Zapominanie na pewno nie jest przyjemne – zwłaszcza gdy nagminnie się powtarza. Czasem z jego powodu pojawia się irytacja, kiedy indziej strach, że coś jest z nami nie tak. Tymczasem warto zadbać o to, by nasza pamięć funkcjonowała jak najlepiej – jest na to parę prostych sposobów, z których każdy z nas może bez przeszkód skorzystać.

Problemy z pamięcią w młodym wieku

Choć kłopoty z zapominaniem zwykle kojarzą się nam z problemami osób starszych, także osoby dwudziestokilkuletnie i tylko nieco starsze mogą się z nimi zmagać. Zwykle sprawa dotyczy pamięci krótkotrwałej. Nie pamiętamy, co mówiliśmy przed chwilą, nie możemy sobie przypomnieć, po co właśnie szliśmy i co robiliśmy. To zazwyczaj nic groźnego, a po prostu efekt stresu, przemęczenia czy niedoboru witamin. Jak poprawić pamięć, by pozbyć się tego przykrego kłopotu?

1. Proste ćwiczenia na pamięć

Pamięć krótkotrwała szwankuje najczęściej, ale są proste ćwiczenia, które pomogą w jej „naprawie”. Można chociażby sięgnąć po popularną grę memory. Jak zapewne wiesz, polega ona na zapamiętywaniu i odnajdywaniu wśród odwróconych tyłem kart dwóch z takim samym obrazkiem. Aktualnie można też skorzystać z wersji wirtualnej – na smartfon czy komputer.

Innym ćwiczeniem będzie próba zapamiętania ciągu obrazków lub słów następujących po sobie. Należy je oglądać w tej samej kolejności i za każdym razem dokładać jeden element, a potem starać się je wszystkie odtworzyć z pamięci. Warto też uczyć się słów prostych piosenek czy rymowanek – to na pewno ułatwi nam zapamiętywanie.

2. Nawyki służące poprawie pamięci

Co jest dobre na pamięć? Można starać się wyrabiać w sobie nawyki, które pomogą w zapamiętywaniu. Na pewno warto poświęcać całkowicie uwagę jednej jedynej rzeczy – tej, którą staramy się przyswoić. W tym celu warto wyłączać wszelkie rozpraszacze (z czasem wejdzie to w nawyk) – media społecznościowe, telewizor czy pocztę mailową. Dobrze jest też zadbać o zdrowy styl życia (na przykład poświęcić się ulubionej dyscyplinie sportowej) oraz właściwie się odżywiać, unikając przetworzonej żywności. Dobrym pomysłem będzie też picie większych ilości wody w celu nawodnienia organizmu oraz eliminacja stresu.

3. Dieta na dobrą pamięć

Można przygotować dietę, która będzie doskonała dla mózgu. Przede wszystkim, trzeba jeść regularnie, najlepiej trzy, cztery razy dziennie. Na układ nerwowy pozytywnie wpływają produkty zbożowe, w tym chleb, makaron czy muesli. Dobrze też będzie włączyć do menu jajko, ponieważ zawarta w nim lecytyna usprawnia myślenie. Korzystne dla mózgu są również ryby morskie bogate w kwasy Omega-3. Dla lepszej wydajności mózgu trzeba też pamiętać o czekoladzie (najlepsza będzie gorzka, o zawartości 60-70% kakao). Spośród warzyw wybierajmy natomiast marchew, selera naciowego i paprykę.

Jak rozwijać kreatywność: lista 6 sposobów. Dlaczego warto rozbudzić kreatywność? >>>

Zobacz także:

4. Ruch i dotlenianie mózgu

Jak poprawić pamięć krótkotrwałą? Nie ma lepszego sposobu od regularnego ruchu. Osobom aktywnym fizycznie procesy myślowe przychodzą łatwiej, ponieważ w łatwy sposób dotleniają swój mózg. Nic dziwnego, że szybciej skojarzą ze sobą raz poznane fakty. Z tego względu warto poświęcać na sport dowolną ilość czasu każdego dnia. Doskonale na pamięć wpływa także świeże powietrze, dlatego podczas nauki warto regularnie wietrzyć pokój, by dotlenić mózg.

5. Sen na dobrą pamięć

Koncentracja to podstawa przy zapamiętywaniu. Jeśli nie będziesz się wysypiać, niestety trudno ci będzie skupić się na czymkolwiek i pozostać wydajnym. Z tego względu dobrze zadbać o odpowiednią ilość snu w ciągu doby (zwykle to od sześciu do dziesięciu godzin – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji). Tym sposobem usprawni się wszystkie podstawowe funkcje organizmu, również pamięć. W trakcie regeneracji, jaka zachodzi właśnie podczas snu, połączenia neuronów ulegają sprawnej odbudowie. W chwilach, gdy brakuje snu, pozostajemy rozkojarzeni i nie możemy często w ogóle zebrać myśli.