Skompletowanie stylizacji wymaga od nas niemałej kreatywności. Chcąc dopracować ją w każdym calu, musimy pamiętać o najdrobniejszych detalach. Ważne jest żeby ubrania i dodatki, a także fasony i kolory świetnie ze sobą współgrały. Pogodzenie tych wszystkich elementów w niektórych przypadkach nie należy do najłatwiejszych. Mimo to istnieją triki, które mogą być pomocne podczas kompletowania outfitów.

Kilka uniwersalnych wskazówek dotyczy dobierania kolorów ubrań i dodatków. Najprostsza zasada mówi, żeby ograniczyć się do maksymalnie trzech barw. Dzięki temu w naszej stylizacji nie pojawią się zgrzyty. Jeden, dwa lub trzy kolory jednak wciąż nie wystarczą, żeby stworzyć idealnie współgrającą ze sobą kompozycję. W tym celu należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka wskazówek, które pokazują, jak łączyć kolory ubrań.

Jak dobierać kolory ubrań?

Kolory ubrań można dobrać na wiele sposobów. Punktem wyjścia powinien być zatem własny gust i styl. Niektórzy na wzór skandynawskich minimalistek sięgają tylko po stonowaną i neutralną paletę, a w ich szafach nie sposób znaleźć kolorów poza czernią, bielą, szarościami, beżami i odcieniami brązu. Są także kobiety, które modę skandynawską postrzegają w zupełnie inny sposób i inspiracji szukają u duńskich influencerek. Te chętnie decydują się na kolory i ich odważne połączenia. Do dyspozycji jest także złoty środek, który również można interpretować na kilka sposób. Sprawdź, jak łączyć kolory ubrań np. z pomocą koła barw lub na kilka innych sposobów!

Fot. Getty Images

Co to jest koło barw? Ten okrąg, na którym w konkretny sposób rozmieszczono kolory, to świetna ściąga podczas kompletowania własnych stylizacji. Jak korzystać z koła barw? Możliwości jest kilka. Kolory, które są na nim ułożone nie tylko w konkretnym sąsiedztwie, ale również po przeciwnych stronach, mogą w szybki sposób wskazać na najciekawsze duety. Wszystko zależy jednak od tego, jaki efekt chcemy otrzymać. Jedne duety będą zgranym teamem, a inne stworzą wyrazisty kontrast, który jednak będzie bardzo interesujący odbiorze. Sprawdź, jak stworzyć ciekawą stylizację w oparciu o koło barw!

Koło barw – color blocking, czyli kolory przeciwstawne

Color blocking można stworzyć na dwa sposoby. Ten bardziej wyrazisty i nieoczywisty polega na łączeniu ze sobą kolorów, które leżą po przeciwnych stronach na kole barw. W ten sposób naszą stylizację możemy oprzeć na takich duetach jak, np.: niebieski i pomarańczowy, różowy i zielony lub żółty i fioletowy. Na tym jednak nie koniec. Ciekawe kontrasty powstają też przy łączeniu kolorów ubrań, które sąsiadują z odcieniami leżącymi naprzeciw siebie. Oznacza to, że bardzo ciekawe efekty da połączenie, np.: czerwonego z zielonym, fioletowego z zielonym albo różowego z żółtym. W tym przypadku najlepiej trzymać się dwóch kolorów, a trzy są absolutnym maksimum.

Fot. Getty Images

Zobacz także:

Koło barw – color blocking, czyli kolory pokrewne

Dopasowanie ubrań w stylu color blocking, to nie tylko tworzenie modnych kontrastów. W tym trendzie zawiera się także zestawianie odcieni, które na kole barw sąsiadują ze sobą. Oznacza to, że zgrany duet w stylizacji stworzą, np.: różowy i fioletowy, różowy i czerwony, żółty i zielony, żółty i pomarańczowy, pomarańczowy i czerwony lub niebieski i morski. Dzięki wyborowi właśnie takich połączeń mamy pewność, że nasza stylizacja będzie bardzo spójna. Pomimo że takie zestawienie kolorów ubrań jest dość bezpieczne, to jednak nie należy przesadzać z ilością. W tym przypadku także trzy stanowią maksimum. Najlepiej natomiast prezentują się, kiedy są tylko dwa.

Fot. Getty Images

Total look – zestawienie pasujących do siebie kolorów

Kolory można łączyć na zasadzie podobieństwo nie tylko w obrębie koła barw. Jednym z bardzo ciekawych pomysłów na stylizację może być total look. Jednokolorowy outfit nie musi być ograniczony do rzeczy od kompletu. Może się w nim pojawić kilka odcieni jednego koloru. Dla przykładu, tworząc niebieski total look, możemy sięgnąć po kobaltowy garnitur i błękitną koszulę oraz dodatki. Oczywiście trzymanie się bardzo podobnych odcieni także nie jest wykluczone. Stworzenie takiej bardzo jednorodnej stylizacji np. w kolorze pudrowego różu, to także opcja, która może się prezentować bardzo ciekawie. Monochromatyczne zestawy zawsze można podpatrzeć u Blair Eadie, która jest instagramową królową total looków.

Fot. Getty Images

Jeden mocny akcent kolorystyczny

Stylizacje zdominowane przez wyraziste kolory nie przypadną do gustu każdej osobie. Jednak nawet miłośniczki powściągliwej kolorystyki mogą od czasu do czasu przemycić jakiś barwny akcent w swoich zestawach. Czarny total look przełamany czerwonym dodatkiem lub zestaw w białej tonacji z zielonym elementem to zawsze ciekawa opcja. Pomimo że taki zestaw nie jest już tak klasyczny, to nabiera nowego charakteru, który wcale niczego mu nie ujmuje. Zabawa kolorami może dać zachwycające efekty.

Fot. Getty Images

Neutralna kolorystyka – uniwersalne zestawienia kolorów

Nie każdego można przekonać do noszenia kolorów. Miłośniczki czerni, bieli, szarości, beżów i brązów nie muszą jednak niczego robić na siłę. Takie naturalne odcienie są bardzo neutralne i sprawiają, że ich łączenie ze sobą jest niezwykle łatwe. Mając szafę, która składa się z ubrań, które są głównie w takiej bezpiecznej palecie, raczej nie mamy okazji, żeby po jej otwarciu narzekać, że nie mamy się w co ubrać. Ta opcja świetnie sprawdzi się nie tylko w szafach minimalistek, ale u wszystkich kobiet, które lubią mieć gotowe rozwiązania na kryzysowe sytuacje. W końcu biała koszula i czarne spodnie lub szara sukienka i czarny sweter to idealnie połączenia, które nigdy nie wyjdą z mody.

Fot. Getty Images