Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 

Jazda na rolkach to znany i lubiany sport, uprawiany przede wszystkim na świeżym powietrzu, podczas ciepłych i suchych dni. Często wybieramy go rekreacyjnie jako letnią rozrywkę solo lub ze znajomymi. W niektórych miastach znajdziemy oczywiście specjalne, zamknięte hale, w których możemy jeździć na rolkach (i wrotkach) niezależnie od pogody, w rytm energicznej muzyki. Są popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, ale moda powoli przychodzi też do naszego kraju. 

Coraz większa ilość osób traktuje roller skating (a właściwie inline skating) jako regularny trening cardio. Nic dziwnego: godzina tej aktywności fizycznej pozwala nam spalić aż do 700 kalorii, a co więcej nie jest obciążająca dla stawów (w przeciwieństwie do biegania, piłki nożnej czy tenisa). To świetny sposób na wymodelowanie i wyrzeźbienie sylwetki. Jazda na rolkach angażuje całe ciało. Najintensywniej działają mięśnie łydek, ud i pośladków, ale również brzucha, pleców, rąk i grzbietu. 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach bez pomocy instruktora? Jaki sprzęt wybrać i jakie są techniki hamowania? 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Przydatne rady i wskazówki 

Zdecydowałeś/-aś się na rozpoczęcie nauki jazdy na rolkach, ale nie wiesz od czego zacząć? Zerknij do rad i wskazówek, które udało nam się opisać poniżej! 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Wybierz odpowiedni sprzęt 

Przygodę z jazdą na rolkach najlepiej rozpocząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Osoby początkujące powinny sięgnąć po rolki z dobrze dopasowaną, sztywną cholewką. Zapewni ona odpowiednie wsparcie dla kostek, co znacznie ułatwi naukę jazdy.

Najlepiej wybrać sprzęt od znanego i sprawdzonego producenta (np. K2, Powerslide czy Rollerblade). Dzięki temu będziemy mieli pewność, że rolki będą wygodne i komfortowe, a także wykonane z dobrej jakości materiałów.

Bez względu na to, czy planujesz kupić, czy pożyczyć rolki, pamiętaj, aby wcześniej je przetestować. Rozmiar musi być dobrze dopasowany do wielkości twojej stopy. Za małe lub za duże buty do jazdy mogą wywołać ból w kostkach i stopach, co sprawi, że szybko zniechęcisz się do nauki jazdy. 

Zobacz także:

Na początku przygody z jazdą na rolkach warto jest też zaopatrzyć się w ochraniacze, szczególnie te osłaniające kolana oraz łokcie. Pamiętaj też kasku. Zakładaj go przed każdym treningiem! 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Znajdź odpowiednie miejsce do nauki 

Kolejnym ważnym elementem nauki jazdy na rolkach jest znalezienie odpowiedniego miejsca do ćwiczeń. Z wiadomych względów powinno znajdować się daleko od ulicy, szczególnie na początku lepiej zachować w tym temacie ostrożność. 

Świetnym miejscem do nauki jazdy na rolkach są parki i podwórka o utwardzonej powierzchni. Niezbyt zatłoczona, asfaltowa lub betonowa alejka sprawdzi się znakomicie. Na początku przygody z nauką jazdy zrezygnuj z miejsc o dużych przewyższeniach terenu. Dopóki nie opanujesz podstaw hamowania, lepiej za bardzo się nie rozpędzaj. 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Poznaj techniki hamowania

Jednym z najważniejszych elementów nauki jazdy na rolkach jest poznanie technik hamowania. Możliwość łatwego zmniejszenia prędkości lub zastopowania jazdy jest ważna dla naszego bezpieczeństwa, a także komfortu psychicznego. 

Jak hamować na rolkach? Wyróżniamy cztery główne sposoby: 

  1. Hamulec. Jedna z rolek powinna być wyposażona w specjalny, plastikowy element służący do hamowania. Wystarczy, że przeniesiesz ciężar ciała na rolkę z hamulcem: kiedy dotknie ziemi, prawie natychmiast się zatrzymasz. 
  2. Hamowanie pługiem. Jest to idealna opcja do zwolnienia tempa jazdy, bez całkowitego zatrzymywania się. Aby zahamować, należy wypchnąć kostki na boki i ułożyć stopy w kształt litery A. Hamowanie pługiem jest trochę trudniejsze od hamowania z użyciem hamulca. 
  3. Hamowanie T-stop. Technika hamowania, która polega na wystawieniu jednej nogi do przodu i ułożeniu drugiej z tyłu bokiem, prostopadle, tak, aby stopy utworzyły kształt litery T. To trudniejsza metoda zwalniania, która wymaga od nas lepszej techniki jazdy. 
  4. Hamowanie przez obrót. To najbardziej zaawansowany sposób na hamowanie podczas jazdy na rolkach. Składa się z dwóch etapów. Pierwszy polega na wysunięciu jednej nogi do przodu i oparciu na nią ciężaru ciała. Drugi etap polega na przeniesieniu ciężaru ciała na nogę pozostawioną z tyłu, podczas jednoczesnego obrotu wokół własnej osi. Obie stopy powinny być w tym czasie skierowane na zewnątrz. 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Ćwicz regularnie  

Pamiętaj, że tak jak w przypadku innych aktywności fizycznych doskonalenie jazdy na rolkach będzie wymagało od ciebie zaangażowania i systematyczności. Choć już po pierwszym treningu będziesz w stanie zauważyć efekty, poziom zaawansowany osiągniesz prawdopodobnie dopiero po jakimś czasie. Jeśli na początku nie wychodzi ci idealnie, nie zrażaj się. W końcu trening czyni mistrza! 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach? Instrukcja krok po kroku 

Jak nauczyć się jeździć na rolkach bez instruktora? Przedstawiamy propozycję ćwiczeń krok po kroku, które pomogą ci poczuć się pewnie na butach z kółkami! 

  1. Znajdź odpowiednie miejsce do ćwiczeń. Wybierz rzadko uczęszczaną alejkę w pobliskim parku lub prywatny podjazd o utwardzonej powierzchni. 
  2. Załóż kask oraz ochraniacze. Dokładnie zapnij rolki – tak, żeby przylegały do stóp i podtrzymały kostki. Pamiętaj, że nic nie powinno cię ucierać ani cisnąć. Musisz czuć się komfortowo. 
  3. Zacznij od nauki przyspieszania, wykonując ćwiczenie „beczki”. Wyobraź sobie, że masz przed sobą niską beczkę, którą musisz objechać. Ustaw stopy w kształt litery V, a następnie mocno ugnij kolana i wypchnij je na zewnątrz. Ten ruch sprawi, że rolki zaczną delikatnie przyspieszać. 
  4. Kiedy uda ci się opanować przyspieszanie, naucz się hamować. Zacznij od techniki hamowania pługiem. Kiedy poczujesz, że zaczynasz się rozpędzać, postaraj się wypchnąć obie pięty na zewnątrz i ustawić stopy w kształt litery A. W ten sposób uda ci się delikatnie zahamować. 
  5. Zacznij uczyć się skręcać. Kiedy uda ci się nabrać trochę prędkości, delikatnie wysuń prawą nogę do przodu, jednocześnie odchylając prawą rękę w bok. Ten ruch powinien sprawić, że skręcisz w prawo. Powtórz ćwiczenie na lewą stronę, a następnie skręcaj naprzemiennie w prawo i w lewo, jeżdżąc zygzakiem. 
  6. Kiedy poczujesz zmęczenie, zrób kilkuminutową przerwę i wróć do powyższych ćwiczeń. Na początku przygody z jazdą na rolkach nie trenuj dłużej niż godzinę. Pamiętaj, że to wymagająca fizycznie aktywność, która może pozostawić po sobie zakwasy. 

Chcesz wiedzieć, jak nauczyć się robić szpagat? Sprawdź tutaj!