Picie wody w odpowiednich ilościach (minimum 2 litry dziennie) to bardzo ważna kwestia, która może mieć realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Niestety nie wszystkie osoby, choć zdają sobie sprawę z istoty problemu, nie mają takiego nawyku. Pojawia się więc pytanie: jak nauczyć się pić wodę? Czy w ogóle da się to zrobić? Jak się okazuje, tak. Oto skuteczne sposoby, dzięki którym zaczniesz pić więcej wody na co dzień. 

Dlaczego warto pić wodę?

Nie od dziś wiadomo, że woda jest najważniejszym związkiem chemicznym na naszej planecie. Ziemię pokrywa ona bowiem w 70%, a ciało niemowlaka składa się z wody średnio aż w ok. 75%. Im człowiek jest starszy, tym wody w organizmie jest coraz mniej. Mimo wszystko jednak woda w ludzkim ciele stanowi większość, więc zdecydowanie warto wyrobić sobie nawyk regularnego jej picia. Jak nauczyć się pić wodę? Podpowiadamy!

 Nasze ciało w większości składa się z wody. Znajduje się ona m.in. w:

 • kance tłuszczowej – 10%,
 • kościach – 22%,
 • mięśniach – 72-76%,
 • płucach – 80%,
 • soku żołądkowym – 97%,
 • pocie – 99%.

Dlaczego więc skoro jesteśmy świadomi, że jest ona nieodłącznym elementem naszego życia na Ziemi, większości z nas sprawia problem wypicia minimum 2 litrów wody dziennie? Przy czym wypicie 2 kubków kawy, napojów słodzonych w postaci soków, herbaty z cukrem, wód słodzonych, czy napojów energetycznych najczęściej nie stanowi dla nas żadnego wyzwania. Może dlatego, że większość osób uważa, że picie czegoś, co nie ma smaku jest bez senesu. Nic bardziej mylnego!

Właściwości wody, jej rola i działanie w organizmie, które powinny nas przekonać do jej regularnego picia

Nieodłącznym elementem prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu jest regularne picie wody. Woda bowiem, ze względu na swe właściwości:

 • bierze udział w przemianach metabolicznych organizmu,
 • uczestniczy w usuwaniu toksyn z organizmu,
 • usprawnia działanie nerek oraz stawów,
 • uczestniczy w procesie trawienia,
 • transportuje substancje odżywcze do komórek
 • chroni przed zawałami i udarami,
 • poprawia elastyczność skóry,
 • ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację,
 • reguluje temperaturę ciała,
 • jest jednym z elementów płynów ustrojowych – krwi, żółci, soków trawiennych, czy płynu mózgowo-rdzeniowego.

Efekty dostarczania nieodpowiedniej ilości wody, czyli skutki odwodnienia

W ciągu całego dnia podczas pracy nerek, procesu wydychania, czy pocenia się człowiek traci średnio ok 2,5 litra wody. Ludzki organizm nie posiada zdolności gromadzenia wody „na zapas”, dlatego tak istotne jest, żeby w trakcie dnia dostarczać ją w małych ilościach, a przede wszystkim regularnie, nawet gdy pragnienie nie jest bezpośrednio odczuwane. Przyswajanie bowiem niewystarczającej ilości wody może nieść za sobą przykre konsekwencje w postaci:

 • skurczów,
 • suchości skóry (szybszy proces starzenia się),
 • zaburzeń elektrolitowych,
 • osłabienia organizmu,
 • odczuwania senności,
 • zaburzeń funkcji motorycznych, np. problem z koordynacją ruchów,
 • zaburzeń funkcji poznawczych, np. problem z pamięcią oraz koncentracją
 • zwiększonego pragnienia,
 • zawrotów i bólów głowy,
 • bólów mięśni,
 • wzdętego brzucha,
 • zaparć,
 • braku apetytu,
 • bólów brzucha,
 • zaburzeń pracy serca,
 • spadkiem ciśnienia krwi,
 • rzadkiego oddawania moczu o ciemnym kolorze.
 • W skrajnych przypadkach również mogą wystąpić:
 • utrata przytomności,
 • drgawki,
 • przyśpieszony oddech.

Ile wody powinniśmy pić? Prawidłowe nawadnianie organizmu

Picie wody w odpowiednich odstępach czasowych, ale przede wszystkim w odpowiednich ilościach jest kluczowym elementem do zachowania właściwej pracy organizmu – homeostazy.

Zobacz także:

Powszechnie przyjęto, że na jeden kilogram masy własnego ciała, człowiek powinien wypić 200 mililitrów wody. Należy mieć jednak na uwadze, że do zapotrzebowania na wodę każdego człowieka należy podchodzić indywidualnie, ponieważ warunkują to chociażby takie elementy jak: płeć, wykonywana aktywność fizyczna, wiek, stan zdrowia czy temperatura otoczenia, w którym przebywa dana jednostka.

Należy pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury, nie spada zapotrzebowanie organizmu na płyny. Dlatego też zarówno w przypadku bardzo wysokich temperatur, tak samo jak i przy temperaturach ujemnych konieczne jest, żeby do organizmu dostarczać odpowiednią ilość wody. W przypadku osób zmagających się z biegunką, wymiotami, u których występuje gorączka oraz kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią, należy spożywać większą ilość wody, niż ta ogólnie zalecana.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie tylko spożywanie za małej ilości płynów jest dla organizmu niekorzystne. Wypicie zbyt dużej ilości wody, np. za jednym razem przyjęcie całej dziennej dawki płynów może okazać się jednym z czynników decydujących o naszym zdrowiu. Pomijając już ewentualne problemy zdrowotne, wypijając na raz dzienny przydział wody, znajdujące się w niej minerały, nie zostaną przyswojone, tylko bezwiednie przelecą przez organizm.

Co pić, żeby się nawodnić?

Żeby dobrze nawodnić organizm, powinniśmy sięgać po wodę wysokozmineralizowaną, która pozwoli nam znakomicie nawodnić organizm, przy okazji łatwo przyswajając składniki mineralne, tj. żelazo, sód, potas oraz wapń. Ze względu na łatwość przyswajania składników mineralnych, ten rodzaj wody nazywany jest również naturalną formą suplementacji.

Innym rodzajem wody, również zalecanym do picia, jest woda źródlana, inaczej nazywana również wodą nisko lub średniozmineralizowaną. Ten rodzaj wykorzystywany jest również podczas obróbki jedzenia. Woda źródlana ze względu na zbilansowaną zawartość minerałów, oraz ze względu na swoje właściwości najlepsza będzie do picia dla dzieci oraz niemowląt, u których ze względu na bogatą w składniki odżywcze dietę, może pojawić się zagrożenie nadmiaru składników odżywczych, które w znaczny sposób mogą przyczynić się do obciążenia nerek.

Jak nauczyć się pić wodę, czyli sposoby na wyrobienie w sobie tego nawyku

Naszą codziennością rządzą nawyki, dlatego też warto wyrobić w sobie regularny nawyk picia wody. Jak to zrobić? Od małych kroków, realizowanych dzień za dniem, w konsekwencji wyrabiając w sobie zdrowy nawyk.

TOP 10 wskazówek, jak wyrobić w sobie nawyk picia wody?

 1.  Zaczynaj dzień od wypicia szklanki wody, po przebudzeniu zamiast sięgać po telefon komórkowy, napij się!
 2. Pij wodę małymi łykami przez cały dzień. Pamiętaj wypijanie duszkiem szklanek wody nijak ma się do procesu odpowiedniego nawodnienia organizmu, a przy okazji jest w stanie skutecznie zniechęcić cię do wyrobienia w sobie zdrowego nawyku. Pij regularnie, małymi łykami, nie czekając jednak aż przytrafi ci się odwodnienie.
 3. Zawsze miej butelkę wody pod ręką, dzięki czemu łatwiej będzie ci wyrobić nawyk.
 4. Zainwestuj w butelkę filtrowaną, dzięki której zawsze będziesz w stanie uzupełnić zapasy. Nowy gadżet w postaci fajnej butelki, twojego ulubionego koloru, to kolejny dobry powód do tego, żeby się nawodnić!
 5. Pij wodę ze swoimi ulubionymi dodatkami. Nie każdy lubi pić samą wodę, według niektórych picie czegoś, co jest pozbawione jakiegokolwiek smaku, jest bez sensu. Dlatego jeśli i ty wpisujesz się do tego grona osób, dodaj do wody ulubione owoce, np. cytrynę lub maliny, bądź świeżą miętę. Te lub inne dodatki wpłyną na urozmaicenie smaku, zadowalając przy tym twoje kubki smakowe oraz przyczynią się do ograniczenia picia napoi słodzonych.
 6. Poszukaj wody odpowiedniej dla siebie. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, woda ma smak, dlatego jeśli wybrałeś tę, która nie do końca jest w stanie sprostać twoim oczekiwaniom, wybierz inną. Obecnie na rynku producenci przebijają się między sobą, chcąc jak najbardziej dogodzić konsumentowi. Wybór nie ogranicza się już tylko do wody gazowanej lub niegazowanej. Poszukaj i znajdź tę odpowiednią dla siebie!
 7. Każda filiżanka kawy, to dodatkowa szklanka wody. Większość z nas jest w stanie wypić więcej niż jedną kawę dziennie. Nic dziwnego, czas jest ograniczony, a ilość obowiązków na liście do zrealizowania nieustanie się powiększa. Pamiętaj, że pobudzające działanie kawy, które w środowisku pracy staje się nieocenione, działa na nasz organizm odwadniająco. Jeśli więc jesteś zmuszony, aby wypić więcej niż jedną kawę dziennie, do swojej rutyny dołącz dodatkową szklankę wody.
 8. Zainstaluj aplikację lub ustaw przypomnienie. Większość z nas trzyma swój smartfon przy sobie przez większość dnia. W związku z tym przypomnienie w telefonie lub apka dbająca o twoje nawodnienie w ciągu dnia staje się więc idealnym rozwiązaniem dla tych, którym zdarzy się czasem o czymś zapomnieć, o piciu wody już nie wspominając. Większość aplikacji jest darmowa, dlatego też jedyne co musisz zrobić, to ściągnąć ją na swój telefon i ustawić odpowiednio parametry. Brak motywacji? Twórca aplikacji już o to zadbał poprzez systemy gratyfikacyjne, bonusy oraz dodatkowe punkty. To świetna zabawa, a przy okazji fajny sposób na wyrobienie w sobie nawyku.
 9. Powiesz, że nie po drodze ci z technologią… Nie martw się, dla ciebie również znajdzie się fajna propozycja. W kalendarzu zapisuj ile wody w ciągu dnia udało ci się wypić. Postaw sobie cel i codziennie go realizuj. Nie uda się raz? Nie zniechęcaj się! Coś, co na początku wydaje się nieosiągalne, z czasem stanie się codziennością.
 10. Skoro już rozpoczynasz dzień od szklanki wody, spraw żeby dzień zakończyć również w dobrym stylu – wypijając szklankę wody na lepszy sen.

Pamiętaj, inwestycja w siebie, to najlepsza z możliwych inwestycji jakich można dokonać w życiu. Dbając o siebie, wyrabiając w sobie nawyki, przede wszystkim te zdrowe, masz realny wpływ na jakość swojego życia. Nauka, w tym nauka picia wody to proces, dlatego nie zniechęcaj się po pierwszej nieudanej próbie. Nie udało się raz, drugi piąty…? Uda się następnym razem.