Jak radzić sobie z hejtem?                   

Social media rządzą się własnymi prawami. Korzystając z nich, zdarza się nam wchodzić w konwersacje z osobami, których nie znamy, poruszając z nimi różne drażliwe tematy. Nic dziwnego: chęć podzielenia się z innymi naszymi poglądami jest sprawą całkowicie naturalną. Czasami udaje nam się w ten sposób nawiązać wartościową rozmowę, która daje możliwość spojrzenia na pewne sprawy z innego punktu widzenia. Niestety często zdarza się jednak, że trafiamy na internetowego hejtera, a konwersacja staje się dla nas bardzo negatywnym doświadczeniem.

Co to jest hejt? Mianem tym określamy celowe i pełne nienawiści działania, które mają na celu obrażenie lub ośmieszenie osób czy jednostki. Hejt jest formą cyberprzemocy. Wiele osób ma w Internecie złudne poczucie anonimowości, dzięki czemu wydaje im się, że mogą bez konsekwencji wyżywać się na innych. Pisanie poniżających komentarzy, obrażanie innych lub prowokowanie kontrowersyjnych dyskusji to zachowania, z którymi niestety spotykamy się w sieci na co dzień. 

Jak poradzić sobie z hejtem w Internecie i w jaki sposób się przed nim bronić? Zerknij do akapitów poniżej.

Jak radzić sobie z hejtem? Trzymaj nerwy na wodzy                 

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, hejt internetowy to rodzaj werbalnej agresji, z którą często możemy spotkać się w komentarzach i postach w mediach społecznościowych. Teoretyczna „anonimowość”, którą daje nam aktywność w Internecie, sprawia, że wiele osób wyraża swoje zdanie i wypowiada się, korzystając z języka, którego nigdy nie użyłaby w „realu”. Internetowi hejterzy często czują się bezkarni, dlatego wydaje im się, że mogą sobie na wiele pozwolić. Używają krzywdzących stwierdzeń, emocjonalnych wypowiedzi, obrażają i atakują swojego rozmówcę. W najgorszych przypadkach szerzą mowę nienawiści, która jest zabroniona przez regulaminy większości mediów społecznościowych. 

Jak radzić sobie z hejtem w Internecie? Przede wszystkim: reaguj, ale trzymaj nerwy na wodzy. Jeśli zdecydujesz się na wejście w rozmowę z hejterem, staraj się wypowiadać w sposób spokojny i merytoryczny. Nie obrażaj swojego rozmówcy, nie staraj się go „przekrzyczeć”. Odnieś się tylko do tematu dyskusji, nie próbuj „dopiec”. Pamiętaj, aby twoje wypowiedzi były stanowcze, podkreślaj jednak w nich, że takie jest twoje zdanie i nie każdy musi się z nim zgadzać. 

Wchodzenie w emocjonalną rozmowę z internetowym hejterem sprawi, że prawdopodobnie stanie się on jeszcze bardziej zaczepny i agresywny. Tego typu wymianę zdań trzeba zakończyć jak najszybciej, aby nie dawać „pożywki” osobom, które czerpią radość z obrażania innych. 

Jak radzić sobie z hejtem? Zignoruj hejtera 

Jak najlepiej radzić sobie z hejtem, który jest skierowany bezpośrednio w twoją stronę? Postaraj się po prostu zignorować hejtera. Wiemy, że może być to niezwykle trudne, szczególnie, jeśli druga osoba robi wszystko, żeby wyprowadzić cię z równowagi. Pamiętaj jednak, że dla twojej psychiki brak odpowiedzi często będzie lepszym rozwiązaniem, niż brnięcie w długie rozmowy z osobą, która najprawdopodobniej wcale nie chce zrozumieć twojej perspektywy. 

Zobacz także:

Internetowi hejterzy bardzo często próbują prowokować inne osoby poprzez „wrzucanie” kontrowersyjnych tematów lub umyślne przekręcanie wcześniejszych wypowiedzi – robią wszystko, aby zwrócić na siebie uwagę. Jeśli hejter zostanie przez ciebie kompletnie zignorowany, najprawdopodobniej po prostu przestanie cię zaczepiać. 

Jak radzić sobie z hejtem? Wyznacz granice 

Podczas internetowych konwersacji, szczególnie prowadzonych na forum innych użytkowników, warto jest wyznaczyć swój własny „regulamin”. Jak daleko sięga twoje poczucie humoru? Jakie słownictwo, zachowania i zwroty są dla ciebie akceptowalne? Jeśli rozmówca w jakikolwiek sposób przekracza twoje granice, warto jest mu to jak najszybciej zakomunikować. Szczególnie, jeśli zależy ci na dalszym prowadzeniu konwersacji z daną osobą lub w konkretnym wątku. 

Jak odpowiedzieć na hejt? Jeśli czujesz się z tym komfortowo, napisz rozmówcy komentarz ze spokojnym ostrzeżeniem. Możesz użyć zdań takich jak: 

  • „Jeśli dalej będziesz używać przekleństw, przestanę z tobą rozmawiać”;
  • „Jeśli dalej będziesz mnie obrażać, skończymy dyskusję”;
  • „Jeśli nie przestaniesz mnie atakować, będę zmuszony/-a cię zablokować”.

Jeżeli hejter nic sobie z tego nie zrobi i dalej będzie odzywał się do ciebie w agresywny sposób, zakończ rozmowę lub go zablokuj. W sytuacji, gdy konwersacja osiągnęła wysoce emocjonalny poziom, raczej nic, co powiesz, nie uspokoi „zacietrzewionej” osoby. Zastanów się, czy warto marnować czas i energię na wymianę zdań, która prawdopodobnie nigdzie nie prowadzi. 

Jak radzić sobie z hejtem? Nie tłumacz się 

Jak radzić sobie z hejtem w internecie, który często się powtarza? Przede wszystkim nie próbuj tłumaczyć się ze swoich aktywności, działań i wypowiedzi, jeśli komuś się nie podobają. Pamiętaj, że zawsze znajdzie się osoba, która nie zgadza się z twoimi poglądami lub przekonaniami. Nawet jeśli krytyka jest konstruktywna, nie musisz się przed nikim usprawiedliwiać. Każdy ma prawo do odmiennego zdania, którego nie powinniśmy zmieniać pod naciskiem społecznym. 

Nie zapominaj też, że w przypadku złośliwego komentarza wcale nie musisz przekonywać wszystkich użytkowników portalu, że rację masz ty, a nie hejter. Po pierwsze, większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że chamskie i agresywne odzywki wcale nie są w porządku. Po drugie, jeśli często będziesz podejmować próby tłumaczenia się z własnych poglądów, możesz stać się łatwym celem do ataku. 

Podsumowując: nie musisz podejmować próby tłumaczenia się z powiedzianym bądź napisanych przez siebie rzeczy. Masz prawo wyrażać własne zdanie, nawet jeśli przez niektórych zostanie odebrane jako kontrowersyjne (wyjątkiem są sytuacje, w których twoje słowa czy wiadomości obrażają inne osoby). Najprościej mówiąc, jeśli ktoś cię atakuje lub zaczepia, nie musisz mu nic odpisywać. 

Jak radzić sobie z hejtem? Postaraj się zrozumieć zachowanie hejtera

Co zrobić w sytuacji, jeśli hejterem jest osoba, którą znamy albo która jest nam bliska? W takim wypadku może być nam trudno się od niej odciąć, zwłaszcza, jeśli to członek naszej rodziny, partner czy współlokator. Musimy pamiętać, że hejterzy to często osoby, które szukają w ten sposób „ujścia” swoich nieprzepracowanych emocji. Warto przyjrzeć się powodom, dla których zachowują się w taki a nie inny sposób, spróbować zrozumieć, co konkretnie nimi kieruje.  

W jaki sposób bronić się przed hejtem od bliskiej osoby? Podejmij próbę rozmowy. Zaznacz granice i postaraj się wytłumaczyć, dlaczego dane zachowanie nie jest w porządku, dając do zrozumienia, że nie możesz go tolerować. Miej wyrozumiałość i otwartość, wysłuchaj drugiej osoby i postaraj się zrozumieć jej perspektywę. Daj jej do zrozumienia, że chętnie pomożesz jej w przepracowaniu problemów, ale zaznacz, że nie jesteś w stanie zaakceptować hejtu. Bywa, że wsparcie i zainteresowanie od kogoś bliskiego jest ważnym krokiem w kierunku zmiany problematycznych zachowań hejterów. 

Jak radzić sobie z hejtem? Reaguj na hejt 

Walka z hejtem w internecie nie musi dotyczyć tylko sytuacji, w których to ty jesteś osobą atakowaną. Często zdarza się, że zauważamy mowę nienawiści, poniżanie czy agresję wobec innych. Nie dawaj przyzwolenia na hejt! Nie zapominaj, że ofiara hejtera może nie mieć wystarczającej siły psychicznej, aby samodzielnie się obronić. 

Jak reagować na hejt w internecie? Jeśli czujesz się na siłach, wejdź w rozmowę z hejterem i spróbuj wytłumaczyć mu, dlaczego nie powinien wyrażać danych opinii, pisać konkretnych sformułowań lub poruszać niektórych drażliwych tematów. Nie próbuj upokorzyć samej osoby atakującej – skup się na konkretnej rzeczy, którą napisała. Zachowaj spokój i staraj się pisać w merytoryczny oraz zwięzły sposób. Nawet jeśli hejter nie weźmie sobie do serca twoich rad, aktywna walka z hejtem w internecie ma jeszcze jeden cel. Twoje zaangażowanie uświadamia innym użytkownikom sieci, że niektóre zachowania nie są akceptowalne i powinny być piętnowane. To mała, ale ważna cegiełka w budowaniu poprawnych wzorców społecznych. 

Jeśli komentarz, który zwrócił twoją uwagę, zawiera mowę nienawiści, możesz zgłosić go administratorom danego forum czy mediów społecznościowych. Kiedy komentarz nie jest zgodny z regulaminem, może zostać usunięty, a sam użytkownik zablokowany. 

Jak radzić sobie z hejtem? Nie zmieniaj się pod jego wpływem 

Wielu komentujących w internecie nie zdaje sobie sprawy, do czego prowadzi hejt. Obraźliwe wypowiedzi mogą mieć negatywny wpływ na psychikę szczególnie osób wrażliwych. Nawet jeśli ktoś, która nas poniża, robi to z anonimowego konta, łatwo jest nam uwierzyć w krzywdzące słowa i zacząć kwestionować nasze przekonania oraz poczucie własnej wartości. 

Jak radzić sobie z hejtem skierowanym w naszą stronę? Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie brać go do siebie. Agresja, poniżenie i prowokacja mówią nam więcej o osobie atakującej, niż tej, która jest atakowana. Choć nie jest to proste, nie możemy się takimi słowami przejmować, a przede wszystkim zmieniać pod ich wpływem. W trudnych przypadkach warto sięgnąć po pomoc psychoterapeuty bądź psychologa.