Jak dostać od mężczyzny to, czego chcesz?

Umówmy się: w związki wchodzimy nie z altruistycznych pobudek, ale żeby coś na tym zyskać. Zazwyczaj chodzi o zaspokojenie emocjonalnych potrzeb, bliskość fizyczną, bezpieczeństwo, akceptację, wsparcie i poczucie, że jest się kochanym i ważnym (a czasami też pierwsze skrzypce odgrywa obawa przed samotnością).

I nie ma w tym niczego dziwnego ani negatywnego: poprzez obecność drugiej osoby dążymy do poprawy jakości naszego życia, a zdrowy egoizm jest dobrym spoiwem relacji. Czasami zdarza się jednak, że  w romantycznej relacji nie otrzymujemy tego, czego dokładnie chcemy. Może dziać się tak z różnych powodów, które na ten moment nie są aż tak ważne. Nie chodzi nam bowiem o rozstrzyganie wszystkich problemów, jakie macie, a o usprawnienie funkcjonowania w realu. Zatem: jak dostać od mężczyzny to, czego pragniesz? I jak sprawić, by twoje potrzeby spełnił z radością?

Komunikacja to baza

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest otwarta i uczciwa komunikacja. Powiedz swojemu partnerowi, czego potrzebujesz, jakie są twoje pragnienia i oczekiwania. Tyle o tym mówimy, ale wciąż trzeba powtarzać: nie oczekuj od niego czytania w myślach. Daj mu jasne i konkretne informacje na temat tego, czego oczekujesz.

Wyraź swoje potrzeby z empatią

Kiedy komunikujesz swoje potrzeby, pamiętaj o tym, aby to robić z empatią i delikatnością. Unikaj oskarżeń i krytyki. Zamiast tego skup się na tym, jak spełnienie twoich potrzeb wpłynie na wasz związek. Pokaż partnerowi, że to dla niego również korzystne i że twoje oczekiwania nie są wyssane z palca. 

Zachęcaj go do wyrażania jego potrzeb

Niech wasza komunikacja będzie dwukierunkowa.  Bądź gotowa, by wysłuchać jego potrzeb i pragnień. Zachęcaj swojego partnera do dzielenia się nimi. Wspólnie pracujcie nad tym, jak możecie spełniać je nawzajem. Otwartość i gotowość do słuchania drugiej osoby zwiększają zrozumienie i zaufanie między dwiema stronami. No i sprawia, że chętniej wychodzi się z własnej strefy komfortu, by dać ukochanej/ukochanemu to, czego pragnie.

Doceniaj

Kiedy twój partner spełnia twoje potrzeby, doceniaj to i wyrażaj swoją wdzięczność. Pozytywne wzmocnienie zachęca do powtarzania pozytywnego zachowania. Zauważaj więc starania swojego partnera i jego wkład w wasz związek. Wszyscy lubią wiedzieć, że są potrzebni i dobrzy w tym, co robią!

Zrozumienie jest kluczowe

Staraj się zrozumieć, dlaczego twój partner czasem nie jest w stanie spełnić twoich oczekiwań. Może mieć własne obowiązki i trudności. Bądź wyrozumiała i wspieraj go w rozwiązywaniu problemów, które mogą mu przeszkadzać w dawaniu ci tego, czego potrzebujesz.

Zobacz także:

Dbaj o balans

Pamiętaj, że związek to współpraca. Nie może opierać się tylko na spełnianiu oczekiwań jednej strony. Warto dbać o równowagę między spełnianiem swoich potrzeb a dawaniem partnerowi tego, czego on pragnie.

Innymi słowy: aby dostać to, czego chcesz od mężczyzny (i sprawić, by zrobił to z radością,) kluczem jest komunikacja, empatia i wzajemne zrozumienie. Budowanie zdrowej relacji wymaga zaangażowania obu stron i gotowości do pracy nad nim. Pamiętaj, że szczęśliwy i satysfakcjonujący związek nigdy nie jest czymś, co działa jedynie w jedną stronę. Wzajemność sprawia, że chce się więcej i bardziej!