyć rozstanie z partnerem i jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu >>>
 

Jakie znaczenie ma przyjaźń w twoim życiu?

Wiesz już, po czym poznać przyjaźń, jednak dlaczego jest ona tak istotna? Jakie znaczenie ma przyjaciel w życiu każdej z nas?

Przyjaciel jest osobą, której możesz powierzyć swoje sekrety. To człowiek, na którym możesz polegać w każdej sytuacji, szukać u niego pocieszenia, świętować z nim radosne chwile. Przyjaźń pełni rolę fundamentalną w życiu każdej z nas. Dzieje się tak głównie dlatego, że chroni cię ona przed byciem samotną.

Dobry przyjaciel ma na ciebie ogromny wpływ. Pod jego okiem możesz zmienić się na lepsze. Relacja ta oparta jest na szczerości, dzięki czemu zawsze znasz zdanie drugiej osoby na temat swoich decyzji, zachowań oraz poglądów.

Przyjaciel pełni ważną rolę również jako osoba, budująca twoje poczucie własnej wartości w zdrowy sposób. Robi to, na przykład mówiąc ci komplementy czy chwaląc wybory życiowe. Dobry przyjaciel uskrzydla, pomaga ci osiągnąć więcej i zawsze stoi u twojego boku. Przyjemna jest również sama świadomość tego, że jest osoba, dla której jesteś bardzo ważna.


Miłość platoniczna: co to jest? Czym różni się od miłości bez wzajemności? >>>
 

Co buduje przyjaźń?

Po czym można poznać dobrą i wartościową przyjaźń? Jest ona budowana przez dwie osoby, czyli obydwie strony są zaangażowane w tym samym stopniu. Relacja, do której dwie osoby wnoszą taką samą wartość jest rozwijająca, ponieważ polega na wymianie przekonań, poglądów i umiejętności, a nie na jednostronnym czerpaniu.

Aby zbudować przyjaźń, która przetrwa lat ważne jest przede wszystkim poświęcenie czasu, wysiłku oraz energii. Istotne jest także, by budować relację tego typu na solidnych podstawach - szczerości, bezinteresowności, sympatii oraz zaufaniu.

Budujące dla przyjaźni są przede wszystkim czyny, takie jak twoja obecność, dobre słowo czy trafiony komplement. Mogą one zdziałać o wiele więcej niż puste obietnice i solenne zapewnienia o sympatii. Przyjaźń to również dzielenie wspomnień i codziennych przeżyć – zarówno tych radosnych, jak i smutnych. Budujący dla przyjaźni jest również fakt, że nie musisz mierzyć się ze wszystkim sama, ponieważ masz osobę, od której zawsze otrzymasz wsparcie i pocieszenie.


Bratnia dusza – co to i czy istnieje? Znaki, które udowodnią ci, że znalazłaś bratnią duszę >>>
 

Jak naprawić przyjaźń?

Przyjaźń to bliska relacja, oparta na szczerości, zaufaniu i wzajemnej akceptacji. Co jednak w przypadku, gdy jedna ze stron zawiedzie drugą? W jaki sposób naprawić przyjaźń i odbudować więzi po dłuższej przerwie?

Przyjaźń to rodzaj więzi, która bez odpowiednich starań i wysiłku z czasem zanika. Odbudowanie tej relacji jest możliwe, wymaga jednak dużo czasu i starań z obydwu stron. Ważne jest, by okazać tej drugiej osobie możliwie jak największą ilość zaufania. Taka postawa pomóc w przełamaniu lodów i zachęcić ją do zwierzeń.

Jednak dla odbudowy przyjaźni najważniejsze jest oczyszczenie atmosfery, dlatego warto szczerze porozmawiać o tym, z jakiego powodu wasza relacja uległa zmianie. Jeśli było to spowodowane zmianą miejsca zamieszkania lub brakiem czasu, warto powiedzieć o tym wprost. Jeśli natomiast do rozpadu więzi doszło z powodu kłótni, dobrze jest wrócić do tematu i wyjaśnić go sobie jeszcze raz, na spokojnie.

Naprawa relacji tak bliskiej jak przyjaźń wymaga sporo czasu. Nie warto się zniechęcać, jeśli po pierwszym czy drugim spotkaniu wciąż jest trochę niezręcznie. Jeśli chęć odbudowy tej więzi jest obustronna, prędzej czy później uda wam się znaleźć płaszczyznę porozumienia.

Ważne jest również, by nie starać się usilnie wrócić do tego, co było. Ludzie nieustannie się zmieniają i powrót do poprzedniego rodzaju relacji jest czasem niemożliwy. Zamiast tego, warto wypracować sobie nową płaszczyznę komunikacji i porozumienia. W ten sposób wciąż będzie to wasza przyjaźń, ale nieco odmienna i na innych warunkach niż poprzednia relacja.


Mieszkanie z przyjaciółką na studiach – wady i zalety. Jak uniknąć konfliktów? Pytamy eksperta >>>
 

Jak rozpoznać przyjaciela?

Po czym poznać, że łączy cię z kimś przyjaźń, czyli bliska relacja, oparta na zaufaniu i szczerości? Jak rozpoznać przyjaciela w tłumie znajomych? Co wyróżnia taką osobę na tle innych?

Przyjaciel to osoba, której przede wszystkim możesz zaufać. Oznacza to, że w jej towarzystwie czujesz się swobodnie, możesz powierzyć jej swoje sekrety, a w rozmowie nie musisz pilnować każdego słowa, które wypowiadasz. Przyjaciel często dzieli z tobą poglądy lub zainteresowania, choć przyjaźń pomiędzy kompletnie różnymi osobami również jest możliwa.

Przyjaciel to człowiek, na którego możesz liczyć w każdej sytuacji. Nie tylko pocieszy cię on po przegranej, ale również będzie z tobą świętował po zwycięstwie. W relacji tak bliskiej jak przyjaźń ważna jest również akceptacja drugiej osoby, czyli jej wad, zalet, poglądów oraz przekonań. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to braku różnic, a jedynie akceptację przyjaciela jako osoby pomimo ich istnienia.


Przyjaciółka potrzebna od zaraz. Jak zbudować przyjaźń? >>>
 

Rozstanie – podpowiadamy jak przeżyć rozstanie z partnerem i jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu >>>0

Czy to przyjaźń, czy kochanie, czyli jak rozpoznać, czy w relacji, która was łączy pojawiły się uczucia głębsze niż przyjaźń? Jakie objawy mogą wskazywać na zmianę uczuć?

Przyjaźń damsko-męska to temat dyskusyjny. Dla jednych relacja taka nie ma racji bytu, dla innych jest ona jak najbardziej możliwa. Odróżnienie tych uczuć nie jest łatwe, ponieważ podstawą dobrego, dojrzałego związku jest właśnie przyjaźń, czyli zaufanie, szczerość i akceptacja.

Przyjaźń może przerodzić się w miłość, jeśli między dwoma osobami pojawi się chemia. Jest to pewien rodzaj przyciągania, najczęściej połączony z flirtem. Przyjaźń staje się miłością również wtedy, gdy pojawia się pożądanie – czyli seksualne napięcie pomiędzy dwoma osobami. Jeśli nie wiesz, czy twoje uczucia do przyjaciela są niewinne, spróbuj wyobrazić sobie pocałunek z nim. W przypadku, gdy będziesz czuła się skrępowana i zawstydzona, prawdopodobnie twoje uczucia nie bazują na miłości, a są jedynie oznaką sympatii.


Rozstanie – podpowiadamy jak przeżyć rozstanie z partnerem i jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu >>>1
 

Rozstanie – podpowiadamy jak przeżyć rozstanie z partnerem i jak poradzić sobie z tęsknotą po rozstaniu >>>2

Przyjaźń to, obok miłości najważniejsza dla ludzi relacja, czyli bliska więź pomiędzy podobnymi do siebie osobami. Ma ona nawet swoje święto. 30 lipca każdego roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przyjaźni, zwany również Międzynarodowym Dniem Koleżeństwa. Święto to zostało ustanowione w 2011 roku przez ONZ.

Święto to ma znaczenie nie tylko społeczne, ale również kulturowe. Obchodzone jest ono nie tylko jako forma celebrowania relacji dwojga ludzi, ale również jako święto przyjaźni pomiędzy nacjami.