Co to jest weryfikacja na Instagramie?

Weryfikacja na Instagramie to proces, w wyniku którego użytkownik otrzymuje znaczek weryfikacyjny (znany również jako niebieski znaczek), który potwierdza autentyczność konta. Weryfikacja ma na celu odróżnienie ważnych i prawdziwych kont od fałszywych. Warto pamiętać, że oszustwa i próby podszywanie się pod kogoś innego są w mediach społecznościowych na porządku dziennym. Dzięki niebieskiemu znaczkowi możemy mieć pewność, że dane konto osoby publicznej lub instytucji jest godne zaufania.

Instagram sam decyduje, które konta spełniają kryteria weryfikacji i przyznaje niebieski znaczek. Trzeba podkreślić, że aplikacja nigdy nie prosi o płatność ani o przekazywanie poufnych informacji w celu uzyskania weryfikacji. W przypadku podejrzeń o próbę wyłudzenia pieniędzy lub danych – koniecznie powiadom o tym Instagram za pośrednictwem funkcji zgłaszania.

Niebieski znaczek na Instagramie

Niebieski znaczek na Instagramie to znaczek weryfikacyjny, który potwierdza autentyczność konta. Jest to znak rozpoznawczy, który jest nadawany przez Instagram wybranym osobom publicznym, celebrytom, markom i organizacjom o znaczącym wpływie społecznym.

Niebieski znaczek ma przede wszystkim na celu odróżnienie prawdziwych kont od fałszywych. Posiadanie znaczka weryfikacyjnego daje innym użytkownikom pewność, że konto rzeczywiście należy do osoby, marki lub organizacji za którą się podaje.

Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie znane osoby publiczne, celebryci, marki czy organizacje posiadają niebieski znaczek weryfikacyjny na Instagramie. Brak znaczka nie oznacza więc automatycznie, że dane konto jest fałszywe. Czasami posiadacze kont po prostu nie poświęcili czasu na przejście procesu weryfikacji.

WSKAZÓWKA: Jeśli Twoje konto na Instagramie nie ma oznaczenia potwierdzającego weryfikację, istnieją inne sposoby, aby zapewnić użytkowników, że Twoja tożsamość jest autentyczna. Na przykład możesz powiązać konto na Instagramie ze swoją oficjalną stroną internetową, stroną na Facebooku lub kontem w serwisie YouTube albo Twitter.

Co daje weryfikacja na Instagramie?

Weryfikacja na Instagramie zapewnia kilka ważnych korzyści dla użytkowników:

Zobacz także:

 • Wiarygodność: Posiadanie znaczka weryfikacyjnego potwierdza, że konto jest prawdziwe. Daje to innym użytkownikom pewność, że mogą zaufać publikowanym na nim treściom, co z kolei ułatwia budowanie relacji z obsrwatorami.
 • Widoczność: Weryfikowane konta mają większe szanse na wyświetlanie się w wynikach wyszukiwania. Dodatkowo, Instagram może uwzględnić je w zakładce „Polecane”, co zwiększa ich widoczność i zasięgi.
 • Ochrona przed podszywaniem się: Posiadanie znaczka weryfikacyjnego utrudnia innym osobom tworzenie fałszywych kont. Potwierdza, że dane konto jest oficjalne i należy do prawdziwej osoby, marki lub organizacji. Dzięki temu łatwiej udowodnić oszustwo kontom podszywającym się.
 • Prestiż: Znak weryfikacyjny jest często kojarzony z osobami publicznymi, celebrytami, wpływowymi markami lub organizacjami. Dla niektórych osób może to być oznaka statusu lub rozpoznawalności.
 • Bezpieczna społeczność: Weryfikacja pomaga w utrzymaniu bezpiecznego środowiska na Instagramie, eliminując fałszywe konta i redukując liczbę dokonywanych oszustw.

Posiadanie niebieskiego znaczka weryfikacyjnego zdecydowanie może przyczynić się do budowania zaufania i wiarygodności konta na Instagramie. Warto jednak pamiętać, że nie jest ono gwarancją sukcesu na Instagramie ani nie oznacza automatycznego zwiększenia liczby obserwujących czy interakcji. Istotne jest nadal tworzenie wartościowych treści i angażowanie się w kontakt z społecznością.

Ilu obserwujących trzeba mieć, aby dostać niebieski znaczek na Instagramie?

Liczba obserwujących nie jest podana jako wymóg do spełnienia podczas procesu weryfikacji. Jednak trzeba zaznaczyć, że Instagram przyznaje niebieski znaczek głównie osobom publicznym, celebrytom, markom i organizacjom, które mają znaczący wpływ na większą grupę ludzi. Z tego powodu należy uznać, że jest ona brana pod uwagę razem z innymi kryteriami.

Choć wysoka liczba obserwujących może wskazywać na znaczenie i popularność konta, to nie jest gwarantem pomyślnego przejścia procedury weryfikacji. Dużą rolę ogrywają takie czynniki jak tworzenie wartościowych treści oraz regularny kontakt z zaangażowaną społecznością obserwujących. Instagram sam decyduje na podstawie zapewne bardziej szczegółowych reguł, czy te warunki zostały spełnione. Reguły nie są podane oficjalnie.

Ile kosztuje weryfikacja na Instagramie?

Weryfikacja na Instagramie jest bezpłatna. Instagram nie pobiera żadnych opłat. Jeśli konto spełnia kryteria weryfikacji i zostanie zaakceptowane przez Instagram, otrzymuje ono znaczek weryfikacyjny.

UWAGA! Niestety zdarzają się próby sfałszowania procesu weryfikacji na Instagramie w celu wyłudzenia pieniędzy lub poufnych danych. Warto mieć świadomość, że osoby lub firmy, które oferują płatne usługi pomocy w otrzymaniu niebieskiego znaczka – działają niezgodnie z prawem. Instagram nie pobiera opłat za proces weryfikacji ani nie posiada specjalnych programów dla „wtajemniczonych”. Kiedy dowiesz się, że ktoś prowadzi takie działania, koniecznie poinformuj o tym Instagram za pomocą funkcji zgłaszania. Dzięki temu możesz uchronić inne osoby przed staniem się ofiarami oszustów.

Jak dostać weryfikację na Instagramie?

Oto kilka ogólnych wskazówek, które mogą zwiększyć szanse na uzyskanie weryfikacji na Instagramie:

 • Autentyczność: Twoje konto musi być autentyczne, reprezentować rzeczywistą osobę, markę lub organizację. Nie używaj fałszywych danych i nie próbuj udawać kogoś innego.
 • Unikalność: Twoje konto powinno być unikalne i wyróżniać się spośród innych. Upewnij się, że tworzysz oryginalne treści, które są interesujące i ciekawe dla społeczności Instagrama.
 • Kompletność: Uzupełnij swój profil Instagrama w sposób kompletny, uwzględniając ważne informacje, takie jak nazwa, zdjęcie profilowe, biografia i link do strony bezpośrednio z tobą związanej.
 • Rozpoznawalność: Twoje konto powinno być istotne i wpływowe w swojej dziedzinie. Jeśli jesteś osobą publiczną, celebrytą, artystą, liderem opinii lub reprezentujesz markę lub organizację, ważne jest, aby pokazać, jakie masz znaczenie w danej społeczności.

UWAGA: Weryfikacja konta na Instagramie nie spowoduje weryfikacji Twojego konta na Facebooku. Aby dowiedzieć się, jak zweryfikować swoje konto na Facebooku, najlepiej wejść na Centrum pomocy Facebooka.

Jak udowadniamy tożsamość podczas weryfikacji na Instagramie?

Instagram posiada specjalne procedury, które mają na celu uzyskanie pewności, że naprawdę jesteś tym, za kogo się podajesz. Aby potwierdzić tożsamość podczas weryfikacji na Instagramie, stosowane są następujące kroki:

 • Instagram może poprosić o dostarczenie danych, które pomogą potwierdzić tożsamość. Przykłady takich informacji to: prawdziwe imię i nazwisko, data urodzenia, zdjęcie dokumentu tożsamości, takie jak paszport lub dowód osobisty.
 • Jeśli posiadasz już zweryfikowane konta na innych platformach społecznościowych, takich jak Facebook lub Twitter, możesz skorzystać z tych informacji, aby pomóc w udowodnieniu tożsamości na Instagramie. Linki do tych kont lub udostępnienie innych form dowodów może być wymagane. Facebook może sam skontaktować się z tobą w sprawie weryfikacji.
 • Instagram może również sprawdzić publiczne informacje dostępne na temat danej osoby lub marki, takie jak artykuły prasowe, wywiady, wystąpienia publiczne itp. Ważne jest, aby tworzyć i publikować autentyczną i spójną zawartość, która może wspomóc proces weryfikacji.

Weryfikacja na Instagramie krok po kroku

Jesteś osobą publiczną, influencerką/influencerem, celebrytką/celebrytą, reprezentujesz markę lub organizację? Chcesz, aby osoby odwiedzające twój/wasz profil mogły od razu być pewne, że trafiły w odpowiednie miejsce? Chcesz odróżnić się na tle innych kont i ewentualnie szybciej usunąć podszywające się pod ciebie/was osoby? Oto kroki, które musisz przejść, aby dostać niebieski znaczek, który oficjalnie potwierdzi autentyczność konta:

 1. Upewnij się, że jesteś zalogowana/y na profil, na którym chcesz uzyskać niebieski znaczek.
 2. Dotknij „Więcej opcji” w prawym górnym rogu, a następnie „Ustawienia i prywatność”.
 3. W obszarze „Dla profesjonalistów” kliknij „Typ konta i narzędzi”.
 4. Dotknij guzik „Poproś o weryfikację”.
 5. Wpisz swoje pełne imię i nazwisko, a następnie wyślij wymagany dokument identyfikacyjny (np. dokument tożsamości ze zdjęciem wydany przez organ administracji publicznej lub oficjalny dokument firmowy).
 6. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, a następnie dotknij „Prześlij”.

Ile trwa weryfikacja konta na Instagramie?

Po zapoznaniu się z twoim wnioskiem o weryfikację konta, Instagram rozpatrzy go w czasie do 30 dni. Powiadomienie o decyzji dostaniesz w sekcji „Aktywność”.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, możesz złożyć nowy. Pamiętaj jednak, aby nie wysyłać kolejnego wniosku przed rozpatrzeniem pierwszego. Takie działanie spowoduje anulowanie zgłoszenia.

Kiedy można stracić znaczek weryfikacji na Instagramie?

Pamiętaj, że Instagram może usunąć niebieski znaczek z twojego profilu. Stanie się tak w następujących przypadkach:

 • Jeśli będziesz oszukiwać, że możesz oddać lub odsprzedać swój niebieski znaczek.
 • Jeśli dodasz zdjęcie profilowe, nazwę profilu lub biogram, które naruszają nasze Zasady społeczności lub Regulamin.
 • Jeśli podejmiesz próbę zweryfikowania konta za pomocą osoby trzeciej.
 • Jeśli zbyt wiele razy przełączasz swoje konto z publicznego na prywatne.
 • Jeśli podczas procesu weryfikacji podasz fałszywe lub wprowadzające w błąd informacje. Mogą zostać też podjęte kroki zmierzające do wyłączenia konta.