Dystans do siebie – co to znaczy?

Dystans do siebie to przydatna umiejętność, zwłaszcza w obecnych czasach. Pozwala ona spojrzeć na siebie z pewnym luzem, bez nadmiernej powagi. Mieć dystans do siebie to znaczy patrzeć obiektywnie i nie traktować wszystkich słów i czynów innych ludzi zbyt personalnie.

Nadwrażliwość na swoim punkcie to swego rodzaju schorzenie, które dotyka coraz większą część społeczeństwa. Postrzegają oni siebie jako osobę niesłychanie ważną, której nie wolno krytykować ani z której nie wolno żartować. Poprzez taką postawę dana osoba nie tylko zraża do siebie ludzi, ale potęguje również własny stres, napięcie i przewrażliwienie na swoim punkcie.

Osoby, które mają do siebie dystans potrafią spojrzeć na siebie w zupełnie inny sposób, a nawet żartować z własnego wyglądu czy osobowości. To z kolei sprawia, że przestają się one przejmować wieloma otaczającymi ich sprawami, ponieważ stają się one po prostu mało istotne. Nabranie dystansu do siebie pozwala na zmianę sposobu postrzegania świata, systemu wartości, a czasem nawet marzeń i planów na przyszłość.

Dystans do siebie – czym się objawia?

Dystans do siebie to umiejętność, pozwalająca na podejście do własnego „ja” z większym przymrużeniem oka i humorem. Warto na początku wytłumaczyć sobie, co to w ogóle jest dystans. Słowo to określa zachowanie odpowiedniej odległości od kogoś lub czegoś. Drugim znaczeniem wyrażenia „dystans” jest chłodna ocena danej sytuacji, pozwalająca spojrzeć na nią bardziej obiektywnie.

Sformułowanie „mieć dystans do siebie” łączy w sobie oba te znaczenia. Dotyczy ono zarówno obserwowania siebie, jak i najbliższego otoczenia z pewnej metaforycznej odległości, pozwalającej na zdroworozsądkową ocenę sytuacji.

Mieć do siebie dystans to jednak więcej, niż trzeźwo oceniać czyny i słowa innych ludzi oraz własne. Zmiana perspektywy pozwala na docenienie siebie jako osoby, pogodzenie się z własnymi niedoskonałościami oraz zaakceptowanie swojego charakteru i sposobu bycia.

Mając do siebie dystans, łatwiej jest pokochać siebie i przestać za wszelką cenę dążyć do ideału. Osoby ze zdrowym podejściem są również o wiele bardziej lubiane, ponieważ cechuje je poczucie humoru i swoboda wypowiedzi oraz czynów. Są one również w stanie o wiele więcej zrozumieć, ponieważ traktują z dystansem nie tylko siebie, ale także każdą inną osobę.

Zobacz także:

Dystans do siebie, a brak szacunku okazywany przez innych

Dystans do siebie to umiejętność, która pod wieloma względami ułatwia życie. Niestety, wiele osób błędnie interpretuje to sformułowanie lub celowo przekręca jego znaczenie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy ktoś powie coś, co cię urazi i o czym poinformujesz daną osobę. Wtedy człowiek ten, nie chcąc przyznać ci racji i przeprosić stwierdza, że nie masz do siebie dystansu.

Dystans do siebie nie jest jednoznaczny z reagowaniem na każdy żart i krytykę w sposób, którego oczekuje druga osoba. Przede wszystkim umiejętność ta ma budować twoją pewność siebie, nie zaś być narzędziem w rękach innych do rujnowania twojej samooceny.

To ty wyznaczasz swoje granice żartu, dobrego smaku oraz krytyki, którą jesteś w stanie znieść. To, że w którymś momencie poczujesz się urażona lub dotknięta czyimiś słowami, nie ma nic wspólnego z brakiem dystansu do siebie. Masz prawo mieć swoje uczucia, emocje i postawić się osobie, która sprawia, że czujesz się niekomfortowo.

Mieć do siebie dystans nie oznacza przyjmować bezkrytycznie wszystkie słowa i uwagi pod swoim adresem. Posiadanie tej umiejętności oznacza rozważenie ich na chłodno, z dalszej perspektywy i wyrażenie swojej opinii na ich temat.

Warto również pamiętać, że nie każdy człowiek ma taki sam dystans do siebie. Jedne osoby lepiej znoszą krytykę, ale nie potrafią z siebie żartować. Z kolei inne uwielbiają żartować na swój temat, ale nie potrafią przyjąć konstruktywnych uwag. Nie oznacza to, że jedna lub żadna ze stron nie ma dystansu do siebie, tylko że umiejętność ta różni się w zależności od charakteru danego człowieka.

Emocje podstawowe: czym są? Jak je obserwować i akceptować? >>>

Jak nabrać dystansu do siebie?

Dystans do siebie to umiejętność, która należy do zdolności nabytych. Jest to określony sposób myślenia, pozwalający spojrzeć na siebie i innych ludzi z nieco innej strony i z innymi emocjami. Ludzie, którzy mają do siebie dystans są szczęśliwsi, ponieważ mniej przejmują się krytyką innych i potrafią oceniać właściwie nawet najtrudniejsze sytuacje.

Jak jednak nabrać dystansu do siebie? Przede wszystkim przestań porównywać się z innymi i zamiast tego naucz się kochać siebie. Możesz ćwiczyć tą umiejętność np. poprzez codzienny trening komplementów. Wystarczy przynajmniej 3 razy dziennie stanąć przed lustrem i powiedzieć samej sobie kilka miłych słów. Dzięki temu nauczysz się dostrzegać w sobie unikatowe piękno, którego nie ma nikt inny.

Kolejnym sposobem na nabranie dystansu do siebie jest nauka śmiania się z własnej osoby. Umiejętność ta pozwala spojrzeć na siebie z nieco innej perspektywy i dostrzec zupełnie nową osobę. Osoby z poczuciem humoru są również bardziej lubiane w swoim otoczeniu, przyciągając do niego nowych ludzi. W końcu każdy chce spędzać czas w towarzystwie pozytywnego, uśmiechniętego człowieka.

Aby mieć do siebie dystans, musisz również przestać traktować wszystkie krytyki i uwagi jak personalny atak na twoją osobę. Postaraj się przede wszystkim nie walczyć w sposób emocjonalny z osobami, które zwracają uwagę na twoje złe zachowanie czy sposób bycia. Zamiast tego przemyśl na spokojnie, czy w ich słowach nie znajduje się choć ziarenko prawdy. Jeśli jednak uznasz, że krytyka w twoim kierunku była bezpodstawna, wyraź swoją opinię w sposób spokojny i zdecydowany. Swoją wypowiedź poprzyj zaś konkretnymi argumentami, świadczącymi o tym, że dana osoba się pomyliła.

Aby zyskać dystans do siebie, pozwól sobie na popełnianie błędów i postaraj się nie kontrolować wszystkiego wokół. Nie wstydź się tego, że nie jesteś idealna, ponieważ nikt nie jest. Starając się tuszować swoje błędy lub denerwując się przy ich popełnianiu tylko dodatkowo je uwypluklasz, podnosząc do rangi czegoś bardzo istotnego. Zamiast tracić nerwy na to, że coś ci nie wychodzi, postaraj się odpuścić i spojrzeć na sprawę bez emocji. Najczęściej bywa tak, że zmiana perspektywy i chłodne spojrzenie pozwala na dużo szybsze rozwiązanie problemu, niż usilne i gorączkowe skupianie się na nim. Pamiętaj również, że od twojej reakcji zależy to, w jaki sposób otoczenie postrzega twoje porażki. Jeśli traktujesz je jako coś normalnego, ludzie wokół ciebie również spojrzą na nie w ten sposób.

Wdzięczność – dlaczego ułatwia nam życie? Jak być wdzięcznym? >>>

Co to znaczy mieć dystans do kogoś?

Dystans do siebie to przydatna umiejętność, pozwalająca spojrzeć z innej perspektywy na swoją osobę oraz najbliższe otoczenie. Zachowanie metaforycznej odległości, umożliwiającej zdrowy osąd przydaje nie tylko w przypadku oceny siebie, ale również innych ludzi. Co to znaczy mieć dystans do kogoś?

Traktowanie kogoś z dystansem może być postrzegane jako swego rodzaju nieufność lub ostrożność. Najczęściej taki rodzaj interakcji stosowany jest wobec osób nowo poznanych lub takich, które już kiedyś zawiodły nasze zaufanie. Dzięki temu, że masz do kogoś dystans możesz go obserwować, zachowując zdolność trzeźwej oceny sytuacji i unikając manipulacji.

Dzięki zachowaniu dystansu od kogoś możesz dokładnie poznać tego człowieka, jego sposób bycia, charakter oraz zamiary. Z kolei dystansowanie się od kogoś oznacza po prostu odsuwanie tej osoby od siebie, wykluczanie jej z grona najbliższych znajomych z jakiegoś powodu. Traktowanie ludzi na odległość to również jedna z cech osób aspołecznych oraz introwertyków.