Temat jest na tyle ważny, że zajęli się nim nawet naukowcy z NASA. Po sprawdzeniu, jak poszczególne gatunki radzą sobie ze szkodliwymi związkami, takimi jak dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza czy wyziewy z kuchenek gazowych, opublikowali raport pod tytułem "Interior Landscape Plants for Indoor Air Pollution Abatement". Wymieniono w nim rośliny i kwiaty filtrujące powietrze, którymi warto zainteresować się, zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy smog dokucza najbardziej. Szacuje się, że wystarczą trzy różne gatunki, aby poprawić mikroklimat w domu.

Rośliny oczyszczające powietrze: skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa zachwycająca dużymi, dekoracyjnymi, ciemnozielonymi liśćmi oraz kontrastowymi białymi kwiatami. Jego największą zaletą jest trwałość: wytrzymuje właściwie każde warunki poza dużymi mrozami. Najlepiej czuje się w zacienionych pomieszczeniach. Niestraszne mu przesuszenie, niska wilgotność powietrza oraz - co interesuje nas najbardziej - zanieczyszczenia.

Jako kwiat oczyszczający powietrze skrzydłokwiat znakomicie stawi czoła substancjom toksycznym wydzielanym przez meble, wykładziny oraz sprzęty domowe z tworzyw sztucznych. Mowa przede wszystkim o lotnych związkach organicznych, takich jak benzen i aceton. Benzen może być zawarty w woskach do drewna, lakierach i farbach, aceton zaś w środkach czystości i kosmetykach.

Rośliny oczyszczające powietrze: Paproć

Popularne paprotki, czyli przedstawiciele gatunku nefrolepis, ze swoich dobroczynnych właściwości były znane już naszym babciom. To bardzo skuteczne rośliny oczyszczające powietrze w domu. Są łatwe w utrzymaniu, niedrogie i powszechnie dostępne. Potrzebują jedynie pokojowej temperatury i regularnego podlewania tak, aby ich korzenie nie przeschły. Najlepiej czują się w niewielkiej odległości od okna, przy świetle rozproszonym.

Jako rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze paprotki mają zdolność pochłaniania szkodliwego formaldehydu. Dodatkowo mocno natleniają pomieszczenie, podnoszą w nim wilgotność i ujemnie jonizują powietrze, dzięki czemu korzystnie wpływają na mieszkaniowy mikroklimat. Niektórzy polecają ustawiać paprocie w sąsiedztwie komputera i telewizora w celu neutralizowania promieniowania.

Rośliny oczyszczające powietrze: Palmy

Jeśli aranżacyjnie potrzebne nam są bardziej efektowne rośliny oczyszczające powietrze w mieszkaniu, warto zainteresować się palmami. Dostępne są one w bardzo wielu odmianach. Jedną z ciekawszych jest mało wymagająca palma kencja, która w domowych warunkach dorasta do 2,5 metra. Lubi miejsca słoneczne lub ze światłem rozproszonym i dość suchą glebę. Dobrym wyborem będzie też niekłopotliwa areka lub chamedora.

Palmy jako rośliny domowe oczyszczające powietrze szczególnie dobrze radzą sobie z formaldehydem oraz toluenem wykorzystywanym w kosmetyce. Pochłaniają także benzen, ksyleny oraz tlenek węgla, wpływając na dobre nawilżenie powietrza.

Zobacz także:

Rośliny oczyszczające powietrze: Dracena

Dracena to łatwa w uprawie i bardzo popularna roślina oczyszczająca powietrze. W uprawie domowej osiąga nie więcej niż 2,5 metra, a najczęściej zatrzymuje wzrost w okolicy 1,5 metra. Lubi miejsca dobrze doświetlone, najlepiej ze światłem rozproszonym. Wymaga obfitego podlewania, ale nie lubi stojącej w podstawce wody.

Decydując się na dracenę w domu, umożliwiamy skuteczne oczyszczanie powietrza z ksylenu, trójchloroetylenu i formaldehydu. Substancje te spotykane są w wielu rozpuszczalnikach, farbach, także tych do ścian i sufitów oraz preparatach uszczelniających.

Ta aplikacja diagnozuje choroby u roślin. Pomoże odpowiedzieć na pytanie: Co jest nie tak z moją rośliną? >>>

Rośliny oczyszczające powietrze: Scindapsus

Scindapsus to inaczej epipremnum złociste. Pod tą nazwą ukrywają się popularne domowe pnącza, które dorastają do około metra i stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Prócz tego, że cieszą oko, są to także skuteczne rośliny filtrujące powietrze, których atutem są niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Scindapsus jest elastyczny, jeśli chodzi o światło: może być ulokowany i w słońcu i w półcieniu. Wystarczy mu uniwersalna ziemia oraz podlewanie dwa razy w tygodniu.

Jako kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze scindapsusy walczą przede wszystkim z formaldehydem, benzenem i tlenkiem węgla, pochodzącymi z powietrza, farb, sprzętu komputerowego i drukarek, ale również mebli, ubrań, wykładzin podłogowych czy farb ściennych. Regulując procesy parowania, poprawiają wilgotność powietrza. Dużym plusem jest to, że właściwie nie trzeba ich pielęgnować. Wystarczy raz na jakiś czas przyciąć pędy i dostarczyć nawóz.

Rośliny oczyszczające powietrze: Sansewieria gwinejska

Przeglądając listę obejmującą najładniejsze kwiaty oczyszczające powietrze w domu, na pewno natrafimy na sansewierię. Ta roślina ma przyciągające uwagę mieczowato wydłużone, szerokie i lekko skręcone liście o ostrych końcach, które zachwycają oryginalnym zabarwieniem. Jej wysoka odporność na przesuszenie sprawia, że sansewierię nazywa się często rośliną z żelaza. Rośnie dość wolno i jest długowieczna, co eliminuje konieczność częstego przesadzania.

Nie dość, że wszystkie odmiany sansewierii są odporne na trudne warunki mieszkaniowe i zaniedbania pielęgnacyjne (suchość powietrza, niedobór wody czy niedostatek światła dziennego), to na dodatek są to skuteczne rośliny oczyszczające powietrze z toksyn. Mowa tu przede wszystkim o benzenie, formaldehydach, trichloroetylenie, toluenie oraz ksylenie. Sansewierie nie tylko filtrują powietrze, usuwając szkodliwe związki, ale także produkują znaczne ilości tlenu.

Rośliny oczyszczające powietrze: Begonia

Warto zainteresować się faktem, że begonie to kwitnące rośliny, które oczyszczają powietrze. Takich w zestawieniu nie ma zbyt wiele. Stanowią one piękną ozdobę mieszkania, jednak są dość wymagające w uprawie. Begonie dobrze czują się w ciepłych i nasłonecznionych miejscach, potrzebują regularnego nawożenie i podlewania. Jest to dobry wybór dla hobbystów i osób, które mają czas troszczyć się o rośliny.

Wysiłek opłaci się. Begonie to kwiaty, które oczyszczają powietrze przede wszystkim z benzenu i inne zanieczyszczeń, wytrącających się z toluenu. Związek ten jest dość powszechny, bo wykorzystywany w produkcji barwników i farb, wosków, rozpuszczalników, lakierów, gum, żywic, a nawet niektórych detergentów.

Kwiaty do łazienki: odmienią przetrzeń i dostarczą tlen. Które wybrać? >>>