Życie bez dostępu do internetu? Mimo tego, że coraz więcej osób narzeka na przesyt bodźców i decyduje się na kilkudniowy detoks od telefonu czy laptopa, nadal większość z nas nie wyobraża sobie codzienności bez mediów społecznościowych. To właśnie dzięki nim pozostajemy w ciągłym kontakcie z bliskimi, a także nawiązujemy nowe znajomości. Jak się okazuje, social media wpływają również na nasze relacje w związkach. W jaki sposób? Zapytałyśmy o to Sylwię Miller – psycholożkę i psychoterapeutkę, która prowadzi terapie indywidualne, jak również dla par.

Jak social media wpływają na nasze relacje?

Social media ułatwiają nam nawiązywanie nowych kontaktów. Sylwia Miller zauważa, że dzięki popularnym aplikacjom randkowym (i nie tylko) zawieramy więcej znajomości. Jak się jednak okazuje, tego typu relacje są bardziej powierzchowne. Najnowsze badania mówią same za siebie – w komunikacji z drugim człowiekiem ogromną rolę odgrywa mowa ciała czy ton głosu. Jeśli ograniczamy komunikację z nowo poznaną osobą tylko do wymiany wiadomości, to prawdopodobnie będziemy mieli problem z pełnym zrozumieniem drugiej osoby, jej potrzeb, jak również ze zbudowaniem trwałego i bezpiecznego związku.

Oczywiście nie ma nic złego w tym, by korzystać z aplikacji randkowych czy zawierać nowe znajomości w sieci. Nie powinniśmy jednak przedkładać komunikacji online nad spotkania na żywo. Warto bowiem wspomnieć, że podczas bezpośredniej rozmowy wydzielają się hormony szczęścia, na czele z serotoniną i dopaminą.

Social media a związek

Para siedzi w kawiarni bądź w restauracji. Jednak czekając na posiłek, zakochani nie rozmawiają ze sobą, tylko wpatrują się w ekrany swoich smartfonów – byliście kiedyś świadkami takiej sytuacji? A może wam przytrafiło się coś podobnego? Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób żyje w wirtualnej rzeczywistości. Jak przyznaje Sylwia Miller, partnerzy są razem, ale w rzeczywistości spędzają czas osobno. Tym samym stopniowo oddalają się od siebie.

Psychoterapeutka dodaje, że social media nie muszą mieć negatywnego wpływu na związek. Uwidaczniają natomiast problemy w związku, które zauważylibyśmy prędzej czy później. Dotyczy to m.in. zazdrości.

Zazdrość to bardzo popularny problem. Wielu osobom przeszkadza, że ich partnerzy obserwują w mediach społecznościowych pięknych, idealnie wyrzeźbionych influencerów, modelki i modeli albo (po prostu) znajomych, którzy na pozór wyglądają idealnie. Nie powinno nas to martwić, jeśli partner poświęca nam wystarczająco dużo uwagi, czujemy się przy nim bezpiecznie. Sylwia Miller przyznaje, że w tym wypadku (i nie tylko) kluczem do sukcesu jest komunikacja. Jeśli nie podoba nam się zachowanie partnera albo źle się czujemy w obecnej sytuacji, to otwarcie poinformujmy o tym drugą połówkę. Zaufanie to podstawa.

Pamiętajmy również o tym, aby nie porównywać się z innymi. Zdjęcia, które oglądamy na Instagramie, są w zdecydowanej większości „ustawiane”, natomiast niektóre sytuacje sztucznie wykreowane.

Zobacz także:

(Seks)komunikacja, czyli jak się dogadać w łóżku i nie tylko >>>

 

Sylwia Miller – psycholożka i psychoterapeutka. Na co dzień prowadzi terapie indywidualne, jak również dla par. Traktuje je niczym spotkania, które pozwalają lepiej zrozumieć siebie, pomagają dotrzeć do istoty problemu, a dzięki temu zmienić życie na lepsze.